Kırtasiye sektörü okullara hazır

Yapılan açıklamalar neticesinde yüz yüze eğitim 6 Eylül'de başlayacak. Veliler ve öğrenciler kırtasiye malzemeleri için alışverişin yolunu tuttu. Kırtasiye sektörü, bu yıl okula başlama maliyetini 361 lira olarak hesapladı. Bu rakam ürünlerin markalarına ve tüketicilerin tercihlerine göre değişiklik gösteriyor. Geçen yıl bu rakam 330 liradan başlıyordu. Bütçenin yanı sıra güvenilir ürün almanın da önemine değinen, Alper Kırtasiye Ofis Mağazası Sahibi Alper Akcan velileri merdiven altı ve sahte ürünlere karşı uyarıyor.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Gerçek Fethiye Gazetesi - Arzu Özlem Sipahi

SEKTÖR OLARAK PANDEMİDEN ETKİLENDİK
Pandemi döneminin kırtasiye sektörünü de etkilediğine vurgu yapan Alper Kırtasiye Ofis Mağazası Sahibi Alper Akcan, “ Fethiye’de 98 yılından beri kitap, kırtasiye, kopyalama sektöründe ve sanatsal malzemeler de işimizi severek güzel bir şekilde yapmaktayız ve müşterilerimize hizmet etmekteyiz. Kırtasiye sektörü çoğu sektörde olduğu gibi çok zor bir dönem geçirdik. Bizim gibi biraz büyük çapta çalışan firmalar çeşitliliğimiz çok olduğu için en azından çok etkilemedi ama küçük çapta olan arkadaşlarımız çok zor durumda kaldılar çünkü bu çocuklarımıza, okulumuza bağlıydı onların ticaretleri. Geçen sene Türkiye’de aşağı-yukarı 7-8 bin kırtasiye var, bu kırtasiyelerden ortak hesaplarımızda duyuyoruz 1200 civarında kapanan kırtasiyeci arkadaşımız oldu. Bu Türkiye için çok zor bir süreçti hepimiz bunun farkındayız” şeklinde konuştu. 

BAKANIMIZ BİZLERE ÜMİTLİ AÇIKLAMALAR YAPTI
Okulların açılması yönünde yapılan açıklamaları ümitli bulduğunu belirten Akcan, “Şuan yeni bakanımız bizlere çok ümitli açıklamalar yaptı çünkü yapmak mecburiyetindeyiz herhalde, çocuklarımız gerçekten evde bunaldılar, eğitimsiz olmayacağını herkes biliyor. İş yerimizi Fethiye’de ilk pandemi başladığından beri makinasını alarak, her hafta ilaçlama, dezenfekte ederek dört dörtlük yapıyoruz. Ayrıca her sabah ufak-tefek dezenfektan ile iş yerimizi temizliyoruz. Bilinçliyiz, kişilerimiz, insanlarımız, velilerimiz, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz hepimiz bu şekilde devam ederse güzel bir şekilde okul sezonuna başlayacağız. Tekrar kapanacağını düşünmüyorum, yüzde 75-80 Muğla’da aşılanma bayağı ilerliyor güzel bir şekilde okulumuza devam edeceğimizi düşünüyorum” dedi.

HER BÜTÇEYE UYGUN MALZEME MEVCUT
Alper kırtasiye bünyesinde her bütçeye uygun malzemeyi temin edebileceğine değinen Alper Kırtasiye Ofis Mağazası Sahibi Alper Akcan, “Tercihler çok farklı, ürünler çok farklı böyle güzel de bir mağaza olunca öğrencilerimiz geldiğinde kurşun kalemi 25-50 kuruşa da bulabiliyor 10 liraya da kurşun kalem bulabiliyor. Okul çantasında 25-30 lira ekonomik çantamız da var, 300-350 lira civarında çantamız da var. Ama genel anlamda Türkiye kırtasiyeciler derneğimizin açıkladığı üzerine geçenlerde onlar ulusal kanallarda da bahsetmişlerdi bir öğrencinin kırtasiye malzemeleri çanta dahil paket 300-500 lira aralığında ideal olduğunu düşünüyorum. Aynı ürünleri biz ekonomik ürün almak istiyoruz diyen bir velimiz iş yerimize geldiğinde muhtemelen 125-150 liraya da temin edebileceğimizi söylüyoruz” ifadelerini kullandı. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN