Milletvekili Ergun, 'Turizm sektörü ciddi gelir kaybına uğramıştır'

İyi Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun'un, turizm otelcilerinin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ve ederinin çok altında fiyatlara satılan otellerin sayısı hakkında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yanıtlaması talebiyle soru önergesinde bulundu.

PAYLAŞ

Ülkemizi ve dünyayı etkileyen korona virüs salgını sürecinde turizm sektörünün ciddi şekilde gelir kaybına uğradığını belirten İyi Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun, özellikle otel işletmecilerin bu dönemde en fazla kaybı yaşadığının altını çizdi. 

İyi Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun soru önergesinde, “Bilindiği gibi, 2020 yılı boyunca yaşanan pandemi etkisinden dolay turizm sektörümüz çok ciddi şekilde gelir kaybına uğramıştır. Sektörün en fazla kayıp yaşayan kesimlerinin başında ise otel işletmelerimiz gelmektedir. Bununla beraber, son zamanlarda otelcilik sektörünün geleceği adına endişe verici birçok haber kamuoyuna yansımış durumdadır. Bu sebeple, otelcilik sektörünün mevcut durumuna yönelik Bakanlığınız tarafından bazı hususların açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. Bu bilgiler ışığında;
Turizm sektöründe faaliyet gösteren otel işletmelerinin toplam borcu ne kadardır?
Borçlu otel işletmeleri arasında kredilerini ödeyemedikleri için icralık olan ve takibe düşen işletmelerin sayısı kaçtır?
2020 Yılı içerisinde turizm işletme belgesine sahip kaç otel el değiştirmiştir ve bu konuda son beş yılın ortalaması kaçtır?” ifadelerini kullandı. 


 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN