'Medya ve İktidar' söyleşine yoğun ilgi

Fethiye Belediyesi tarafından düzenlenen Likya Etkinlikleri 2020 kapsamında Medya ve İktidar konulu söyleşiye konuşmacı olarak Gazeteci Yazarlar Deniz Zeyrek, Ali Haydar Fırat ve Akif Beki yer aldılar. Yoğun katılımın olduğu programda ülkenin siyasi gündemi ve medya üzerine değerlendirmelerde bulunuldu.

PAYLAŞ

Muhabirimiz Fatih Dereli'nin haberine göre; Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi Açık Hava Gösteri Alanı’nda gerçekleşen etkinliğe Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Gazeteci Yazarlar Deniz Zeyrek, Ali Haydar Fırat ve Akif Beki’nin yer aldığı etkinlikte medya, siyaset, pandemi süreci ve ülke gündemi üzerine değerlendirmelerde bulunuldu. 

Söyleşi öncesinde bir açıklama yapan Gazeteci Yazar Akif Beki, “Pandemi süreci hepimiz için çok zor oldu. Yaşam biçimlerimizi ve koşullarımızı tamamıyla değiştirdi. Karantina dönemlerinde evimizden çalıştık. Telekonferans üzerinden yayınlarımızı yapmaya çalıştık. Gazete ve televizyondaki fiziki mesaimize geri döndük. Türkiye’nin genel koşulları ve siyasal gelişmeler çok kritik bir sürece işaret ediyor. Bizim işimiz bunları takip etmek ve bunlar hakkında görüşlerimizi aktarmak. Yeni kurulan partiler, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı arasındaki gerilim bir seçim arifesini andırıyor. Ben henüz ufukta seçimin görünmediğini düşünmüyorum” dedi. 

Karadeniz’de doğalgaz bulunmasını ilişkin görüşlerini aktaran Gazeteci Yazar Deniz Zeyrek, “Her türlü müjde bizleri mutlu eder. Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamada 320 milyar metreküp bir doğalgaz rezervi olduğuna dair. Bu ülkemizin yaklaşık 6,5 doğalgaz ihtiyacını karşılayabilecek bir miktar. Bildiğim kadarıyla yılda ortalama 10 milyar Dolar civarında doğalgaza fatura ödüyoruz. Bunun yatırım maliyeti de düştüğünde 60 milyar dolarlık bir gelirden bahsediyoruz. Doğalgaz faturamızı düşüreceği ve ekonomimize katkısı olacağı için çok önemli bir gelişme. Türkiye’nin kaderini değiştirecek, ihtiyacı olan orta gelir tuzağından kurtulma motivasyonunu verecek bir rakam değil. Umarım değişik bölgelerden başka rezervler bulunur. Türkiye ekonomisine geri dönüşü olacağı için çok mutluyum” şeklinde ifadeler kullandı. 

Gazeteci Yazar Ali Haydar Fırat, “Dünyada büyük krizlerin olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Türkiye maalesef bu krizlerden olumsuz etkilendi. Memleketimizin kendi yapısal sorunları var. Bir türlü üretim ekonomisine geçmemiş olmamız, sürekli tüketime dayalı bir ekonomi ile yönetiliyor olmamız en temel sorunlardan. Beraberinde işsizliği, yoksulluğu ve yoksullaşmayı getirmektedir. Bunları en az hasarla atlatmanın koşulu yeni bir üretim ve istihdam modeline geçmektir. Sokakta gezdiğimiz zaman insanların en çok şikayetçi olduğu konuların başında işsizlik gelmektedir” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından Gazeteci Yazarlar Deniz Zeyrek, Ali Haydar Fırat ve Akif Beki söyleşilerini gerçekleştirdiler. Programın devamında Zeyrek, Fırat ve Beki katılımcıların sorularını cevaplandırdılar. 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN