İddialara yalanlama

Ege ve Akdeniz sahillerindeki koyların ihalesiz olarak verildiği iddialarının gerçek dışı olduğu açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sahil ve koyların işletme haklarının ihalesiz olarak Muğla Çevre Koruma Vakfı'na (MUÇEV) verildiği iddialarını gerçek dışı olarak değerlendirdi.

PAYLAŞ

Bakanlık yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Çevre Vakfı’nın (TUÇEV) 2001 yılında Bakanlık bünyesinde kurulduğu, çevre değerlerinin korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalara katkı sağlayan örnek bir sivil toplum kuruluşu olduğu kaydedilerek; MUÇEV’in ise TUÇEV’in alt kuruluşu olduğu, yüzde 50 hissesinin TUÇEV’e, yüzde 50 hissesinin Muğla Valiliğine ait olduğu bildirildi. 

MUÇEV’in kıyı ve sahillerdeki işgallere son verdiği, çevre ve deniz temizliğini gerçekleştirdiği, engelsiz plajlar oluşturduğu, plajları vatandaşların ücretsiz olarak kullanmasını sağladığı belirtilerek, “Sahil ve plajlardaki bütün kiralama işlemleri kanun ve mevzuata uygun şekilde izinler alınarak yapılmaktadır. İhale süreçleri şeffaf şekilde yürütülmektedir. İddiaya konu olan sahil ve koyların işletme haklarının ihalesiz olarak MUÇEV’e verildiği iddiası gerçek dışıdır, asılsızdır. Büyük bölümü şahıslar tarafından işgal edilerek işletilen ve ecrimisil alınan kıyı alanlarının MUÇEV’e ihalesiz verilmediği, aksine gerekli izinlerin alınarak ihale yöntemi ile kiralama işlemlerinin yapıldığı ifadeleri kullanıldı.  

Koyların ihale bedellerinin, SPK lisanslı Gayrimenkul Değerleme Şirketlerince yapılan değerleme raporlarının göz önüne alınarak belirlendiği belirtilirken, bazı belediyelerden plaj işletmelerinin alınarak MUÇEV’e devredildiği iddiasının da tamamıyla kurumu yıpratma amacı taşıyan asılsız iddialar olduğu, hiçbir belediyenin sözleşmesinin feshedilmesinin söz konusu olmadığı ileri sürüldü. 

Yetkililer, iddialara konu olan ve MUÇEV’e ihale ile verilen bazı sahil ve plajlarda önceden işletmeci olarak bulunan belediyelerin, başta temizlik olmak üzere vatandaşların sağlığını, can ve mal güvenliğini koruyacak tedbirleri almadıkları, gerekli bakım ve tadilatları yapmadıklarının denetim ve incelemeler sonucu tespit edildiği, fotoğraf ve görüntülerle kayıt altına alındığı açıklandı. 


 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN