Gaziler Derneği Başkanı Ünal, büyük taarruz'un 99'uncu yıl dönümünü kutladı

Kurtuluş Savaşı'nı zafere ulaştıran Büyük Taarruz 'un 99. Yıldönümünde FRT TV'ye konuşan Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Namık Ünal, 'Bu vatanı bize canlarını vererek miras bırakanlar, vatanı kazanmak için yapmış oldukları fedakârlığın aynen vatanın korunması içinde göze alınması gerekliğini anlatmaktadırlar' dedi.

PAYLAŞ
Gerçek Fethiye Gazetesi -

Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Namık Ünal, Malazgirt Zaferi'nin 950'inci ve Büyük Taarruz'un 99'uncu yıl dönümü dolayısıyla sözlü bir açıklama yaptı. Başkan Ünal, “Milletinin tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Türkler hiçbir zaman hiçbir milletin egemenliğinde kalmamışlardır. Milletimiz zaman zaman zor anlar yaşamış düşmanların öldü dediği anda Türk milleti mucizeler gerçekleştirerek “DEVLET” olmuştur. Büyük milletimizin bağrından büyük kahramanlar, çağ açıp kapayan dahiler, devlet kuran büyük insanlar çıkmıştır. Yakın tarihimizde Çanakkale Destanı yazılmıştır. Düşman devletlerinin her türlü imkan ve gücüne karşı büyük komutan Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının etrafında yer alan Türk milleti Gazi Mustafa Kemalin şahsında Çanakkale’yi geçilmez yapmıştır. Adeta süper güç olan düşman devletlerini dize getirmiştir. Çanakkale şanlı tarihimizin en önemli destanlarındandır. Aziz vatanımızın her karışında şehit kanı vardır. Şehitlerimizin en yakını gazilerimizdir. Varoluş nedenimiz şehitlerimiz ve gazilerimizdir. Çanakkale’de dize gelen düşmanlar bundan akıllanmamış ve yeniden bir araya gelerek her koldan ülkemizi istilaya başlamışlardır. Buna dur diyecek yine yüce Türk milletidir. 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsunda İstiklal Meşalesi yine Gazi Mustafa Kemal tarafından yakılmıştır. “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, bu satıh aziz vatanın bütün topraklarıdır” diyerek nihai hedefini açıklamıştır. Üstün cesaret örneği göstererek zaferin işaretini belirlemiş, Türk milletine cesareti, disiplini dahiliğiyle yön vermiştir. Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Kocatepe’de, Uşak’ta, Sivas’ta, Erzurum’da, Antep’te, Maraş’ta, Urfa’da, İzmir’de topyekûn bütün ülkenin her karış toprağında şehitlerimizin alkanları vardır” diye konuştu.
“ŞEHİT VE GAZİSİNE ÖNEM VERMEYEN TOPLUM MİLLET OLMA ÖZELLİĞİNİ KAYBEDER”
Başkan Namık Ünal, “Geçmişimizi, dünü unutma lüksümüz yoktur. Şehitliği göze alamayan milletler en mukaddes bildikleri vatan, din, namus gibi değerlerini koruma konusunda en can alıcı güçlerini kaybetmiş olurlar. Tarih geleceği tayin eder. Bu vatanı bize canlarını vererek miras bırakanlar, vatanı kazanmak için yapmış oldukları fedakârlığın aynen vatanın korunması içinde göze alınması gerekliğini anlatmaktadırlar. Şehit ve Gazisine önem vermeyen toplum millet olma özelliğini kaybeder. Geçmişini, tarihini unutan milletler yıkılmaya, yok olmaya mahkûmdurlar. Tarihimizi, dünümüzü ve şehitlerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız Başta Türkiye Cumhuriyeti devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, vatanı koruma uğruna şehit olan Mehmetçiklerimize, uğurda hayatını kaybeden sivil vatandaşlarımıza, bugün hayatta olmayan gazilerimize Allahtan rahmet diler, minnet ve şükranla yad ediyor ve şehit yakınlarımıza, gazilerimize uzun, sağlıklı ve huzurlu bir ömür temenni ediyor, hepsinize saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN