Geleneksel lezzet Fethiye halkı ile buluştu

Mutfağı ile ünlü olan Gaziantep'in vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan yaprak atom katmer, Harmoni Katmer Künefe Baklava farkı ile Fethiye halkı ile buluştu. Gaziantep yöresine özel sahan kaymağı ve koyun sütünden elde edilen özel sadeyağ ile boz Antep fıstığı usta ellerin marifetiyle yaprak atom katmere dönüşüyor.

PAYLAŞ

Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde bulunan Harmoni Katmer Künefe Baklava işletmeciliğini Ahmet Yıldırım yürütüyor. 7 çeşit katmer, 10 çeşit künefe, 15 çeşit kadayıf ve 7-8 çeşit baklavanın yer aldığı mekan; tatlıları ile oldukça iddialı. Gaziantep yöresinde oldukça sevilen yaprak atom katmerin özelliği hakkında alanında tecrübeli olan Katmerci Adnan Usta (Adnan Yılmaz) bilgiler aktardı. Usta ellerle yoğurdu ve incecik açtığı hamuru boz Antep fıstığı, yöresel sahan kaymağı ve sadeyağ ile buluşturan Yılmaz, bunu taş fırında pişiriyor ardından servise hazırlıyor.

ENERJİ VE ZİNDELİK VERİYOR

Yaprak atom katmer hakkında bilgiler aktaran Katmerci Adnan Usta, “Gaziantep’in bu eşsiz lezzetini Fethiye halkına tanıtmayı amaçlıyoruz. 24 yıldır bu sektörün içerisindeyim. İstanbul’da birçok seçkin mekanda görev aldım. Harmoni ailesi olarak bu geleneksel lezzeti herkese tanıtacağız. Yaprak atom katmerin özelliği kullandığımız boz Antep fıstığı, sahan kaymağı ve sadeyağın yanı sıra ustalıktır. Enerji ve zindelik verir. Yaprak katmerin özelliği içerisinde bol miktarda Antep fıstığı olmasıdır. Şekeri azdır ve çok lezzetlidir” şeklinde ifadeler kullandı.

FETHİYE AŞIĞIYIM

Fethiye halkına lezzet ve kaliteyi sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Harmoni Katmer Künefe Baklava İşletmecisi Ahmet Yıldırım yaptığı açıklamada, “1980 yılında sektöre atıldım. Son 8 yıldır daha faal bir şekilde çalışıyorum. Yaprak atom katmerin özelliği tereyağın özünden elde edilen sadeyağ, bol fındık ve sahan kaymağıdır. Hamuru çok ince açılır. Fethiye’de bunun eksikliğini gördük. Burada birçok arkadaşım var. Fethiye aşığı bir insanım. Hayalim buralara gelmekti. Gaziantep’teki şirketimi devrederek, hayalimi gerçekleştirmek için geldim” dedi.

LEZZETİ HAYRANLIK UYANDIRIYOR

Yaprak atom katmerin Fethiye’de herkes tarafından çok beğenildiğini vurgulayan İşletme Sahibi Yıldırım, “Tadına bakanlar çok beğeniyor. Katmer oldukça ilgi görüyor. Bunun yanında 10 çeşit künefemiz, 15 çeşit sıcak-soğuk kadayıfımız vardır. Fakat en çok yaprak atom katmerin eksikliğini gördük. Herkesin en az bir kere bu lezzeti tatmasını istiyorum” şeklinde konuştu.  

Emrullah Gök

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN