Gelecek Partisi Seydikemer Yangın Alanında İncelemeler Yaptı

Muğla'nın Seydikemer ilçesinin üç mahallesinde etkili olan yangın devam ederken, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Gelecek Partisi Muğla İl Başkanı Selahattin Kayaman, Gelecek Partisi Fethiye İlçe Başkanı Sadet Kansız ve partililer yangın bölgesinde incelemeler yaptı.

PAYLAŞ
Gelecek Partisi Seydikemer Yangın Alanında İncelemeler Yaptı
Muğla’nın Seydikemer ilçesinin üç mahallesinde etkili olan yangın devam ederken, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Gelecek Partisi Muğla İl Başkanı Selahattin Kayaman, Gelecek Partisi Fethiye İlçe Başkanı Sadet Kansız ve partililer yangın bölgesinde incelemeler yaptı.
Gerçek Fethiye Gazetesi - Abdurrahman Yılmaz

EKOLOJİK DENGELER BOZULUYOR
Seydikemer yangın alanında incelemeler yapan ve ekolojik dengelerin bozulduğuna değinen Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ “Şu an Muğla Seydikemer Çökek mevkiindeyiz. Burada yangınlar devam ediyor, Türkiye’nin her yerinde orman yangınları devam ediyor. Sebepleri çok yönlü olabilir, sabotajlar, terör saldırıları ve sıcaklar olabilir. Bir piknikçi, ormancı veya vatandaş yanlışlıkla sigarasını atmış olabilir. Ama bu konuda ki orman yangınları başladıktan sonra ki müdahalelerin geç kalındığını gözlemliyoruz. Doğru bilgiye ve teknolojiye dayalı müdahalelerin olmadığını gözlemliyoruz. Dün Milas, Bodrum, Mumculardaydık ve aynı zamanda çocuk mezarlığı denen semtler ve yerlerdeydik, yaklaşık 13-14 yerde orman yangınları vardı. Ama 3 gündür o köylerde ki vatandaşlarla konuştuk, hayvanlarını ve insanlarını tahliye etmişler. Çökek mevkiinde de yangınlar hala devam etmekte, ormanın yetkilileri arazözlerle ve bakanlığın yetkilileri müdahale etmeye çalışıyorlar. Vatandaşlarımız sularını, ayranlarını ve bir yandan da keser, kazma ve küreklerini getrmişler, burada çalışan insanlara yardım etmek istiyorlar. Ama bu tür yangınlara müdahale havadan yapılması gerekiyor. Türkiye’nin cennet köşelerin de yangınlar var. Ama bu yangınlara müdahalelerin daha çok helikopter ve uçaklar ile yapılması lazım. Ama gördüğümüz kadarıyla hiçbirinin olmadığını gözlemliyoruz. Dün 3 gün boyunca oraları gözlemleyen vatandaşlarla, muhtarlarla, insanlarla ve yetkililer ile görüştük. 3 gün boyunca sadece 1 helikopteri gördüklerini söylediler, bunlarla ilgili çok önceden tedbir alınmalıydı. Devlet adamlığı olayları hisseder, görür ve önceden tedbir alır. Yani buralara göletler, gözetleme kuleleri yapılır, kameralar konur, aynı zamanda çok ciddi bir şekilde vanalar konulur. Bir kriz masası Ankara’da, Muğla’da, Antalya’da ve İzmir’de yok. 
İklim değişikliği var dünyada, ekolojik dengeler bozuluyor” dedi. 

CANLILAR YOK OLUYOR
Ormanlık alanda çıkan yangınlarda bir çok Vanlının yok olduğunu belirten Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, “Hayvanlarımız yok oluyorlar aynı zamanda mikro organizmalar yok oluyor. Toprağımız kullanışlı halde olmaktan çıkıyor. Bal ormanları gitti bu ormanlar nerede şimdi, arılarımız öldüler bunları biz nasıl telafi edeceğiz. İşte burada hükümetin birbirleri ile laf yarışı yaptıklarını gözlemliyoruz. Burada bir organizasyon yok, devlet aklı yok, burada senkronize bir çalışma yok. Önce havadan müdahale edilecek daha sonra soğutmada kullanılacak veya kozalaklar bir yere gittiği zaman burayla ilgili tedbir alınacak. Bu ormanlar ile ilgili uzun zamandır çalışmalar yapılmamış, bu ormanların aralarına yollar yapılarak çok rahat arazözlerin geçmesi sağlansın diyerek onların bakımları da yapılmamış ve buralarla ilgili de yapraklı ağaçlar konarak orman yangınlarında bir yerde kalsınlar diye ciddi bir şekilde tedbirler de alınmamış. Sonuç işte böyle bir şey, Türkiye altın madenlerini değil Türkiye akciğerlerini kaybetti. Türkiye aynı zamanda beynini, vücudunu, gözünü ve kulağını kaybediyor. Bu noktada kusura bakmasınlar hükümet yetkilileri 20 yıldır çok ciddi tedbirler almamışlar. Özellikle son 3 yıldır devlet aklının kalmadığını, bir kolektif aklın olmadığını gözlemliyoruz. Yolda gelirken arkadaşım beni uyardı burada sedir ağaçlar var demişti, bu sedir ağaçları 100 yılda yetişiyor ve sedir ağaçlarımızı kaybediyoruz. Ağaçlarımız aynı zamanda bizim geleceğimiz, kağıdımız, oksijenimiz, hayvanlarımız ve ekolojik dengemiz aynı zamanda endemik bitkilerimiz” şeklinde konuştu. 

NEREDE GÜÇLÜ HÜKÜMET
Seydikemer’deki yangın alanında açıklama yapan Gelecek Partisi Muğla İl Başkanı Selahattin Kayaman, “Çökek yangın mahallinde incelemeler yapıyoruz. Biz hep güçlü devletiz, güçlü hükümetiz diyoruz. Nerde güç? Güçlü hükümet olsa burada uçak olmaz mı? Yazık değil mi bu ormanlarımıza ciğerlerimiz yanıyor. Muğla’mızın her yerinde yangın var, Marmaris, Bodrum, Milas, Köyceğiz, Seydikemer ve Kavaklıdere’de yangınlar var. Köyceğiz’deki yangın kendi haline bırakıldı. Burası gibi. İnşallah ilgililer yetkililer duyarda buraya bir helikopter gönderir aksi takdirde bu yangının daha da büyüme ihtimali var. Eğer rüzgar terse eserse Fethiye’ye doğru inme ihtimali var. Burada bir yönetim krizi var. Aynı şeyi dün Bodrum’da da gördük. Burada da aynı şey var. Artık sözün bittiği yer diyorum” ifadelerini kullandı. 

YANGIN DEVAM EDİYOR
Gelecek Partisi Fethiye İlçe Başkanı Sadet Kansız, “Dün akşamda buradaydım. Ve sabaha kadar burası yandı. Burada halkımız var, vatandaşımız var, milletimiz var başkada kimse yok. Göründüğü gibi yangın devam ediyor” dedi. 

KÖYDEN KÖYE KOŞUYORUZ
Yangın bölgesinde canla başla mücadele ettiklerini ve acilen yardım beklediklerini belirten Yangın müdahalesinde bulunan vatandaş, “Arkadaşlar biz burada kendi imkanlarımızla yangın söndürmeye çalışıyoruz. Geceden beri buradayız. Bir insana hiç mi hava desteği olmaz. Biz insan değil miyiz? Köyden köye koşuyoruz. Bütün yangınlara halk olarak koşuyoruz. Ben kaç gündür uykusuzum. Biz yardım bekliyoruz. Önce bir destek gelmiş olsaydı bu kadar büyümeyecekti. Çevre mahallelerimizi de tehdit ediyor” şeklinde konuştu.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN