LH Fethiye Belediyespor galibiyeti son anda kaçırdı 89-84

ING Basketbol Süper Ligi'nde mücadele eden Lokman Hekim Fethiye Belediyespor deplasmanda Frutti Extra Bursaspor'a 89-84 mağlup oldu. Hakem hatalarının damga vurduğu maçta Fethiye temsilcisinin galibiyeti resmen elinden alındı.

PAYLAŞ

Tofaş Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmayı Başhakem Yener Yılmaz yönetirken, yardımcılıklarını Kaan Büyükçil ve Seher Ayşe Nur Yazıcıoğlu yaptı. Frutti Extra Bursaspor sahaya Lamar Peters, Marial Shayok, Can Maxim Mutaf, Kenneth Kadji ve Metin Türen ilk beşi ile çıktı. Lokman Hekim Hekim Fethiye Belediyespor ise Erdem İlter, Abdül Malik Abu, Barış Hersek, Elgin Cook ve Branden Frazier ilk beşi ile parkedeki yerini aldı.

ING Basketbol Süper Ligi'nde 17. haftanın açılış mücadelesinde Frutti Extra Bursaspor ile Lokman Hekim Fethiye Belediyespor, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Yeni transferler Justin Tillman ve Marial Shayok'un ilk kez süre aldığı Frutti Ekstra Bursaspor, son ana kadar çekişmeli geçen maçta hakemlerin son derece taraflı ve yanlış kararlarının da etkisiyle LH Fethiye Belediyespor'u 89-84’lük skorla mağlup etti. Bursaspor böylece ligdeki son 4 maçta 3. galibiyetini almayı başardı. LH Fethiye Belediye’de ilk periyotun bitimine 1:25 kala rakibinin müdahalesiyle sakatlanan Erdem İlter oyuna devam edemedi. Bu pozisyonda hakemler faul dahi çalmadılar. 

Maçın ilk sayıları, Frutti Extra Bursaspor'un yeni transferlerinden Marial Shayok'tan geldi. Ardından hızlanan LH Fethiye Belediyespor sırasıyla Branden Fraizer'in üçlüğü, Elgin Cook ve Abdul Malik Abu'nun orta mesafeli basketleriyle yakaladığı 7-0’lık seriyle birlikte maçta 1,5 dakika geride kalırken skoru 2-7’ye getirdi. Fakat toparlanan Frutti Extra Bursaspor, önce Can Maxim Mutaf’ın üçlüğü, ardından Marial Shayok ve Lamar Peters’ın 2 sayılık basketleriyle birlikte ilk 3 dakikalık bölümü 9-7 önde tamamlayan taraf oldu. Karşılıklı basketlerle geçilen bu bölümün ardından periyodun son 4 dakikalık bölümüne 14-14’lük eşitlikle girildi. Ardından oyun üstünlüğünü eline geçiren Frutti Extra Bursaspor, etkili hücum performansıyla birlikte periyodun bitimine 1 dakika kala farkı 7’ye çıkartmayı başardı (25-18). Periyodun sonunda da hata yapmayan Frutti Extra Bursaspor,  Fethiye temsilcisi karşısında ilk periyodu 27-23’lük üstünlükle tamamladı.

LH Fethiye Belediyespor, ikinci periyoda hızlı başladı. Branden Fraizer’in orta mesafeli basketiyle açılışı yapan Fethiye ekibi, Elgin Cook’un turnikesiyle birlikte skoru 27 - 27 eşitledi. Bursa ekibinden Ender Arslan, bulduğu basketle birlikte bu seriyi sonlandırsa da, Fethiye ekibi Darion Atkins ve Elgin Cook'un sayılarıyla yeniden öne geçince (29-31) ilk yarının bitimine 8 dakika kala Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi.
Toparlanarak üstünlüğü eline yeniden geçiren Frutti Extra Bursaspor, etkili savunmasıyla birlikte ilk yarının bitimine 2:43 kala skoru 48-36’ya getirdi. Bu bölümde farkı azaltma çabasına giren Lokman Hekim Fethiye’de Darion Atkins'in ve Fırat Töz'ün üst üste 3’er sayısı ile birlikte ilk yarı 48-42’lik Frutti Ekstra Bursaspor üstünlüğüyle bitti. İlk yarı sonunda Frutti Extra Bursaspor’un yakaladığı bu farkta, 12 sayı ve 6 asistle mücadele eden Lamar Peters’ın performansı etkili oldu.

Üçüncü periyodun başında da ilk yarıda kaldığı yerden devam eden Lokman Hekim Fethiye Belediyespor, önce Branden Fraizer’in üçlüğü, ardından da Darion Atkins’in turnikesiyle birlikte skoru 49-47'ye getirdi. Bu bölümde Frutti Extra Bursaspor, hücumdan üst üste boş dönen rakibi karşısında aldığı faullerle birlikte serbest atış çizgisinden bulduğu sayılarla, farkı yeniden 8 sayıya kadar çıkardı (55-47). Fakat farkın daha fazla artmasına izin vermeyen  Fethiye ekibi önce Elgin Cook, ardından da Darion Atkins’in buldukları basket-faullerle birlikte fark periyodun bitimine 6 dakika kala skoru 55-53'e getirdi. Bu bölümde Frutti Extra Bursaspor’da Marial Shayok, serbest atış çizgisinden bulduğu isabetle birlikte farkı 3 sayıya çıkarsa da Lokman Hekim Fethiye’de Caner Ercan, bulduğu 3 sayılık isabetle birlikte skoru 56-56'ya getirdi. Periyodun geri kalan bölümü karşılıklı basketlerle geçse de, periyodun sonunu daha iyi oynayan Frutti Extra Bursaspor, konuk ekip karşısında son periyoda 67-65’lik üstünlükle girmeyi başardı.

Son periyotta açılışı, LH  Fethiye’den Emir Gökalp bulduğu 3 sayılık isabetle yaptı ve takımını 67-68’lik üstünlüğe taşıdı. Bu bölümde üstünlük sürekli el değiştirdi. Bitime 6:28 kala Lokman Hekim Fethiye’den Branden Fraizer, faule rağmen basketi bulmayı başarırken (73-74) Frutti Extra Bursaspor’da Munford 5 faulle oyun dışında kaldı. Faulden doğan tek atışı da sayıya çeviren Fraizer, Lokman Hekim Fethiye’yi 73-75’lik üstünlüğe taşıdı. Fakat farkın açılmasına izin vermeyen Frutti Extra Bursaspor, bitime 4:32 kala televizyon molasına gidilirken skoru 77-77’de tutmayı başardı. Mola dönüşünde ilk sayıları LH Fethiye Belediyespor  Branden Fraizer ile serbest atış çizgisinden bulsa da (77-78), Frutti Extra Bursaspor, önce Lamar Peters, ardından Marial Shayok’un 3 sayılık isabetleriyle birlikte bitime 2:53 kala farkı 5 sayıya kadar çıkarınca (83-78) Fethiye molasına gidildi. Mola dönüşünde yeniden toparlanan Lokman Hekim Fethiye, önce Branden Fraizer’in serbest atışları ardından da Abdul Malik’in çaldığı topla birlikte boş pozisyonda yaptığı smaçla birlikte farkı 1 sayıya indirdi. (83-82) 

Bitime 1:05 kala Fethiye hücumunda Abdul Malik Abu'ya faul yapan Kenneth Kadji, Frutti Extra Bursaspor’da 5 faulle oyun dışında kalan 2. isim oldu. Serbest atışları sayıya çeviren Abdul Malik Abu, konuk takımı 83-84'lük üstünlüğe taşıdı. Frutti Extra Bursaspor hücumunda Lokman Hekim Fethiye’den Emir Gökalp’e hakemi aldatmaya yönelik hareket gerekçesiyle skandal bir teknik faul çalındı. Bu faulden doğan tek atışı Frutti Ekstra Bursaspor’dan Marial Shayok sayıya çevirdi (84-84). Ardından Shayok bir de turnike bularak bitime 47 saniye kala Frutti Extra Bursaspor’u 86-84'lük üstünlüğe taşıdı. Lokman Hekim Fethiye Belediyespor hücumunda  Darion Atkins'in hatasını iyi değerlendirerek topu çalan ve  üçlüğü bulan Metin Türen, ev sahibi takımı 89-84’lük üstünlüğe taşıdı. Geri kalan bölümde de hata yapmayan Frutti Extra Bursaspor, Lokman Hekim Fethiye Belediyespor karşısında sahadan 89-84’lük galibiyetle ayrılmayı başardı.

Frutti Extra Bursaspor'da, Marial Shayok 24 sayı ile galibiyette önemli rol oynadı. Lamar Peters 15, Kenneth Kadji 12, Xavier Munford ve Metin Türen de 10 sayı ile oynadılar. Lokman Hekim Fethiye Belediyespor'da, 26 sayı atan Branden Frazier maçın en skoreri oldu. Darion Atkins 16, Abdül Malik Abu 14, Elgin Cook ise 13 sayı kaydetti. (FATİH DERELİ)

Gerçek Fethiye

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN