İş yerlerinde açılma sevinci

Dünkü kabine toplantısının ardından özellikle restaurant ve kafe işletmecilerinin gözü kulağı ekranlara kilitlenmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan özellikle turizm bölgesi Fethiye'deki işletmecilerin beklediği açıklama nihayet geldi. Yüksek risk grubunda yer alan Muğla ve ilçelerindeki restaurant, kafe, pastane, kahvehane ve çay bahçesi işletmecileri, iş yerlerini sabah 07:00'de açıp akşam 19:00'da kapatabilecek. Açıklanan kararı değerlendiren Fethiye Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Mehmet Soydemir 'bölgemiz, yüksek risk grubunda. Normalleşmeye doğru adım atılıyor. İşletme sahiplerimizden kurallara uymaya devam etmelerini istiyoruz. Kurallara uyup Muğla bölgesini maviye dönüştürmeliyiz' dedi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Dünkü kabine toplantısının ardından özellikle restaurant ve kafe işletmecilerinin gözü kulağı ekranlara kilitlenmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan özellikle turizm bölgesi Fethiye’deki işletmecilerin beklediği açıklama nihayet geldi. Yüksek risk grubunda yer alan Muğla ve ilçelerindeki restaurant, kafe, pastane, kahvehane ve çay bahçesi işletmecileri, iş yerlerini sabah 07:00’de açıp akşam 19:00’da kapatabilecek. Müşteriler, HES kodu ile işletmelere girebilecek. İşletmeler de yüzde 50 kapasiteyle müşteri alabilecek. Cumartesi günleri de akşam 21:00’e kadar işletmeler açık kalabilecek. Kahvehanelerin beklediği oyun ile ilgili olarak genelgede herhangi bir açıklık bulunmazken kararı değerlendiren Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir “bölgemiz, yüksek risk grubunda. Normalleşmeye doğru adım atılıyor. İşletme sahiplerimizden kurallara uymaya devam etmelerini istiyoruz. Kurallara uyup Muğla bölgesini maviye dönüştürmeliyiz” dedi.
HES KODU ÖNEMLİ
Soydemir “Sayın cumhurbaşkanımızın açıklamasından sonra bugünden itibaren normalleşmeye başladık. Restaurantlar, lokantalar, kafeteryalar, pastaneler, kıraathaneler, çay bahçeleri sabah 07:00 ile akşam 19:00 saatleri arası iş yerlerini açık tutabilecekler. Burası yüksek risk grubunda. Çok yüksek riskli gruba girmediğimizden cumartesi günü bile işletmelerin açık olması, rahatlama sağlayacaktır. Sadece kıraathaneler ve oyun salonları muallakta. Kurallara uyacağız. Bu kurallara uymazsak ileriki günlerde daha çok sıkıntı yaşarız. Bir de HES kodu çok önemli. Müşterilerimiz iş yerlerine HES koduyla gelsinler. Esnaftan alışveriş yapsınlar. Masaların arası en az 1,5 metre olma kaydıyla da iş yerlerinde oturabilirler. Bizim esnafımız kurallara çok iyi riayet ediyor. Esnaflarımız da özveriyle dükkanlarını hazırladılar. Onlar da artık bugünden itibaren müşterilerini bekliyorlar. Restaurantlar, lokantalar Gel-Al servisi saat 21:00’e kadar devam ediyor. Esnaflarımız, 21:00’den 24:00’e kadar paket servis hizmetini sunacaklar” diye konuştu.
PANDEMİ KURALLARINA UYALIM 
Soydemir “Esnaflarımız kurallara uymaya devam etsinler. Masa, sandalye aralarını 1,5 metre tutsunlar. Maske ve hijyen kurallarına da uymaya özen göstersinler. Bölgemiz, ileride çok yüksek riskte de olabilir, orta riskte de olabilir. Bu bizim elimizde. Zaten esnaflarımız bir senedir bunun artık bilincinde. Bir seneden beri esnaflarımızın ne kadar sıkıntı yaşadıklarını biliyoruz. Onun için esnaflarımızı biraz olsun rahatlatacağına inanıyorum. Restaurantlar, kafeler ayrıca yüzde 50 kapasiteyle kurallara uyarak çalışacaklar” ifadelerini kullandı.
 

Erdoğan Karagöz

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN