Fethiye’de Kadınlar Günü Programına Yoğun Katılım

Fethiye Belediyesi ve Fethiye Kent Konseyi Kadın Meclisi işbirliğiyle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği gerçekleştirildi.

Fethiye'de Kadınlar Günü Programına Yoğun Katılım
Güncel
Fethiye Belediyesi ve Fethiye Kent Konseyi Kadın Meclisi işbirliğiyle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği gerçekleştirildi.

Haber Editörü: Hülya Kulalı

Açılış etkinliklerine Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması nedeniyle vekil bıraktığı, meclis üyesi Devrim Deniz Öztürk, CHP Kadın Kolları Başkanı Gülümser Oymak, STK’lar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Beşkaza Meydanı’nda açılış konuşmalarının yapılmasıyla başlayan etkinlikler, şiirlerin okunmasıyla devam etti. 
Günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma yapan vekil Devrim Deniz Öztürk, “8 Mart, toplumda kadının rolünü, kadının gücünü bir kez daha haykırmanın, ortaya koymanın günüdür. Dünyada kadının adı anılmazken bundan 12 yıl önce bugün eşitlik istiyoruz, oy hakkı istiyoruz diye cesurca ayağa kalkan kadınlarımızı saygıyla anıyoruz. “Erkekler öldürdüğünde yaşamı korumak için savaşmak biz kadınlara düşer” demiş Alman kadın politikacı Clara Zetkin. Aynen öyle. Kadın her yerde ve her zaman hayatı kurandır. Aileyi ve toplumu böylesine büyük bir güçle ayakta tutan biz kadınlar, ne yazık ki toplum yaşamında doğurup büyüttüğümüz erkeklerle eşit olmanın mücadelesini hala vermeye çalışıyoruz. Bugün dünyada sadece 8 ülke kadına eşit haklar vermiş durumda. Türkiye ise eşitlik sıralamasında ne yazık ki 85. Sırada. Bildiğimiz gibi Birleşmiş Milletler her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir tema belirliyor. Bu yılın teması ‘Çalışma hayatını değiştiren kadınlar 2030’a kadar eşitlik’ oldu. Atatürk kadınları, tarlada, bahçede, evde, fabrikada, siyasette hayatı yeniden kuran hemcinslerim, gelin 2030’a kadar her alanda eşitlik mücadelemizi el ele omuz omuza verelim. Her alanda eşitlik türküsünü birlikte söyleyelim. Herkese selamlarımı sunuyor, bugün unvanını bir kadına devreden değerli Belediye Başkanımız Alim Karaca’ya tüm kadınlar adına teşekkür ederim” dedi. 
Beşkaza Meydanı’nda gerçekleştirilen açılış töreninin ardından etkinlikler Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde devam etti. Fethiye Fotoğraf ve Sinema Derneği’nin (FEFSAD) çektiği çeşitli kadın fotoğraflarının ve Arsa Köyü’nde yaşayan kadınların yaptıkları resim sergilerinin açılışının ardından, konferans salonunda 8 Mart’ın önemi ve tarihçesiyle ilgili sunum yapıldı. Sunumun ardından ise ‘Oyun’ adlı belgesel gösterime sunuldu. 
 

Son Güncelleme: 08 Mart 2020 16:55

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN