Hıra, 'Halk sağlığı açısından önemli bir uygulama'

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, korona virüsü nedeniyle sebze ve meyvenin toptan ve perakende satışında alınan tedbirleri açıkladı. Alınan bu tedbirler hakkında halkı bilgilendiren Fethiye Sabit ve Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra, 'Bu uygulamanın halk sağlığına yönelik olduğunu, vatandaşlarımızın duyarlı olup anlayış göstermelerini rica ediyoruz. En kısa sürede bu sıkıntının atlatılmasının ardından, tekrar önceden olduğu gibi alışverişlerini yapabileceklerdir. Burada pazarcılarımıza düşen görev hijyen kurallarına uyması ve eldiven takarak satışlarını yapması' dedi.

PAYLAŞ

Dost Gazetesi Muhabiri Fatih Dereli'nin haberine göre; Ticaret Bakanlığı korona virüsü tedbirleri kapsamında bakanlık olarak yaş sebze ile meyvelerin toptan ve perakende satışına yönelik bazı tedbirler aldıklarını belirtti. Buna göre, pazar yerlerinde tezgah aralıkları mümkün olduğunca geniş tutulacak, ambalajsız satılan sebze ve meyveler seçilmeden alınacak. Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü ile Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu yayınladıkları genelge ile odaları bilgilendirdi. Fethiye Sabit ve Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra yeni uygulama kapsamında sebze ve meyvelerin poşetlenerek satılacağını kaydederek; vatandaşların duyarlı olmasını, pazarcıların da hijyen kurallarına uymasını istedi. 

VATANDAŞLARIMIZ DUYARLI OLMALI
Fethiye Sabit ve Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra yaptığı açıklamada, “Dünyada etkili olan korona virüsü nedeniyle ülkemizde de çeşitli tedbirler alınmakta ve bunlar birer birer hayata geçiriliyor. Ticaret Bakanlığımız tarafından federasyonumuza, federasyonumuz aracılığı ile de odalarımıza bir genelge gönderildi. Buna göre pazar yerlerinde satılan yaş sebze ve meyve ile gıda maddelerinin tehlikeye geçinceye kadar poşetlenerek halkımıza sunulacak. Ürünlere elle temas edilmemesi hususuna değinildi. Bu uygulamanın halk sağlığına yönelik olduğunu, vatandaşlarımızın duyarlı olup; anlayış göstermelerini rica ediyoruz. En kısa sürede bu sıkıntının atlatılmasının ardından, tekrar önceden olduğu gibi alışverişlerini yapabileceklerdir” dedi. 

HİJYEN KURALLARINA UYULMALI
Açıklamasını sürdüren Hıra, “Burada pazarcılarımıza düşen görev hijyen kurallarına uyması ve eldiven takarak satışlarını yapması. Alışverişlerinde mesafe kuralına riayet etmeleri hem kendi sağlıkları hem de halk sağlığı için büyük önem arz etmektedir. Bizim semt pazarlarımızın mevcut düzeninde stantlar arasında yeterli boşluk bulunmaktadır. Pazarcılarımızın arasında da tezgah boyu yani 4-5 metre bir boşluk olduğundan böyle bir sıkıntı yok” ifadelerini kullandı. 

CUMA PAZARI SAKİNDİ 
Öte yandan her hafta cuma günleri kurulan Üretici Pazarı sakin bir gün yaşadı. Bazı üreticiler ve vatandaşlar salgın dolayısıyla tedbirlerini aldığı gözlendi. Alışveriş yapanlar maske ve eldiven takarak pazarı dolaşırken, bazı üreticiler de maske takarak salgına önlem almaya çalıştı. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN