Kalp şeklinde meteor satışa çıktı

Sibirya'da dağlara düşen kalp şeklindeki 4,5 milyar yaşındaki meteor satışa çıktı.

PAYLAŞ
Gerçek Fethiye Gazetesi - Gerçek Fethiye

Sibirya’da dağlara düşen kalp şeklindeki 4,5 milyar yaşındaki meteor satışa çıktı.

Rusya’nın Sibirya bölgesindeki dağlara düşen 4,5 milyar yıllık kalp şeklindeki meteor satışa çıktı. Taşın kalp şeklinde olmasından dolayı 14 Şubat Sevgililer Günü’nde satılacağı açıklandı. Taşın ihale üzerinden satışını üstlenen “Christie’s” müzayede evi, kalp şeklindeki meteorun haricinde aynı bölgede bulunana 40’a yakın meteor taşını 6-14 Şubat arasında satışa sunacak.

1947 yılında düşmüştü

Kalp şeklindeki meteor, 12 Şubat 1947 yılında Sovyetler Birliği zamanında atmosfere girip parçalanarak kalp şeklini almış, Sibirya’nın Sihote-Alin bölgesine düşmüştü. Atmosferin etkisiyle yüzlerce parçaya ayrılan meteorun parçaları Rus jeologlar tarafından 5 gün içinde toplanmış, taşların içeriğinin yüzde 94 demir, yüzde 5,5 nikel ve yüzde 0,38 kobalt olduğu saptanmıştı.

"Atom bombası sandık"

Olaya şahit olan Korney Shvets, 1996 yılında Amerikan basınına verdiği mülakatta olayı şöyle aktarmıştı:

"Bir kütlenin arkasından ateş saçarak aşağı doğru süzüldüğünü gördük. O zaman annem ve kardeşimle fırında çalışıyorduk ve fırının camlarının sallandığını hatırlıyorum. O zamanlar 17 yaşındaydım. Gördüğümüz şeyin ABD’nin atom bombası olduğunu sandık ve çok korktuk. Çünkü 2 yıl önce Hiroşima’ya atom bombası atılmıştı."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN