Karayiğit, Kota tamamen kaldırılmalıdır

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, yaş sebze ve meyve ihracatında Rusya tarafından ilave edilen 50 bin tonluk kotanın, sevindirici olsa da bu sayının yeterli olmadığını ifade etti. Oda Başkanı Karayiğit, '50 bin ton kotayı biz bir ayda bir buçuk ayda yine dolduracağız. Yine aynı sıkıntıyı yaşamak istemiyoruz. Onun için Rusya'yla oturup gerekli mercilere anlaşma sağlanıp, kotanın tam kaldırılması taraftarıyız' dedi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Rusya’nın 150 bin tonluk yaş sebze ve meyve kotasına 50 bin ton daha ilave edildiği ve bu sayının 200 bin tona çıktığını açıkladı. Bu açıklamanın ardından Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit; bir değerlendirmede bulunarak, hükümet yetkililerinden kotanın tamamen kaldırılması yönünde çalışmalar yapmalarını istedi.

Kota uygulamasının tamamen kalkmasının gerektiğini savunan Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit Karayiğit, “Daha önce Rusya’nın 150 bin ton olan kota uygulaması 50 bin ton daha çoğaldı. 200 bin tona çıkarılması çiftçilerin nazarında iyi bir şey. 200 bin ton kota dolduğu için çiftçinin mağdur durumda. Çünkü Türkiye’de yaş sebze ve meyve üretiminin yüzde 51’ini Rusya’ya pazarlıyoruz. Bu da bizim için büyük önem taşıyor. Şimdi 50 bin ton da yükseldiğini Dışişleri Bakanlığı’ndan duyduk. Sevindirici bir olay… 50 bin ton kotayı biz bir ayda bir buçuk ayda yine dolduracağız. Yine aynı sıkıntıyı yaşamak istemiyoruz. Onun için Rusya’yla oturup gerekli mercilere anlaşma sağlanıp, kotanın tam kaldırılması taraftarıyız. Ama 50 bin ton da bizim için bir nebze çiftçilerimiz için iyidir diye düşünüyorum. Kota uygulaması dolmadan önce yaş meyve sebze domates fiyatları yüksekti. Kilogram fiyatı 3 ile 4 TL arasındaydı. Çiftçilerimiz bu fiyatlardan memnundu. Aynı şekilde patlıcan ve kabak fiyatları da dahil… Bu işi biber fiyatlarını dahil ama kota dolduktan sonra domates fiyatlarımız bir nebze de olsa taban yaptı. Ama kota dolduktan sonra bu fiyat 1 TL’lere kadar düştü” diye konuştu. 

Hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte üreticileri zirai don nöbetine karşı dikkatli olmalarını isteyen Karayiğit, “Üreticilerimize pandemi döneminde üretimde hiç fire vermediler. Gece gündüz; zirai don ve yağmur demeden çalıştılar. Tüketicimize ve halkımıza herhangi bir sıkıntı yaşatmadıkları için teşekkür ediyorum. Son günlerde yaşadığımız hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte zirai don olayları meydana geliyor. Bu anlamda tüm üreticilerimizi dikkatli olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.(FATİH DERELİ)

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN