KURBANLIKLARIN ÇOĞU BAYRAMIN 1. GÜNÜ SATILDI

Kurban Bayramı'nın 1. Günü Çatalarık Mahallesi'ndeki Kurbanlık Hayvan Pazarı'nda yaşanan yoğunluğun ardından bayramın 2. Günü Kurbanlık Pazarı sakin geçti. Vatandaşların çoğu kurbanlıklarını bayramın ilk günü alınca, bayramın 2. Gününde Hayvan Pazarı'nda durgunluk yaşandı. Peki, bu durgunluk fiyatları etkiledi mi?

PAYLAŞ

Muhabirimiz Gülyüz Yurdagül Sırt'ın haberine göre; Kurban Bayramı’nın 1. Günü Çatalarık Mahallesi’ndeki Kurbanlık Hayvan Pazarı’nda yaşanan yoğunluğun ardından bayramın 2. Günü Kurbanlık Pazarı sakin geçti. Pandemi tedbirlerinin Fethiye Belediyesi tarafından en iyi şekilde alındığı ardiyelerde kurbanlıklar azalınca, yoğunluk da yerini durgunluğa bıraktı. Ancak; Girdev Yaylası’ndan Mendos’a, Yayla Patlangıç’tan Afyon’a kadar celebin kurbanlık satışı yaptığı Fethiye Belediyesi Kurbanlık Pazarı’ndaki sakinlik, fiyatlara yansımadı. Çarıklı Kasap Hamit Metiner; “Kurban fiyatlarında düşme olmayacak. Türkiye şu anda hayvan varlığımızın fazlalığından dolayı ihracat kapılarını açtı” dedi.
KARDEŞLİĞİ VE PAYLAŞMAYI ÖĞRENDİK
Arife ve bayramın 1. Günü hayvan pazarındaki satışların çok yoğun geçtiğine değinen Çarıklı Kasap Hamit Metiner; “Pandemi dolayısıyla bu yıl insanlar biraz daha manevi olarak paylaşımın, ailenin kıymetini daha iyi anladıkları için dini vazifeleri yerine getirme hassasiyetleri daha da arttı. Satışlarımız tüm yılın dört katı daha fazla gerçekleşti. Bu yıl daha çok kesim oranımız var. Halk pandemide ister istemez birbiriyle yardımlaşmanın ne demek olduğunu öğrendi. Bu hastalıktan dolayı ölenlere rahmet diliyorum. Bu bayramda İslam dininin sevgi dini olduğunu, paylaşım dini olduğunu daha fazla idrak ettik. Pandemiden dolayı başta yöneticilerimiz olsun bakanlıklarımız olsun herkes birbirine sahip çıktı. Kendi yağımızla tuzumuzla nasıl kavrulacağımızı, kardeşliğin paylaşmanın ne demek olduğunu, her şeyi öğrenmiş olduk” diye konuştu.
FİYATLAR DÜŞMEYECEK
Metiner, kurban fiyatlarında düşme olmayacağını vurgulayarak; “Ne kadar ekonomimiz kötü de desek devletimizden hayvancılığa büyük bir destek var. Ayrıca devletimiz bütün emeklilere olsun, çalışmayana, mağdura toplumun her kesimine belli bir destek sağlıyor. Kurban kesmek için de emeklilerimize bin TL ödemeler yaptı. Kurbanlıklarımızdaki fiyatlarımızın düşmemesinin nedeni de hububatlarımız daha çok para etsin, ülkemize daha çok dolar girsin, ülkemize daha çok yatırım olsun diye Türkiye şu anda hayvan varlığımızın fazlalığından dolayı ihracat kapılarını açtı. Önce onlardan ithalat yapıyorduk şimdi ihracat yapar konuma geçtik. Hayvanlarımız ihracata gidecek. Üretimden son aşamasına kadar bu mesleği yaptığım için kendimle gurur duyuyorum. Üretmekten ve başarmaktan çok mutluyum, gururluyum” şeklinde konuştu.
 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN