İşte alınan yeni kararlar!

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan korona virüsle mücadele kapsamında uygulanan kademeli normalleşmenin ardından yapılan kabine toplantısında yeni kararlar alındı.

PAYLAŞ

Haziran ayının aşı seferberliği ayı olduğunu vurgulan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, "İnşallah kendi aşımıza da yıl bitmeden kavuşmuş olacağız. Haziran ayı tam mânâsıyla bir aşı seferberliği ayına dönüştürmek için imkanları sonuna kadar zorlayacağız. Devreye girecek kademeli normalleşmenin yeni adımları ile ilgili istişarelerimizi  gerçekleştirdik. Bu doğrultuda ülkemizi yeniden salgının pençesine düşürmeme anlayışıyla  dünyada olduğu gibi ülkemizde de yürütülen mücadelenin önündeki en büyük tehdit virüsünn farklı istasyonlarının yol açtığı öngörülemeyen sonuçlardır" dedi.

Alınan kararları açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir. Bu sınırlama hafta sonu cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 arasında, yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır. Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir.

Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00'e kadar paket servisini sürdürebilecek. Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir. Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, Spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek.

Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır.

Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir.

Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebileceklerdir" şeklinde konuştu.

Arzu Özlem Sipahi

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN