Göçmez, 'Lojistik olmazsa hiçbir sektör gelişmez'

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Topluluğu tarafından organize edilen 'Lojistiğin Arkasındaki Güç' konulu konferansa konuşmacı olarak Arkas Lojistik İcra Kurulu Başkanı Onur Göçmez katıldı. Göçmez, 'Türkiye'de lojistik sektörü Gayrisafi Milli Hasıla içinde yüzde 8'lik bir paya sahip. Bu çok ciddi bir oran.Ülkemizin jeopolitik konumu ile ilgili, geçmişten gelen İpekyolu güzergahından tutun 3 tarafının denizlerle çevrili olmasından dolayı en önemli sektör lojistiktir. Lojistik olmazsa hiçbir sektör gelişmez' dedi.

PAYLAŞ

MSKÜ Fethiye İşletme Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner,Fethiye Belediye Başkanı Danışmanı Yavuz Topateş, İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdoğan Gavcar, öğretim görevlileri, öğrenciler ve davetliler katıldı. Programda açılış konuşmasını yapanBölüm Başkanı Prof. Dr. Faruk Şahin, “Öğrencilerimize dış ticaret ve lojistik konuları başta olmak üzere ihtiyaç duyacakları bilgileri vermeye çalışıyoruz. Ancak bizler teorik bilgiler veriyoruz. Bu öğrendikleri bilgileri mezun oldukları zaman kullanacaklar” dedi. 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Topluluğu Kurucu Başkanı Kıvanç Polat konuşmasında, “Bu organizasyonu düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Çıktığımız bu yolda bizlere destek olan herkese teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı. Daha sonra Arkas Lojistik İcra Kurulu Başkanı Onur Göçmez’in sunumuna geçildi. Gençlerle sosyal medya üzerinden iletişim kurduğunu kaydeden Göçmez, üniversiteye ilk olarak Muğla Üniversitesi’nde başladığını; bölüm birincisi olarak İstanbul Üniversitesi’ne yatay geçiş yaptığını söyledi. 

ÖĞRENCİLERLE BULUŞMAK BİZİM İÇİN ÖNEMLİ 
Sorularımızı yanıtlandıran Arkas Lojistik İcra Kurulu Başkanı Onur Göçmez, “Bu organizasyonu düzenleyen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerle buluşmak bizim için önemli. Bu konferansta onlara yaşadıklarımızı anlatacağız. Hayatın gerçekleri ile yazılanların karşılaştırmasını yapacağız. Konumuzun temeli şu olacak çalışmak… Birinci sınıftan mezun olana kadar çalışmanın önemini anlatacağız. Lojistik sektörünün şu andaki durumunu anlatacağız. Ülkemizdeki ve dünya genelinde nasıl bir konumda olduğunu konuşacağız. Gençlerin buradaki yapıdan nasıl güçlü çıkmaları gerektiği ile alakalı örnekler vereceğiz” dedi. 

LOJİSTİK CİDDİ BİR PAYA SAHİP 
Göçmez, “Türkiye’de lojistik sektörü Gayrisafi Milli Hasıla içinde yüzde 8’lik bir paya sahip. Bu çok ciddi bir oran. Dünyada da yüzde 10-11’lik pay söz konusu… Doğal olarak ülkemizin jeopolitik konumu ile ilgili, geçmişten gelen İpekyolu güzergahından tutun 3 tarafının denizlerle çevrili olmasından dolayı en önemli sektör lojistiktir. Lojistik olmazsa hiçbir sektör gelişmez. Doğal olarak bunu gençlere iyi anlatmalıyız” ifadelerini kullandı. 

Emrullah Gök

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN