İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı

Muğla İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Muğla Valisi Esengül Civelek Başkanlığında yapıldı.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı
Güncel
Muğla İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Muğla Valisi Esengül Civelek Başkanlığında yapıldı.

Valilik 75. Yıl Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya, Vali Esengül Civelek, Vali Yardımcısı Mehmet Suphi, Olcay, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İlyas Sarıyerli, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hasan Arslan, Muğla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız, kurul üyesi kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Muğla’da iş gücüne katılım ve istihdam oranlarının Türkiye ortalamasına göre çok iyi bir konumda olduğunu belirten Vali Civelek, Muğla’daki istihdamın geliştirilmesi hususunda alınacak kararlar, yapılacak uygulamalar konusunda İl İstihdam Kurulu olarak değerlendirmeler yapmak üzere bir araya geldiklerini ifade etti.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İlyas Sarıyerli, 2019 yılında İŞKUR tarafından 44 bin 393 iş arayan ve danışan görüşmeleri yapıldığını ifade ederek toplam 5 bin 831 kişiye iş arama becerileri eğitimi verildiğini belirtti.

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 17 bin 564 kişinin özel sektörde işe yerleştirildiğini aktaran Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Sarıyerli, 2019 yılı İş Başı Eğitim Programı kapsamında 4 bin 404 kişinin kalıcı istihdam edildiğini ifade etti.

Mesleki Eğitim Kursları, Girişimcilik Eğitim Programları hakkında bilgilerin verildiği toplantıda; 5 bin 829 kişinin İşbaşı Eğitim Programı, 796 kişinin Mesleki Eğitim Kursları ve 494 kişinin Girişimcilik Eğitiminden faydalandığı ifade edildi.

Toplantıda; işsizlikle mücadele ve dezavantajlı grupların istihdama kazandırılması amacıyla hayata geçirilen “İş Kulübü Projesi” ve unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yeniden canlandırılması amacıyla açılacak kurslar hakkında da katılımcılara bilgiler verildi.

Cumhurbaşkanlığının 180 günlük eylem planı kapsamında ülke genelinde en çok işe yerleştirme yapan firmaların katılım sağladığı sanal istihdam fuarının ayrıntılarının anlatıldığı toplantı karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasının ardından sona erdi.
 

Son Güncelleme: 21 Ekim 2019 13:20

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN