Girne Koleji Cumhuriyet balosunda bir araya geldi

Girne Koleji 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98'inci yılını coşku ile kutlamak için bir aradaydı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan balo günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılmasının ardından Girne Koleji öğrencilerinden Sude Naz Yıldız'ın konuşması, Cumhuriyet Belgeselinin izlenmesi, piyano dinletisi, okul korosu, drama ve zeybek gösterisinin yapılması ile son buldu.

PAYLAŞ
Girne Koleji Cumhuriyet balosunda bir araya geldi
Girne Koleji 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98’inci yılını coşku ile kutlamak için bir aradaydı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan balo günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılmasının ardından Girne Koleji öğrencilerinden Sude Naz Yıldız’ın konuşması, Cumhuriyet Belgeselinin izlenmesi, piyano dinletisi, okul korosu, drama ve zeybek gösterisinin yapılması ile son buldu.
Gerçek Fethiye Gazetesi - Arzu Özlem Sipahi

Birbirinden güzel etkinliklerle başlayan Cumhuriyet balosun da öğrenciler 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının coşkusunu dolu dolu yaşadı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Girne Koleji Okul Müdürü Değer Erdemli “dünyanın en kıymetli toprakları olan aziz vatanımız üzerinde bu büyük milletin Cumhuriyet idarisi ile beraber bağımsız olarak dünya durdukça yaşayacağına olan inancımı belirtip hepinizin Cumhuriyet bayramını kutlar ve saygılarımı sunarım. Bu kıymetli vatanı bize vatan yapan başta Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere vatanın bölünmez bütünlüğünü milletin huzurunu sağlayan ve bu ilmi gaye için toprağa düşerek şehitlik mertebesine ulaşan bütün şehitlerimize rahmetle anıyor ve manevi huzurlarında saygı ile eğiliyorum. Kurtuluş savaşının ardından 29 Ekim 1923’de milletimize en yakışan rejim olan Cumhuriyet idaresine geçirilmiş Cumhuriyet Türkiye Büyük Millet Meclisin de oy birliği ile kabul edilmiş aynı gün Mustafa Kemal ATATÜRK de ilk Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Daha sonraları demokrasi ile taçlandırılan Cumhuriyet dünya durdukça yaşatılmaya devam edecektir. Cumhuriyet erdemin, faziletin, halk iradesinin, hak, hukuk ve medeniyetin adıdır. Bu idari sisteminde insan hakları, milli dayanışma, ferdin, toplumun huzuru ve refahı azami şekilde korunacaktır. Cumhuriyetimizin ilanından bugüne kadar eğitimde, kültürde, ekonomide, alt yapı hizmetlerinde her safhada çok önemli gelişmeler kaydetmemize rağmen Cumhuriyetin korunması ve kollanmasın da gençliğin bekçiliğine her zaman ihtiyacımız vardır. Bu nedenle Cumhuriyeti korumak ve yaşatmak en temel görevimizdir. Sevgili gençler ATATÜRK “Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak olan sizlersiniz” diyerek bu görevi gençliğe emanet etmiştir. Bu emaneti korumak ve görevleri yerine getirmek için bilgili ve güçlü olmak zorundasınız. Tarihimizi, kültürümüzü, inancımızı iyi bilmek durumundasınız. Hem milli hem de evrensel kültürü öğrenmelisiniz, ülkenize, milletinize karşı sorumlulukları bilen dünya milletine 03.43 bir üyesi olarak dünya ile paralel yaşamayı becerebilen istikrarımıza ve istikbalimize yönelen tehlikeleri zamanında sezebilen ve bunu başarabilmek için devamlı kendisini yenileyen, geliştiren gençliğe ihtiyacımız bulunmaktadır. Size güveniyoruz, size inanıyoruz, ülkemizi bulunduğumuz yerden daha yüksek ve ileriye götüreceğinize umudumuzu taşıyoruz. Bu duygularla hepinizin Cumhuriyet bayramını tekrar kutluyor hepinize sağlık ve mutluluklar diliyorum. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın Mustafa Kemal ATATÜRK” ifadelerine yer verdi. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN