Gribe karşı aktarların tavsiyesi kış çayı

Kış mevsiminin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte gribe yakalanmak istemeyen vatandaşlar, aktarlara koşuyor. Hem grip hem de Kovid-19 salgınından korunmak isteyenler, vücut direncini ve bağışıklığı arttıran bitkilere ve baharatları tercih ediyorlar.

PAYLAŞ

Fethiye’de kış ayının yaklaştığı günlerde soğuk algınlığı ve gribe yakalanan vatandaşlar, korona virüsü pandemisinin de devam ettiği süreçte ilk önce aktarlara gidiyor. Vatandaşlar bağışıklık sistemlerini güçlendireceğini düşündüğü bitki çaylarına rağbet gösteriyor. Gribe ve soğuk algınlığına karşı şifalı bitkilerde çare arayan vatandaşlara, aktarlarda genellikle 12-20 arasında doğal bitkinin karışımı olan kış çayı tavsiye ediliyor. 

Fethiye Balık Pazarı yanında aktar dükkanı işleten Ahmet Ali Topçu, “Gripten ve soğuk algınlığından korunmak isteyen vatandaşlar özellikle kış çayı alıyor. Bunun yanında udihindi, zencefil ve zerdaçal gibi baharatlar da olukça tercih ediliyor. İçinde bulunduğumuz mevsim şartları ve pandemi döneminde bağışıklık sistemini güçlendiren kekik suyu, kekik yağı ve nane yağı kullanmalarını tavsiye ediyorum. Bizler için öncelikli doktorların yazdığı reçetelerdir” dedi. 

Aktarlarda satılan en pahalı baharatların udihindi, kakule ve saf salebin olduğuna dikkat çeken Topçu, “Propolis, çam fıstığı, vanilya çubuğu ve ginseng de pahalı ürünler arasında. Vatandaşlarımıza uyarım maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarını hiçbir zaman unutmayalım” ifadelerini kullandı. (FATİH DERELİ)


 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN