Mevlana vuslatının 746. yıldönümünde anıldı

Fethiye Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde bulunan Tasavvuf Topluluğu tarafından hazırlanan Şeb-i Arus etkinliğinde Mevlana vuslatının 746. yıl dönümünde anıldı.

PAYLAŞ

Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde gerçekleşen organizasyona Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, Fethiye Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ender Suat Tok, kurum müdürleri, kursiyerler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Hz. Mevlana’nın 746. vuslat yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilen Şeb-i Arus programında ilk olarak Fethiye Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Tasavvuf Topluluğu, ilahiler söyledi. 
İkinci bölümde ise yine ilahiler eşliğinde semazen gösterisi gerçekleştirildi. Program boyunca ışık ve slayt gösterileri ile Mevlana’nın anlatıldığı gecenin sonunda Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, Fethiye Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ender Suat Tok; Tasavvuf Topluluğu üyelerine çiçek takdim etti. Programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, “Burada çok güzel duygular yaşadık. Fethiye Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürümüzü ve koromuzu tebrik ediyorum” dedi. 
Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ender Suat Tok açıklamasında, “Mevlana Celaleddin Rumi’yi vefatının 746. yıldönümünde rahmetle, minnetle yad ediyoruz. Bu geceye ölümün aslen bir cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru ulaşması anlamına geldiğini düşünen Hz. Mevlana Şeb-i Arus’a düğün gecesi anlamını yüklemiştir. Mevlana ölüm gününü Hakk’a kavuşma saymıştır. Ölüm, Mevlana için aslında kişinin aslına dönüşü, kaynağının ilahi bir cevher olması nedeniyle Allah’a dönüş olarak yorumlar. Kurumumuz Tasavvuf Topluluğu tarafından hazırlanan Şeb-i Arus gecesinde gönlümüzü, yüreğimizi rahatlatan doyuran bir program olması için çaba sarf ettik. Hocalarımıza ve topluluk üyelerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 


 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN