Sağlık

Sağlık Haberleri

Ağız ve diş sağlığına dikkat çekmek için 850 km pedal çevirecekler

Bisiklet kullanımını arttırmak, ağız ve diş sağlığına dikkat çekmek için sosyal sorumluluk projesi kapsamında Muğla'dan Antalya'ya kadar 850 kilometre bisiklet ile pedal çevirecek Diş Hekimliği öğrencileri 7 gün sürecek yolculuğun startını Muğla'nın Menteşe içesinden verdiler.

36 gün yoğun bakımda Covid tedavisi gören Rus turist taburcu edildi

Tatilini Antalya'da geçirirken, Marmaris'teki arkadaşına ziyarete gelen Rus 51 yaşındaki Rus erkek turist, tatilinin 11'inci gününde kendisini kötü hissetmesi üzerine yaptırdığı Covid-19 testinin pozitif çıkması ve solunum sıkıntısı nedeniyle 36 gün yoğun bakım solunum cihazına bağlı olarak tedavi gördü.

Marmaris Devlet Hastanesi’nin başhekimi atandı

Muğla'nın Marmaris ilçesi Devlet Hastanesi'nde yeni Başhekim Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı Op.Dr. Niyazi Taşkıran oldu.

Bölgede ilk kez “Transsfenoidal hipofiz tümör cerrahisi” gerçekleştirildi

Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesinde Beyin tümörlerinde burun deliklerinden girilerek gerçekleştirilen mikroskopik tedavi yöntemi ile hastanın kafasında herhangi bir kesi açılmadan hipofiz tümör cerrahisi gerçekleştirildi.

Tıp camiasını heyecanlandıran yeni bir gelişme daha

İngiltere ve Amerika'da bilim insanlarınca ortaklaşa yapılan ve Aralık 2021 sonunda Cell Stem Cell Dergisi'nde yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre embriyoların döllenmeden hemen sonra tek hücre aşamasındayken gen ifadesi göstermeye başladığı belirtildi.

Maden suyunda doğru bildiğimiz yanlışlar

Sağlık açısından birçok faydası bulunan maden suyunun halk arasında doğru bilinen yanlışlar neler? Gıda Mühendisi Yasin Günaydın doğru bilinen yanlışları anlattı.

Pandemi döneminde uyku sorunları arttı

Uyku saatlerinin esnek hale gelmesi, fiziksel hareketin azalması ve ekran karşısında geçirilen sürenin uzaması pandemi dönemine has bir uykusuzluk sorununa yol açmasına neden olduğu ortaya çıktı. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kaynak, koronasomnia olarak adlandırdığı bu durum nedeniyle yaşanan uyku sorunlarının toplumun yüzde 70'inde ortaya çıktığını söyledi.

Bulaşıcı varyanttan korunmanın tek silahı maske

Bulaşın çok hızlı olduğu Omicron varyantında salgından korunmanın tek yolunun önlem almakla mümkün olduğunu belirten Prof. Dr. Haydar Sur, maske kullanımının salgından korunmada en önemli silah olduğunu vurguluyor. Maske kullanımının bir sosyal sorumluluk ve başkalarının sağlığına saygının bir ifadesi olduğunu belirten Sur, maskelerin sık sık değiştirilmesi, çok riskli yerlerde çift maske takılması gerektiğini hatırlattı.

Fethiye’de günlük 150 pozitif vaka

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25- 31 Aralık tarihleri arasında  korona virüs vaka sayısının en çok arttığı 10 ili paylaştı.Listede Muğla altıncı sırada yer aldı.Fethiye’de de her gün yaklaşık 150 pozitif vaka tespit edildiği öğrenildi.

Muğla vaka sayısı en yoğun iller arasında

Sağlık Bakanı Koca, 25-31 Aralık arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 ilimiz; Eskişehir, İstanbul, İzmir, Aydın, Çanakkale, Muğla, Kırklareli, Gümüşhane, Edirne ve Kocaeli dedi.

Kalp hastaları hem Covid hem influenza açısından yüksek risk altında

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak uyarıyor: “Covid geçirmeden önce kalp damarlarında belli darlıkları olan fakat farkında olmayan kişilerin bazıları kalp krizi geçirdi. Covid’le beraber pıhtılaşmanın artması ve akciğerlerin kalbi zorlaması sonucu kalp krizi ile hastanelere başvurdular. Kalp ameliyatlarınızı ertelemeyin!”

Muğla’da vaka sayısında artış var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18-24 Aralık tarihleri arasında illere göre Covid-19 vaka sayılarını açıkladı. Buna göre, 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayısı Muğla’da 58,85 oldu.

Pandemi çocukların göz sağlığını bozdu!

İki yıldan bu yana hayatımızın bir parçası olan pandemi, göz sağlığımızı da olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, uzaktan eğitimle bilgisayara bağlı yaşayaşan çocuklarda göz sağlığının bozulduğuna dikkat çekiyor. Evden eğitimle çocuklarda miyopluk oranının artış gösterdiğini kaydeden uzmanlar, göz sağlığı için mavi ışığa maruz kalma süresinin azaltılması, çocukların kitap okuma, çizim yapma ve boyama gibi ekran gerektirmeyen aktivitelere katılmaya teşvik edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Seydikemer yeni bir Aile Sağlığı Merkezine daha kavuşacak

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz başkanlığında Ocak ayı meclis toplantısı belediye hizmet binasında yapıldı. Meclis toplantısında 10 gündem maddesi ve 1 ek gündem maddesi görüşülüp oy birliği ile kabul edildi. Meclisin en önemli gündem maddelerinden biri de Kumluova Mahallesine Aile Sağlığı Merkezi kurulabilmesini kapsayan maddeydi.

Muğla EAH’da ilk canlı böbrek nakli

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 18 yaşındaki genç hastaya 41 yaşındaki annesinin, 48 yaşındaki ikinci hastaya da 36 yaşındaki kız kardeşinin böbreği nakledildi.

Muğla Eğitim Araştırma’nın ilk tüp bebeği

2020 yılında hizmet vermeye başlayan Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nin ilk tüp bebeği dünyaya gelirken, Muğla ve yöresinde doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlere umut ışığı oldu.

Omicron daha bulaşıcı ve tehlikeli

İlk olarak Güney Afrika'da ortaya çıktıktan  sonra  en az 100 ülkede tespit edilen Omicron varyantı vakalarının sayıları Türkiye de dâhil olmak üzere gün geçtikçe artıyor.

Çocuklarda ’Nasıl olsa geçer’ demek konuşma bozukluğunu artırıyor

Acıbadem Bodrum Hastanesi Dil ve Konuşma Terapisti Meryem Pelin Yıldırım, çocukların eksik ya da yanlış harfler kullanarak konuşmasının sevimli bulunmaması gerektiğini belirterek, 'Konuşması akranlarına göre geride olan çocukların dikkatle izlenmesi gerekiyor. Çocukların konuşmalarının sevimli bulunması konuşma bozukluğu sorunun derinleşmesine yol açabiliyor' dedi.

Çevre kirliliği ve şekerli içeceklerin üremeyi de olumsuz etkilediği belirlendi

Dünya'nın en büyük sorunları arasında gösterilen çevre kirliliği ve yeni nesil gençlerin çokça tükettiği şekerli içeceklerin üremeyi de olumsuz etkilediği belirlendi. Üreme sağlığı üzerine ilginç araştırmaları ile tanınan Embriyolog Turgay Barut, Harvard Üniversitesi'nde yapılan ve üreme tıbbı alanında dünyaca prestijli olan Human Reproduction Dergisi'nde Eylül 2021'de yayınlanan önemli bir çalışmanın sonuçlarına göre; doğal ya da yapay tatlandırıcı ile üretilen içeceklerin erkeklerde sperm sayısını düşürdüğünün ortaya çıktığını belirtti.

Toplam 1046 haber.