Kütüphane Haftası Söyleşisi, Pijamamla Kitap Okuyorum

Menteşeoğlu Şehit Orçun Munyas İlkokulu'nun kurucusu olduğu Uluslararası eTwinning Projesi, Pijamamla Kitap Okuyorum Kütüphaneler Haftası kapsamında söyleşi düzenledi.

PAYLAŞ

 


Proje kapsamında 4 ülkeden Romanya(4), İtalya(1), Litvanya(1) Türkiye(10) ve 8 farklı ilden (Muğla, Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Samsun, Sivas) öğretmenlerin ve öğrencilerin yer aldığı belirtildi.  Bu etkinlikle öğrencilerin özellikle yatmadan önce kitap okuması hedefleniyor.

KÜTÜPHANE HAFTASI SÖYLEŞİSİ
Fethiye İlçe Halk Kütüphanesinden Kütüphaneci Merve Çölden çocuklara kütüphanelerin sadece sessizce kitap okunan yerden ibaret olmadığını anlattı. Kütüphanelerde yapılabilecek etkinliklere, aktivitelere de değinen Merve hanım aynı zamanda nasıl kütüphaneye üye olunur, nasıl ödünç kitap alınır, kitaplar neye göre sıralanıyor gibi Kütüphane Kuralları hakkında da bilgi verdi. 

Anadolu Masalları Muğla İl Temsilcisi Pınar Ural Muğla Masal Evi'ni öğrencilere tanıttı. 
Masal Evi'nde yapılabilen bir çok aktiviteyi (dokuma, el sanatları, ebru gbi...) branş öğretmenlerinin de sergilemesiyle birebir görebildikleri buluşmada aynı zamanda masalların çocuklara faydaları anlatıldı.  

Menteşeoğlu Şehit Orçun Munyas İlkokulu Sınıf Öğretmeni aynı zamanda projenin de kurucusu olan Hayriyegül Hekimoğlu, Neden Pijamamla Kitap Okuyorum sorusunu cevapladı. 

NEDEN YATMADAN ÖNCE?
Bilindiği üzere geceleri beynimiz daha çok çalışmaktadır. Dinlenirken ve uyurken tüm enerjimiz beyinde toplanır. İşte bu yüzden uyku öncesi kitap okumak günlük, sosyal ve genel sağlığımız için çok önemlidir. Özellikle hafızaya çok faydası vardır. Yatmadan önce kitap okursak, okuduklarımız çok daha iyi aklımızda kalacaktır. Uykuya stresli, yorgun girmek kötü rüyalar görmek demektir. Kitap okumak ise huzurlu bir yolculuğa çıkmak gibidir, günün yorgunluğunun uykuya taşınmasını engeller ve uykumuzun kalitesini arttırır. Kitap okuduktan sonra uyumak yan etkisi olmayan bir uyku hapı etkisi yaratacaktır.

 Uzmanların araştırmalarına göre uyumadan hemen önce yapılacak sadece 6 dakikalık bir okuma bile, zihni yüzde 68 oranında boşaltır. Yani uyku öncesi kitap okumak yorucu geçen bir günün ardından dinlenmek için ideal bir seçenektir. Uzmanlar, kitap okumanın, televizyon izleme veya tablet, telefon ile oynamaya en iyi alternatif olduğuna inanıyor. Bu cihazlar, ekranlarından yaydığı mavi ışıklarla beynimizi hala gündüz olduğuna inandırarak kandırır ve melatonin üretimini azaltır. Bilindiği üzere melatonin büyüme hormonudur ve büyüme çağındaki çocuklarımızın bu hormona fazlaca ihtiyacı vardır.
 
 

Erdoğan Karagöz

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN