İkinci el piyasasında düşüş yaşanır mı?

Sıfır otomobillere gelen ÖTV matrahı düzenlemesiyle fiyatlarda 50-60 bin liralık düşüşler yaşanıyor. Sıfır otomobillerde yaşanacak indirimin ikinci el otomobillere yansıyıp, yansımayacağı ise merak konusu oldu. Fethiye'de galericilik yapan Behçet Akdu, ÖTV indirimleriyle birlikte genele yayılan büyük bir indirimin beklenmemesi gerektiğini açıkladı.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Gerçek Fethiye Gazetesi - Onur Çadır

Otomotiv piyasası hareketli günler geçiriyor. Özel Tüketim Vergisi’nde matrahlarda değişiklik yapılmasıyla birlikte otomotiv markaları fiyatlarını güncellemeye başladı. Bazı marka ve model sıfır otomobillerde 50-60 bin lira civarında düşüş yaşanması beklenirken ikinci el piyasasında da akıllarda “Fiyatlar düşer mi? sorusu belirdi. Sıfır otomobillerde düşüş yaşanması halinde ikinci el otomobillerde de düşüş beklentisi artan vatandaşlar şu an için beklemeye geçerken, fiyatların dengeye oturmasıyla alım yönünde karar vermeyi düşünüyor. Fethiye’de galericilik yapan Behçet Akdu, ÖTV indirimin gelmesinden bu yana müşterilerinin arttığını belirterek, vatandaşların sıfır araç bulmadıklarını, bulsalar da sadece belirli araçlara ÖTV indirimi uygulandığını kaydetti. Sıfır araçlara gelen matrah değişikliğinin ikinci el piyasasına çok fazla etki etmeyeceğini düşündüğünü ifade etti. 
OLMAYANA ÖTV İNDİRİMİ GELDİ
Sıfır otomobillere gelen ÖTV matrahı düzenlemesinin ikinci el piyasasına yansıması hakkında konuşan Behçet Akdu, “2. el piyasasına çok hafif bir yansıması olur çünkü millet bunu bir umut olarak görüyor. O yüzden işler de bir yavaşlama olur ama bana kalırsa bizleri çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Çünkü üretimi çok az olan, hatta olmayana hemen hemen ÖTV indirimi geldi. Zaten pahalı araçlara bizim bu bölgede rekabet yok herkes yetişemiyor. Belli bir kraterimiz var, belli bir üst rakam düzeyimiz var. Benim kendi müşteri portföyümden bahsedeyim, çok fazla etkileyeceğini düşünmüyorum. Bu ÖTV zammı geldiği günden beri satışlarımızı 2’ye katladık” dedi.  
TÜRKİYE OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE ÜRETİM KITLIĞI VAR 
Bayilerde sıfır araçların çok bulunmadığına değinen Behçet Akdu, “Bulunuyor ama çok sınırlı sayıda, yani bol bir üretim yok. Üretim kıtlığı var bu çiple alakalı. Zaten yaptıkları indirimler de belli bir limitin üzerindeki araçlara yaptılar. Bunu da piyasaya sadece, millet araba fiyatları düşecek umuduyla belki 2. el de bir yavaşlama olabilir ama onun dışında şahsıma adıma söylemem gerekirse pek bir zarar olacağını düşünmüyorum” diye konuştu. 
SIFIR ARAÇ BAYİDE YOK, GALERİDE VAR?
Bayilerde bulunmayan sıfır araçların galeride bulunmasının nasıl gerçekleştiğini anlatan Galerici Behçet Akdu, “Bu durum şuanda galerilerde de çok sıfır araç yok zaten geçen sene ki o absürt yükselişten dolayı bütün galerici arkadaşlar biz de dahil sıfır araç alıp bunları kendi tezgahımızda sattık. Bayiler ile olan ikili ilişkilerle alakalı bu durum, bayiler satalım da nasıl satalım? modun da değillerdi o dönemde. Yani satmamaya çalışıyorlardı ama bayilerle arası iyi olan bazı bizim gibi esnaflar hatırla, gönülle bayilerde ki araçları alıp üzerine belli bir miktar kar vererek kendi tezgahlarında sattılar. Bu yıl çok fazla 0 arabaya yönelen galerici arkadaşım açıkçası yok” ifadelerini kullandı. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN