Gürün, 'Çiftçiden alıp, pazarda satmıyoruz'

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Seydikemer'in Çobanlar Mahallesi'nde 17 dönümlük alan üzerine kurulan İpek Böceği Tarlasında incelemelerde bulundu.

PAYLAŞ

Dost Gazetesi Muhabiri Fatih Dereli'nin haberine göre; Seydikemer’in ekonomik girdisine destek sağlayan Çobanlar Mahallesi’ndeki İpek Böceği Tarlasını ziyaret eden Başkan Osman Gürün yetkililerden ve üreticilerden bilgi aldı. Başkan Osman Gürün’e ziyaretinde; CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Fethiye Belediyesi’nin ilgili daire amirleri de eşlik etti.

Özellikle korona virüsü salgını sürecinde tarımsal üretimin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını vurgulayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, çiftçilerden yerlerini satmamalarını istedi. Üretimde kooperatifleşmenin önemi hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak tarımın üst seviyede ve dönüm başına daha fazla gelir getirebilecek şekilde olmasını istiyoruz. Burada ele aldığımız konu kooperatif ve kooperatifçilik. Tarım konusunda kooperatifçiliğin desteklenmesi ve daha sonra kuracağımız kooperatifler birliği ile çok daha büyük bir güce sahip olacağız. Aynı zamanda daha az masrafla daha çok gelir elde edilmesini sağlamamız lazım. Biz üreticinin elinden alıp, pazarda satmak gibi bir politikamız yok. Üretimden mamul haline getirilerek, katma değeri yüksek ürünler üretilmesi. Bizim isteğimi koza değil, ipeğin dokunarak mamul haline getirilerek satılmasını sağlamak. Kooperatifleşeceğiz, herkes ona üye olacak. Bu alanları genişleteceğiz. Ürettiklerimizi mamul olarak satarsak, 10 kat fazla gelir elde edeceğiz” açıklamalarında bulundu. 

Çobanlar Mahalle Muhtarı Turgay Keskin açıklamasında, “Şu anda mahallemizde 5-6 kişi ipek böceği üretimi yapıyor. Bu sayı ilerleyen günlerde artacaktır” dedi.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Başkanımız, Türkiye’nin en büyük yerel tohum bankasını yaptı. Yeşilüzümlü Mahallesi’nin şaraplarını marka haline getirebilmek için kooperatifimizle birlikte harekete geçiyoruz. Önemli altyapı çalışmalarına başladık. Fethiye’de iki uyumlu belediyenin nasıl hizmetler yapacağını bir yıl içinde herkese gösterdik. Seydikemer, AK Partili bir belediye olmasına rağmen bölgeye önemli hizmetler kazandırdı. 4 yıllık süreçte de başkanımızla güzel hizmetlere imza atacağız” diye konuştu.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “Gıda güvenliği, sağlıklı beslenme ve tarımsal üretimin önemli olduğu bir dönemden geçiyoruz. Ulusal Tarım Politikasının önemi burada bir kez daha ortaya çıkıyor. Salgın çifti ve tarımın önemini bir kez daha ortaya koymuştur” şeklinde ifadeler kullandı.

CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu da tarımsal üretim ve çiftçilerin önemine vurgu yaptı.

   

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN