Bilim Teknoloji

KÜÇÜK MUCİDİN ESERİ İLGİ ÇEKİYOR  KÜÇÜK MUCİDİN ESERİ İLGİ ÇEKİYOR 
Muğla aktif 5 fay zonu üzerinde yer alıyor Muğla aktif 5 fay zonu üzerinde yer alıyor
TUBİTAK Başkanından mucit Ramazan'a destek TUBİTAK Başkanından mucit Ramazan'a destek
Yetkisiz ve sahte İHA ehliyetlerine ceza geliyor Yetkisiz ve sahte İHA ehliyetlerine ceza geliyor
MuğlaKent projesinin sunumu yapıldı MuğlaKent projesinin sunumu yapıldı
Telsiz haberleşmesinde büyük bir eksik giderildi Telsiz haberleşmesinde büyük bir eksik giderildi
Liseli mucitlerden kasksız motor kullanımını önleyen buluş Liseli mucitlerden kasksız motor kullanımını önleyen buluş
Kuşçu, ''Teknolojiyi yönetmiyoruz, o bizi yönetiyor'' Kuşçu, ''Teknolojiyi yönetmiyoruz, o bizi yönetiyor''
Tükettiği enerjinin iki katını çatısından üretiyor Tükettiği enerjinin iki katını çatısından üretiyor
Büyükşehir'de Çek-Gönder dönemi başladı Büyükşehir'de Çek-Gönder dönemi başladı
Öğrenciler bilim fuarı ile projelerini tanıttı Öğrenciler bilim fuarı ile projelerini tanıttı
Geleceğin bilgi iletişim altyapısı hazırlanıyor Geleceğin bilgi iletişim altyapısı hazırlanıyor
Gökova Roket  Takımı TEKNOFEST Türkiye 2'ncisi oldu Gökova Roket Takımı TEKNOFEST Türkiye 2’ncisi oldu
MİLASLI GENÇLER TEKNOFEST'TE MİLASLI GENÇLER TEKNOFEST'TE
Büyükşehir'in Kodlama ve Robotik Atölyesi sona erdi Büyükşehir’in Kodlama ve Robotik Atölyesi sona erdi
Öğrenciler Robotik Kodlama için bir araya geldi Öğrenciler Robotik Kodlama için bir araya geldi
Marmaris 'Uluslararası Bilim Çalıştayı'na ev sahipliği yapıyor Marmaris ‘Uluslararası Bilim Çalıştayı’na ev sahipliği yapıyor
Bu çadır kamp tatil için değil, geleceğin bilim insanları için Bu çadır kamp tatil için değil, geleceğin bilim insanları için
Datça'da 2. Bilim Şenliği Datça’da 2. Bilim Şenliği
Bilim Teknoloji Haberleri

Datça’da 2. Bilim Şenliği

Muğla'nın Datça ilçesinde, bu yıl ikincisi düzenlenen Datça Bilim Şenliği, İlçe Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Datça Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleşiyor.

Marmaris’te liselilerin geliştirdiği kaskla suçlular anında tespit edilebilecek

Marmaris'te öğrenim gören lise öğrencileri Mehmet Ali Balkanlıgil ve Yusuf Hıdır geliştirdikleri Reflekse Dayalı Kask ile savunma sanayine katkı sağlamayı hedefliyor.

Geleceğin mucitleri şenlikte buluştu

Bodrum'da bulunan mesleki lise öğrencileri yaptıkları bir birinden ilginç ürünleri görücüye çıkarttı. Mucit öğrenciler, 3 boyutlu, lazer çizimlerden, ahşap ile yaptıkları birçok ürün bilin şenliğinde sergilendi.

Geleceğin bilim insanları, yaptıkları çalışmaları görücüye çıkardı

Marmaris'te, Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu çalışmalarından biri olan STEM projesi kapsamında 21. Yüzyıl Becerileri Erken STEM Proje Sergisi açıldı. Sergide yer alan çalışmalar katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

KAYMAKAM MUSTAFA KARSLIOĞLU ORTAOKULUNUN PROJESİ TÜRKİYE 3’ÜNCÜSÜ OLDU

TÜBİTAK 13’üncü Ortaokullar Arası Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finalinde Kaymakam Mustafa Karslıoğlu Ortaokulunun projesi Türkiye 3’üncüsü oldu.

Roketçiler derece için yarıştı

Liseler arası yıldızlar ve gençler Türkiye roket şampiyonasının Muğla ayağı Ula ilçe stadında yapıldı. İki kategoride 40 yarışmacının katıldığı roket yarışmasında 20-30 gram ağırlığındaki roketler yarıştı.

Şampiyonlar Teknofest’e hazırlanıyor

Dünya'nın en büyük ikinci havacılık festivali TEKNOFEST İstanbul organizasyonunun ikincisi için geri sayım sürerken, 'Alçak irtifa Roket' kategorisinde geçen yıl birinci olan Ula Gökova Adile Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Roket takımı ekibi, bu yıl da birincilik için çalışmalarını sürdürüyor. Bu yıl biri uzun mesafe, ikisi kısa mesafe olmak üzere üç kategoride yarışlara katılan ekibin hedefi üç kategoride de birincilik.

‘Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ tanıtımı yapıldı

Türkiye'de 12 ilde pilot uygulama olarak uygulanacak olan 'Deneyap Teknoloji Atölyeleri' tanıtım toplantısı pilot illerden birisi olan Muğla'nın Menteşe ilçesindeki Uluslararası Gençlik Merkezi'n de yapıldı. Tanıtım toplantısına Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Ulusan ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Genel Müdürü Ömer Kökçam, Muğla Gençlik Spor Müdürü Ömer İlman, Muğla Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İl Sanayi ve Teknoloji Müdürü Ahmet Bayramer ve Menteşe'de bulunan okulların müdürleri katıldı.

En fazla internet kullanıcısı Çin’de

Hangi ülkede ne kadar internet kullanıcısı var belli olurken, Çin'in bu listenin birinci sırasına yerleştiği görüldü. Türkiye'nin ise listenin 18'inci sırasında yer aldığı saptandı.

Muğla’da bilimin kapıları BİLSEM’le aralanıyor

Muğla Bilim Sanat Merkezi tarafından 'STEM Günleri' projesi kapsamında, Menteşe'de okuyan 320 ilkokul ve ortaokul öğrencisi, Menteşe'de bulunan Öğretmenevi'nin bahçesinde kurulan atölyelerde fen, matematik ve mühendisliğin teknoloji ve doğayla ilişkisini görme fırsatı yakaladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü ve okul müdürleri bilim parkını ziyaret etti

Marmaris Belediyesi İçmeler Atatürk Bilim Parkı'nın bu kez ziyaretçileri eğitmenler oldu. İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, Marmaris'te görev yapan okul müdürleriyle birlikte tema parkı ziyaret etti.

Twitter 13 yaş altındaki kullanıcıları engelliyor

Twitter, 13 yaşın altındaki kullanıcıların erişimini engelleme kararı aldı.

Türk bilim yıldızı, Almanya’da parlıyor

Moleküler biyoloji ve genetik alanında Almanya'da çalışmalarına devam eden Muğlalı Dr. Veli Vural Uslu, her yıl 5 farklı kıtadan 30'un üstünde ülkenin katıldığı, milyonlarca izleyicisi ile bilim-iletişim alanında dünyadaki en büyük yarışması FameLab performansı ile adından söz ettiriyor.

WhatsApp bazı iPhone modellerine desteğini kesecek

WhatsApp, iOS 8'den eski işletim sistemi ile çalışan iPhone'ların artık desteklenmeyeceğini duyurdu. Peki WhatsApp, hangi iPhone modellerinden desteğini kesecek?

Rektör Çiçek’ten TEKNOFEST şampiyonlarına destek

İstanbul'da geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında düzenlenen roket yarışmasında birinci olan, Gökova Roket Takımı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek'i makamında ziyaret etti. Rektör Çiçek burada yaptığı konuşmada bu başarının bir kıvılcım olduğunu önümüzdeki zamanlarda ikinci bir Roketsan'ın Muğla'da da olabileceğini ifade ederek Üniversite olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını açıkladı.

Gökova Roket Takımı Türkiye Şampiyonu oldu

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında düzenlenen roket yarışmasında, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğrencilerinden Şevket Emre Kasap ve Mikail Akta'nın da aralarında bulunduğu Gökova Roket Takımı Türkiye Şampiyonu oldu.

Instagram kullanıcılarını sevindirecek eklenti

Geçtiğimiz günlerde Android platformlar için geliştirilen 'Instagram Hikayeye Gizli Bakma Eklentisi' sayesinde profili açık hesapların hikayelerine görüntüleyenler listesinde olmadan gizli olarak bakılabiliyor.

Antik Kentte İdil Biret’ten piyano resitali

Dünyaca ünlü piyano ve devlet sanatçısı İdil Biret, dünyanın en büyük mermer antik kentlerinden Muğla'nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti'nde konser verdi.

Robot Kodlama şenliği

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce il genelindeki okulların katıldığı 'Robot Kodlama Şenliği' Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi fuayesinde gerçekleştirildi. 'Kodla Muğla' adı verilen şenliğe 270 proje sergileniyor.

Toplam 42 haber.