GELİŞTİRİLEN PROJELER ALZHEİMER VE TİP-1 DİYABET HASTALARININ HAYATINI KOLAYLAŞTIRIYOR

Muğla Valiliği himayesinde geliştirilen Sevdiklerimiz yanımızda projesi Alzheimer hastalarının ve yakınlarının, Muğla Şekerleri projesi Tip-1 Diyabetli çocukların ve yakınlarının hayatını kolaylaştırıyor.

PAYLAŞ
Gerçek Fethiye Gazetesi - Gerçek Fethiye

Muğla Valisi Orhan Tavlı ve Eşi Ayşe Tavlı Hanımefendi ile Muğla İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Özden İşler Muğla Valiliği himayesinde geliştirilen projelerle hayatı kolaylaşan aileleri ziyaret etti. 

MUĞLA TİP-1 DİYABETLİLER DERNEĞİNDEN TEŞEKKÜR

Muğla Şekerleri projesiyle Tip-1 diyabetli çocukların ve ailelerinin yaşam kalitesini arttığını belirten Muğla Tip-1 Diyabetliler Derneği Başkanı Neşe Şahin “Valimiz Sayın Orhan Tavlı’nın himayesinde başlatılan proje sayesinde çocuklarımız her gün 8-10 kez acı çekmekten kurtuldu. Ebeveynleri olarak bizler de çocuklarımızın kan şekeri durumlarını daha sağlıklı takip edebiliyoruz” İfadelerini kullandı.

Muğla Şekerleri Projesinin tüm Türkiye’ye örnek olduğunu belirten Neşe Şahin “Ailecek yaşam kalitemizin artmasına, sıkıntılarımızın geride kalmasına vesile olan bu proje için ve duyarlılıkları için Valimiz Sayın Orhan Tavlı başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

MUĞLA ŞEKERLERİ

18 yaş altı Tip-1 diyabet hastası çocukların yaşam kalitesini arttırmak için geliştirilen Muğla Şekerleri projesiyle şimdiye kadar 141 çocuğa tip-1 diyabet sensör cihazı temin edildi. 

Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı,  Muğla İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü, Muğla Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliğinde hayata geçirilen projeyle günde 8-10 kez parmak delinerek yapılan kan şekeri ölçümü direk sensör üzerinden yapılabildiği için çocukların parmaklarının delinmesine gerek kalmıyor

SEVDİKLERİMİZ YANIMIZDA
Genellikle yaşlılarda ortaya çıkan Alzheimer hastalarının en büyük sorunu hastaların evden ayrıldıklarında eve geri dönememeleri ve kaybolmalarıdır. Muğla Valiliği Himayesinde Muğla İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü ve Muğla Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü işbirliğinde geliştirilen Sevdiklerimiz Yanımızda projesiyle temin edilen Alzheimer akıllı GPS kol saati ile hasta yakınları Alzheimer hastalarının bulundukları konumların takip edilebilecektir.  Bu uygulama ile hastalarımız belirli bir sınırın dışına çıktığında, düştüğünde veya uzun süre hareketsiz kaldığında, hasta yakınlarının telefonlarına anında bildirim gelmektedir. İlk etapta 60 hastaya temin edilen Alzheimer akıllı GPS kol saatinin dağıtımı devam ediyor.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN