Kısıtlama ve Bayramda tezgahlarını açtılar

Korona virüs nedeni ile uygulanan 17 günlük kısıtlama ve Ramazan Bayramı tatilinde muaf olan işletme ve esnaflar hem yöredeki turistlere hem de yürüme mesafesinde gelen vatandaşlara hizmet vermek için tezgahlarını ve işyerlerini açık tutmaya devam ettiler. Esnaflar dışarıdan ve deniz yolu ile gelenlerin yanı sıra yürüme mesafesindeki vatandaşlara hizmet sağladıklarını ifade ettiler. 

PAYLAŞ

Fethiye’de 17 günlük kısıtlama ve Ramazan Bayramı tatilinde kısıtlamadan muaf olan işletmeler vatandaşlara sabah saat 10 ile 17 arasında hizmet verdiler. Fethiye Balık Halindeki gıda işletmelerinden bazıları 17 günlük kısıtlama ve Ramazan Bayramı tatilinde yürüme mesafesindeki vatandaşlar ile ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlere hizmeti sürdürdüler. 
Balık Halinde balıkçılar tezgahlarını açarken günlük taze balıkları müşterilerine ulaştırdılar. Fethiye’nin 3124’den gelen lezzeti Çarıklı kasapta hem yürüme mesafesindeki hem de paket servis olarak hizmeti sürdürdü. Fethiye Balık Halinde Lopa 25 TL’den satılırken Kefalin kilosu 35 TL, çupra, levrek 50-60 TL, Mercan, Barbun, lagos, fangri 120 ile 150 TL arasında satıldı. 

Buruk bir bayram yaşandığını vurgulayan Yağız Balıkçılık sahibi Mahir Kahya, “Kısıtlama var. Artı geçmiş yıllardakinin tam tersi bir durum yaşıyoruz şu anda.  Dışarıdan ve deniz yoluyla gelen misafirlerimiz var. Önceden haberleştiğimiz bize rezervasyon yapan misafirlerimize, bir de şu an çalışan, yasaktan muaf olan kişilere hizmet ediyoruz. Buruk bir bayram yaşıyoruz. Öncelikle herkesin bayramını kutluyorum. Sağlıklı, güzel günler inşallah gelir. 
Pazar günleri açık olmuyoruz. Zaten Pazar günü büyük marketler falan da açık olmadığı ve bir de bu son Pazar olduğu için genelde herkes bir yerden bir yere gitme telaşına düşecek gibi bir durum var. Önümüzdeki hafta yapılacak açıklamaya göre bizde hareket edeceğiz.
Balık fiyatları normal. Bu mevsimde az olan balık her zaman pahalı olur. 25 TL’den başlıyor. Kefal 35 TL, çupra, levrek 50-60 TL, büyüklüğüne göre 100 TL’ye kadar çıkıyor. Tabi en pahalısı lagos, fangri mercan, barbun 120 ile 150 TL arası, büyüklüğüne göre değişiyor. Şu anda balıkçılarımızın hepsi çalışmıyor. Çünkü tutsa gelse çok fazla bir talep olmadığı için onlarda bayramdan sonra çalışırlar inşallah herşey normale döner diye düşünüyoruz” dedi. 

Yağız Balıkçılığın ortağı Kudret Yağlı ise, “Sakin geçen bir bayram. Balığa çok fazla talep yok. Pazar günleri açık diğer günler açığız. Herkese hayırlı bayramlar” şeklinde konuştu. 

Ege Reis Balıkçılıktan Aytan Kocatepe ise, “Fethiyeli balıkçılar olarak. Tezgahımız açık. Vatandaşlarımızı bekliyoruz.  Herkesin bayramını kutluyoruz. Biraz sakin geçiyor ama açığız. Yavaş yavaş olur gider. Tekrar herkese iyi bayramlar olsun” ifadelerini kullandı. 

Erdem Peynir Sahibi Berat Ergen ise, “Tüm müşterilerimizin ve İslam Alemi’nin bayramı mübarek olsun. Çok sakin geçiyor. Hazır olana bereket diyoruz. Pandemiden sonra inşallah daha güzel günler bekliyoruz. İlk günkü korkular geçti. Her şey kontrol altında. Aşılar da oluyor. İyi bir sezon bekliyoruz artık. Ayın 17’sinden sonra sezonumuza başlayacağız inşallah” dedi.

Bizim Kasap Çarıklı’nın ortaklarından Hüseyin Metiner ise, “Tüm Fethiye’ye gelen misafirlerimizin ve hemşehrilerimizin Ramazan Bayramı’nı kutluyorum. Sağlık, sıhhat ve afiyet diliyorum. Herşeyden önce sağlıklı yaşam diliyorum. Kısıtlama da ve bayramda açığız. Gelen misafirlerimize ve halkımıza paket servis olarakta hizmet vermekteyiz. Yürüme mesafesinde olan insanlarımız gelip buradan alabiliyor. Yaşlı olan, gelemeyen insanlarımıza biz motorlarımızla paket servis yapıyoruz. Burada yapmış olduğumuz etler yüzde 90 kendi mamullerimizdir. Adana, urfa kıymalarını da arkadaşlarımız zırhta çekerek en iyi şekilde sunmaktadır. Normalleşme için hazırlığımız var. Stoklarımız mevcuttur. İnşallah tek dileğimiz hastalıklardan çabuk kurtulur, normalleşmeye geçeriz. 3 bin 124 bizim kendi çiftliklerimiz. İyi bir numara olarak koyduk” ifadelerini kullandı. 


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN