Sağlık

Sağlık Haberleri

Dünya süt gününde süt içtiler

1 Haziran Dünya Süt Günü etkinlikleri Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi.

Ortaca’da bisiklet turu düzenlendi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Ortaca Meslek Yüksekokulu öncülüğünde, Ortaca Kaymakamlığı ve Ortaca Belediyesi iş birliği ile 'Bisiklet Turu' düzenlendi.

Geriatri ve Jeotermal Kaynaklar sempozyumu başladı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde 3 gün sürecek 4'üncü Getiatri ve Jeotermal Kaynaklar sempozyumu başladı. Sempozyumda Geriatri Bilim Dalı ile ilgili tebliğlerin yanı sıra jeotermal kaynaklar ve doğal mineralli suların sağlık açısından kullanımı, bölgenin termal su kaynaklarının özellikleri ve bölgenin sağlık turizmi açısından potansiyelleri ele alınacak.

Maske kuralı devam ediyor

Geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 yıldır uygulanan kapalı mekânlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştı. Sadece toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına, vaka sayısı 1000'in altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecek." açıklamasını yapmıştı.

Fethiye’de hemşirelere çiçekli karşılama

Muğla'nın Fethiye ilçesinde Dünya Hemşireler Günü dolayısıyla Devlet Hastanesi'nde hemşireler hazırlanan çiçek takından geçerek göreve başladı.

Bitki sağlığı günü

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 12 Mayıs Uluslararası Bitki Sağlığı Günü çerçevesinde Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde toplantı düzenlendi. İl ve İlçe Müdürlüğü yönetim kadrosu ile ilgili teknik personel ile zirai ilaç bayilerinin katılımıyla bitki sağlığının önemine dikkat çekildi.

Muhtarlara ilkyardım eğitimi

2018 yılının Kasım ayında başlayan ilk yardım eğitimlerine katılan muhtarlara iki gün boyunca 16 saat eğitim verildi. Muhtarlara böcek sokması, zehirlenme, boğulma, kazalara müdahale, temel yaşam desteği, koma, şok pozisyonu, kırık çıkık, sıcak çarpması gibi konularda gerekli temel eğitimler verildi. Eğitimlerde başarılı olan muhtarlara ilk yardım sertifikası verildi.

Aydın, Denizli ve Muğla’nın Tıp öğrencileri Genetik sempozyumunda buluştu

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrenci topluluklarından Avrupalı Tıp Öğrencileri Topluluğu Aydın Adnan Menderes, Denizli Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrenci ve akademisyenlerinin katıldığı 'Genetik Sempozyumu'nda bir araya geldi.

Bebek ve çocuklarda bu vitaminlerin eksikliğine dikkat

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevil Elçin Kızılok, çocuklarda vitamin eksikliğinin en önemli belirtisinin büyüme ve gelişme geriliği olduğunu belirterek, 'Vitamin alımı özellikle hızlı büyüme dönemlerinde önemlidir. 0-3 yaş, 5 yaş, 10 yaş, yani ergenlik çağı başlangıcı olan bu dönemlerde yakın kontrol yapılmalıdır' dedi.

‘Sağlıklı okullar sağlıklı gelecek’ protokolü imzalandı

Muğla'daki okullarda sağlıksız beslenme, obezite gibi hastalıkların önceden belirlenmesine yönelik Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. Protokol imza töreninde; İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Burak Mülayim, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Eriş Başaran Akça hazır bulundu.

Bağırsak kanserinde erken teşhis tedavi başarısını çok büyük oranda artırıyor

Doç. Dr. Murat Urkan, ülkemizde de en sık görülen ilk 5 kanser türü arasında yer alan kalın bağırsak (kolon) kanseriyle ilgili, 'Erken teşhis tedavi başarısını çok büyük oranda artıyor. Bu nedenle özellikle 50 yaşından itibaren tarama amaçlı kolonoskopi yaptırılmalı' dedi.

71 Diyabetli çocuğa sensör

Muğla'da ay önce 'Muğla şekerleri' adı verilen İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü koordinesinde yürütülen Tip-1 Diyabetli çocuklara sensör cihazı alımı çalışmaları sonucu 71 aileye cihaz dağıtımı yapıldı.

Yaşamak için Fethiye’den Ankara’ya uçtu

Kalp ve akciğer rahatsızlığı bulunan E.B.(74), Fethiye Devlet Hastanesi’nde tedavi gördüğü sırada durumu kötüleşince ambulans helikopter ile Ankara Başkent Hastanesi’ne sevk edildi.

Meme biyopsisiyle ameliyatsız tanı

Radyoloji Uzmanı Dr. Recep Özgür, memede görülen kitlelerin iyi veya kötü huylu olduğunu anlamak için yapılan meme biyopsisi yöntemiyle genellikle ameliyata gerek kalmadan tanı konulabildiğini söyledi. Dr. Özgür, böylece yanlış tanı ihtimalinin son derece düştüğünü dile getirdi.

Bilinçli davranılmazsa, mide ameliyatından sonra yeniden kilo alınıyor

Obezite cerrahisi son yıllarda giderek yaygınlaşıyor. Doç. Dr. Urkan ameliyat sonrası yaşam tarzını değiştirmek gerektiğini vurgulayarak 'Sadece ilk ameliyatı olacaklar değil, ikinci operasyonlarını olacak hastaların bile sayıları gün ve gün artıyor' dedi.

Diyetisyen Duygu Bulut: "İftarda çorbadan sonra 10 dakika ara vermek hem sindirimi kolaylaştırır hem de kilo kontrolü sağlar"

Diyetisyen Duygu Bulut, Ramazan ayını sağlıklı ve kilo almadan geçirebilmek için oruç tutanlara 'Orucunuzu 1 bardak su ile birlikte hurma veya zeytinle açabilirsiniz. Sonrasında 1 kase çorba içip 10-15 dakika ara vermeniz, hem sindirimi kolaylaştırır hem de kilo kontrolü sağlar. Bu nedenle çorbadan ana yemeğe geçerken kendinize biraz süre tanıyın' önerisinde bulundu.

Kaçak etlerin sahibine ve otobüse ceza

Menteşe şehirlerarası otobüs terminalinde Büyükşehir Zabıta ekiplerinin otobüsten indirilen çuvallarda yaptığı aramada toplam 696 kilogram sağlıksız et yakalamış ve Menteşe İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine bilgi verilmişti.

Kadınlara kanser eğitimi

Menteşe Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde görevli doktor tarafından Hasan Yaraşlı Kültür Evinde verilen eğitime katılan kadınlara; meme kanseri, rahim ağzı kanseri, kolon kanseri ile ilgili tanı ve tarama yöntemlerinin yanı sıra kanser riskini arttıran faktörler ve kendi kendine meme muayenesi metotları da anlatıldı.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Doğan By pass ve stend taktıran kalp hastalarının günde en az 7 bin adım atmasını önerdi

Kalp ve damar rahatsızlığı yaşayan insanların kafalarına takılan stent mi taktırsam yoksa by pass ameliyatımı olsam sorularını Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Doğan yanıtladı. Damar sertliğinin sık görülen bir sorun olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Doğan, damar sertliğinin en tehlikeli sonucunun genellikle kalp krizi ve felç olduğuna dikkat çekerek kalp krizi riskine karşı uygulanan tedavi yöntemlerinin başında stent uygulamasının ve by pass cerrahisinin geldiğini belirtti.

Toplam 1068 haber.