HÜDAYİ BAŞ'IN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ KORKUNÇ İDDİA!

Muğla'nın Menteşe İlçesinde Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş'ın geçtiğimiz Salı günü kalp krizi sonucu evinde hayatını kaybetmişti. Ancak Baş'ın vefatının ardından bazı yerel ve ulusal yayın organlarında çıkan haberlerde yer alan iddialar kamuoyunda infial ve kaygıya sebep oldu. Öte yandan Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş'ın Milli Eğitim Bakanlığı'na ve şikâyet konulu yazdığı ve Menteşe Kaymakamlığı'na gönderdiği ileri sürülen bir dilekçeler ise Muğla Milli Eğitim Müdürlüğünde 'neler oluyor' dedirtti.

PAYLAŞ

Muhabirimiz Ferdi Yavuz'un haberine göre; 

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş (56) Salı günü sabah saatlerinde geçirdiği kalp krizi sonucu evinde hayatını kaybetti. Baş için ilk olarak Muğla Olgunlaşma Enstitüsü’nde tören düzenlenmişti. Törene protokol üyelerinden sadece Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız katılmıştı. Muğla Milli eğitim Müdürü Pervin Töre ise törene katılım göstermemişti. Gözyaşları arasında uğurlanan başarılı eğitimci Hüdayi Baş, İzmir de toprağa verildi.

SKANDAL İDDİALAR MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DE NELER OLUYOR DEDİRTTİ!
Ancak Hüdayi Baş’ın ölümün ardından bazı haber siteleri tarafından ortaya korkunç iddialar atıldı.  Avaztürk internet sitesinde yer alan habere göre, daha önce görev yaptığı Milas'tan Muğla Olgunlaşma Enstitüsüne Müdür vekili olarak atanan Hüdayi Baş, buradaki başarılı çalışmaları sonrasında Bakanlıktan asil Müdürlük kadrosu talep edilir. Bu kadro beklenirken, Muğla Olgunlaşma Enstitüsü için 4 kişilik Usta Öğretici kadrosu ihtiyacı için sınav açılır. Bu sınavda başarılı olanların listesi 28 Ağustos 2020 tarihinde ilan edilmesi gerekirken, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Komisyon Başkanı da olan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü listeye müdahale ederek değişiklik yapmak ister. Hüdayi Baş ise okul müdürü olarak sınavlarda başarı elde edenlerin listede olmasını ve göreve başlamasında ısrarcı olur. Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş'ın bu liyakat ısrarı üzerine İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Hüdayi Baş'ı makamına davet eder. Bu esnada Baş, Töre'ye kazanan Usta Öğretici adaylarının isimlerini teslim edince İl Milli Eğitim Müdürü Töre, "işine gelmiyorsa, prensiplerine aykırı ise istifa et git" diyerek bağırıp çağırdığı iddia edilir.
Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş, İl Milli Eğitim Müdürü'nün daha önce telefonda o an da makamdaki tavır ve davranışları ile hakarete varan ifadeleri üzerine fenalaşarak makam odasını terk eder.
Kendine geldikten sonra da Milli Eğitim Bakanlığı'na bilgi verme amaçlı bir dilekçe yazıp imzalar ve gönderir. Bu olayın hemen akabinde de fenalaşarak hastaneye kaldırılır. Salı günü ise (8 Eylül 2020) evinde geçirdiği kalp krizi sonucu da hayatını kaybeder.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TÖRE,  İDDİALARI YALANLADI
Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Muğla Olgunlaşma Müdürü Hüdayi Baş'ın ölümüyle ilgili hakkında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve cenaze törenine Seydikemer İlçesinde olduğu için katılamadığını bildirdi.
Töre, yaptığı yazılı açıklamada; 
“09/09/2020 Çarşamba günü internet sitesi üzerinden yayın yapan bazı haber sitelerinde  “Muğla'da 'torpil'e direnen başarılı eğitimci Hüdayi Baş bedelini hayatıyla ödedi” başlığı altında ortaya atılan iddialar tamamen asılsız ve iftira niteliğindedir.
Muğla Olgunlaşma Müdürü Hüdayi BAŞ 08/09/2020 sabahı evinde vefat etmiş ve ölümü başta şahsım olmak üzere tüm eğitim camiamızı yasa boğmuştur.
Merhum için aynı gün öğlen saat 12.00’da Muğla olgunlaşma Enstitüsünde bir tören düzenlenmiştir. Basınımızın da bulunduğu törene Seydikemer İlçesinde bulunmam sebebiyle katılamamıştım. 
Bugün bazı internet haber sitelerine servis edilen bir haberi üzülerek öğrendim. Tamamen yalan ve iftiralarla dolu olan bu haberlerde katılamadığım cenaze töreninde merhumun eşi ile yaşadığım yaşandığı iddia edilen tamamen uydurma senaryolar yer almıştır.
Bir takım internet sitelerinde yer alan bu haberlerde bahsedildiği üzere Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş’ı makam odamdan kovduğum, fenalaşarak hastaneye kaldırıldığı ve hastanede hayatını kaybettiği iddiası asılsızdır. Hüdayi Baş 08/09/2020 Salı günü kendi ikamet ettikleri ve eşiyle beraber yaşadıkları evinde sabah saat 08.00 sıralarında eşi tarafından hareketsiz bir şekilde bulunmuş, 112 ekiplerine haber verilmiş, fakat hayatını kaybettiği anlaşılmıştır. Merhum için düzenlenen ölüm raporunda bu bilgiler mevcuttur.
Haberlerde yine bahsedilen “Cenaze törenine katıldığım ve merhumun eşi tarafından şahsıma yönelik sözler söylendiği” haberi de tamamen asılsız, kirli bir iftiradır. Ben, merhumun hayatını kaybettiği günün sabahında daha önceden planladığım ve yapımı devam eden okul inşaatlarını incelemek için Muğla Merkeze 150 km mesafede olan Seydikemer İlçesine hareket etmiştim. Vefat haberini yolda öğrendim ve süreci bizzat takip ettim. Merhum için düzenlenecek tören için defnedileceği yer konusunda eşi, oğlu ve aile fertlerinin net bir karara varmalarını bekledik. Ailenin merhumu İzmir Ödemiş ilçesinde aile mezarlığına defnetmelerini istemeleri üzerine tarafıma bilgi verilmiş ve Muğla Olgunlaşma Enstitüsünde bir tören tertiplenmiştir. Fakat cenazeyi fazla bekletmek istemedikleri ve İzmir’e götürecekleri için çok kısa bir zaman içerisinde yapılması kararlaştırılan bu törene katılamadım.  Tüm müdür yardımcılarım, şube müdürlerim törene katılmışlardır. Merhumun ailesiyle törende ya da cenaze evinde bir araya gelemedim. Törene katıldığım ve orada yaşandığı iddia edilen olaylar tamamen kurgu ve tarafıma karşı başlatılmak istenen bir linç girişimidir. 
Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü merhum Hüdayi Baş’ın ölümü başta şahsım olmak üzere tüm eğitim camiamızı derinden üzmüştür. Saygılarımla arz ederim.” İfadelerini kullandı.


 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 4

 • SİNAN | 11 Eylül 2020 16:45

  Merhuma Allah rahmet eylesin .Sorumlular hakkında devletimizin gereğini yapacağından hiç şüphem yoktur.Gerçekten çok acı il milli eğitim müdürü bu konuda birinci sorumludur

 • ÖĞRETMEN | 11 Eylül 2020 11:35

  KOSKOCA ÖĞRETMEN ÖLMÜŞ BU KADIN HALA YALAN DERDİNDE SEYDİKEMERDE HANGİ OKULA GELDİN? SEYDİKEMERDE KÖPEĞİN ÇOK TABİ MÜDÜR GELDİ DİYECEK YAZIK DEĞİL Mİ ADAMA?

 • Erhan | 11 Eylül 2020 10:10

  Aydın Milli Eğitimde iken olaylarını bir araştırın. Bu kadın niye Sakarya'ya gönderildi.1 yıl sonra Zonguldak'a gönderilmişti.3 ay sonra Muğlaya müdür oldu.!!!!

 • Soner celep | 11 Eylül 2020 00:08

  Pervin en sonunda belanı buldun, ama birinde canını aldın.Helalleş bakalım simdi hoca ve ailesiyle.Bakanlık ataması gelipte durdurmaya çalıştığın kaçıncı kişiydi hüdayi hoca.YETER ARTIK BU KADIN ZULÜM MAKİNESİ.

BUNLARA DA BAKIN