İngiliz Sam Aleksander müslüman olup Sami adını aldı

Muğla'nın Fethiye ilçesinde yaşayan İngiliz vatandaşı Sam Alexsander Mcintosh Tucker, Fethiye Müftülüğünde düzenlenen törende Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yaşayan İngiliz vatandaşı Sam Alexsander Mcintosh, İslamiyet’i seçerek Müslüman oldu. 15 yıldır Fethiye’de yaşayan 32 yaşındaki Mcintosh, "Sami" ismini alırken, Müslüman arkadaşlarından gördüğü ilgi ve hoşgörü ile ezandan etkilendiğini söyledi. 
15 Yıldır Fethiye’de yaşayan İç Mimar Sam Alexsander Mcintosh Tucker, Müslüman arkadaşlarının yaşantısını örnek alarak İslamiyet’i araştırdı. Mcintosh, bunun üzerine Fethiye Müftülüğüne başvurarak İslamiyet’i seçmek istediğini söyledi. İlçe Müftüsü Kamil Oktay nezaretinde düzenlenen ihtida töreninde, kelime-i şehadet getiren Mcintosh, Müslüman olup "Sami" ismini aldı. İhtida töreninde şahitlikleri; Müftülük Şube Müdürü İsa Ünal, Müftülük memuru Bilal Günlü yaptı. Fethiye Merkez Yeni Camii İmam Hatibi Yusuf Demirci de duada bulundu. Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, İngiliz Sam’e ihtida belgesi ile Kur’an-ı Kerim ve çeşitli dini kitaplar hediye etti.
İSLAMİYET’TEN ETKİLENDİM
Sam Aleksander Tuker Macintosh, gazetecilere yaptığı açıklamada, “İngiliz vatandaşıyım, burada 15 yıldır annemle birlikte yaşıyorum. Kültürünüzü bilmekten çok mutluyum, kültürünüzün bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. İnsanların inancından çok etkilendim. Sadece Türkiye’de değil, birçok ülkede Müslüman arkadaşlarım var. Onların hoşgörüsü ve bana yaklaşımlarından çok etkilendim. Ezan okunurken kendimi meditasyon yapar gibi huzurlu hissediyorum, çok güzel bir çağrı… Ezan da etkiledi ama daha çok benim diğer ülkelere birçok yaptığım seyahatlerde insanların benimle yemeğini paylaşması, paraları olmasa, son kuruşları olsa bile benimle paylaşmaları ve bunu kalpten yapmaları beni çok etkiledi” dedi. 
İSMİNİ SAMİ OLARAK DEĞİŞTİRDİ
Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, “Bugün mutlu bir gündeyiz. İnsanlıkta kardeşimiz olan Sam kardeşimiz bugün ismini ‘Sami’ olarak değiştirdi ve din kardeşimiz oldu. Kendisi İslam ile ilgili sadece arkadaşlarından bilgi edinmiş. Dolayısıyla bu konuyla alakalı araştırmalar yapmış. Elhamdülillah şahitlerimizin huzurunda kelime-i şehadet getirdi. Şehadet kelimesini getirerek Müslüman oldu. Rabbim inşallah hem ona, hem de bize son nefesimize kadar Müslüman olarak yaşamayı nasip eylesin. Kendisini tebrik ediyoruz. Şunu ifade etmek lazım; İnsanlar daha çok konuşmak, vaaz etmek alakalı değil, dinimizi güzel yaşadığımızda yeteri kadar tebliği anlatmış oluyoruz. Yani güzellikleri yaşadığımızda insanlar bize daha çok yaklaşıyor” 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN