'Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık' Resim Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen  'Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık' konulu resim yarışması ödülleri sahiplerini buldu. Ödül töreni ile birlikte 'Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık' projesinin ve maskotu Cano'nun 1. yaşı çocuklarla kutlandı. Ödül töreni pandemi kurallarına uygun ve az sayıda katılımcı davet edilerek gerçekleştirildi.

PAYLAŞ
'Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık' Resim Yarışması ödülleri sahiplerini buldu
Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen  "Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık" konulu resim yarışması ödülleri sahiplerini buldu. Ödül töreni ile birlikte "Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık" projesinin ve maskotu Cano'nun 1. yaşı çocuklarla kutlandı. Ödül töreni pandemi kurallarına uygun ve az sayıda katılımcı davet edilerek gerçekleştirildi.
Gerçek Fethiye Gazetesi - Emrullah Gök

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen törene İl Müdürü Barış Saylak, Türkiye Merkez Kooperatifler Birliği Başkanı Eray Çiçek, İl Müdür Yardımcıları Enver Aydın, Muhammed Sevinç, ilgili şube müdürleri ile personelleri, dereceye giren öğrenci ve ailelerinin yanı sıra çocuklar katıldı.
Tarım ve Orman Bakanlığının  "Gıdanı Koru Sofrana Sahip" projesinin maskotu Cano'nun mesaj içerikli filmi ile başlayan program, İl Müdürlüğünün kampanya süresince yaptığı çalışmalarından derlenen film ile devam etti.
Programa katılan Türkiye Merkez Kooperatifler birliği Başkanı Eray Çiçek konuşmasında kooperatifin önemine değinerek;  " Kooperatifler güçlerin bir araya gelmesidir. Birliğin üretime dönüştüğü yerdir. Siz çocuklarla başarılı kooperatifleri ziyaret ve eğitimler gerçekleştirmek isteriz. İl Müdürlüğü ile ortak bir program yaparak sizlere kooperatifi tanıtmak ve benimsetmek üzerine çalışmalar yapacağız. Belki de burada oturan çocuklar geleceğin kooperatifçisi olacak. Ayrıca bugün burada işlenen Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık projesi ile israf konusu önemli bir konu olup, değinen ve emek veren herkesi kutluyorum." dedi.
Ülkemizde bir yılda israf edilen ekmek ile 500 okul yapılabilir
İl Müdürü Barış Saylak konuşmasında "Dünya'da her yıl 1,3 milyar ton, Türkiye'de, 7,7 milyon tondan fazla gıda israf ediliyor. Ülkemizde günlük 6 milyon ekmek israf edilmektedir. Bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar adet ekmeğin parasal değeri 1,5 milyar TL'dir. Ülkemizde bir yılda israf edilen ekmek ile 500 okul yapılabilir, çocuklar o sıraları doldurabilir. 1 bardak portakal suyu için 170 litre, 1 domates için 13 litre, 1 bardak çay için 35 litre su harcandığını biliyor muydunuz? İsrafı önlemek suyu, toprağı korumak, geleceği korumaktır. Siz sevgili çocuklar artık bulunduğunuz bölgedeki fahri denetçilerimizsiniz. İsrafı önemek adına önce siz ve sonra çevrenize gerekli tedbirler alma noktasında uyaracağız. Ayrıca bu güzel resimler için hepinize teşekkür ediyorum. " dedi.
Ardından ödül törenine geçildi. Dereceye girenlere ödüllerini İl Müdürü Barış Saylak, Türkiye Merkez Kooperatifler Birliği Başkanı Eray Çiçek, İl Müdür Yardımcıları Enver Aydın, Muhammed Sevinç verdi.
Birinci olan Milas İlçesinden Sakarya İlkokulu öğrencilerinden Selin Baş'a tablet, ikinci olan Menteşe İlçesi Kafaca 100. Yıl İlkokulu öğrencilerinden Hira Budak'a bisiklet, üçüncü olan Menteşe İlçesi Türdü 100. Yıl İlkokul öğrencilerinden Ayşe Çetin'e fotoğraf makinesi hediye edildi.
Ardından İl Müdürü Barış Saylak çocuklarla sohbet etti ve Cano'nun 1. yaş pastasını kesti.  Çocukların "Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık" sloganı ile program sona erdi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN