Kadın motorcu motosiklet tutkusunu toprak pistlere taşıdı

Muğla'nın Bodrum ilçesinde 5 yıldır motor sporları ile uğraşan eczacı Gökçen Kabaş, son katıldığı şampiyonada 43 erkek arasında 25'inci oldu.

PAYLAŞ
Kadın motorcu motosiklet tutkusunu toprak pistlere taşıdı
Muğla'nın Bodrum ilçesinde 5 yıldır motor sporları ile uğraşan eczacı Gökçen Kabaş, son katıldığı şampiyonada 43 erkek arasında 25'inci oldu.
Gerçek Fethiye Gazetesi - Gerçek Fethiye

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 5 yıldır motor sporları ile uğraşan eczacı Gökçen Kabaş, son katıldığı şampiyonada 43 erkek arasında 25’inci oldu.

Bodrum’da kamu eczacısı olarak görev yapan 36 yaşındaki Gökçen Kabaş, motosiklet merakını toprak pistlere taşıdı. Güç ve dayanıklılık gerektiren motor sporları ile 5 yıldır ilgilenen Kabaş, bazı şampiyonalarda tek kadın olarak mücadele ediyor. Bodrumlu sporcu, çok sayıda erkeği geride bırakarak kadınların da erkekler gibi bu sporu yapabildiğini gösteriyor. Motor sporları serüvenini anlatan Gökçen Kabaş, eşinin desteğiyle şampiyonalara katıldığını ifade ederek, “Motor merakı hep vardı ama eşim Atilla’nın desteğiyle toprakla tanıştım. Sanırım o da buraya geleceğimi tahmin etmiyordu. Daha sonra tecrübe olsun diye yarışlara girmeye başladım. Ralli ile tanıştım ve devam ediyorum. İlk yarışımda çok heyecanlıydım, tek hedefim tamamlamaktı. Fethiye’de enduro yarışıydı. Çok yağmura denk geldik. Tamamladım fakat mekanik arıza yaşadım. İdeal sürede bitiremediğim için derecelendirmeye giremedim ama yarıştan döndüğümde başka bir Gökçen’dim. Orada yaşadıkları insanın sosyal hayatına da yansıyor. O yüzden o zehri ilk yarışta aldığımı söyleyebilirim” dedi.

Bir kadın olarak motor sporu yapmanın zor olduğunu söyleyen Kabaş, “Fiziksel olarak erkekler daha güçlü. Biz maalesef çocuk yaşta bu spora başlayamıyoruz. Sonradan kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. O yüzden hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak ekstra efor sarf etmemiz gerekiyor. Fakat adapte oldukça, yarıştıkça erkek sporcu arkadaşlarımızdan da hem psikolojik hem de fiziksel desteği görmek çok mutluluk verici. Yarışın sonunda herkes bir takım oluyor. Bu ruh beni çok mutlu ediyor” dedi.

“Gün 36 saat olsa yetmeyecek”

Hem iş hem de sporu birlikte götüren Gökçen Kabaş, “Çok zor oluyor, kolay değil. Gün 36 saat olsa yetmeyecek. Ama hem işi devam ettirip hem de bu sporu yapmak çok keyifli ama kolay değil. Yarış önceleri sabah akşam antrenmanlar yapıyorum. Bu bana keyif veriyor. Bundan ötürü mutluyum. Dünyada bu sporu yapan çok kadın sporcu var. Yine de erkeklere nazaran az ama Türkiye’de yeni yeni tek tük bu spora başlayan arkadaşlarımız oldu” dedi.

“Sağlığım ve imkanlarım el verdikçe bu spora devam edeceğim”

Son olarak Eskişehir’den başlayıp Kars’ta sona eren 2 bin 200 kilometrelik TransAnatolia Rally Raid’de 43 erkek arasında 25’inci olan Gökçen Kabaş, imkanları el verdikçe bu spora devam edeceğini dile getirerek sözlerini şöyle noktaladı:

“Covid-19 pandemisi nedeniyle ben bir süredir yarışmamıştım. Hem antrenmansızdım hem de yarış psikolojisinden uzaklaşmıştım. İlk günler adapte olmakla geçti. Motorum yeniydi. 3’üncü günden sonra açıldım. Sıralamada da yükselmeye başladım. 43 erkek arasında 25’inci oldum. Bu çok mutluluk vericiydi. Bundan sonra da sağlığım, mali imkanlarım ve destekler el verdiği sürece tabii ki devam edeceğim. Yani yolda gören kadınların, o erkek çocukların, kız çocukların gördüklerinde verdikleri tepkileri yaşamaya devam etmek istiyorum. Bir fotoğrafla, bir cümleyle birçok çocuğun hayatına dokunabileceğimi hissediyorum. O yüzden bırakmak istemiyorum.”

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN