Fethiye'nin Koku Vadisi'nde İlk Hasat

Fethiye Belediyesi tarafından Yeşilüzümlü Mahallesi'ne 2019 yılında kurulan Lavanta Bahçesi'nin ilk hasadı alındı. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca'nın da katılım sağladığı hasatta 1 ton yaş lavanta hasadı, 500 kg yaş altın otu hasadı gerçekleştirildi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

8 bin m² alana Isparta Lavantası, Bulgar Lavantası ve Altın Otu olmak üzere üç bitki dikimi Fethiye Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafınca yapılmıştı. Lavantaların bakımının yapılmasının ardından ilk hasat gerçekleşti. Lavanta hasadına Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca eşi Çiğdem Karaca ile birlikte katıldı. Çok sayıda vatandaşın da eşlik ettiği hasatta Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “2 yıl önce dikimi gerçekleşen çiçekliğimiz burası. 8 bin m2’lik bir alan üzerinde ekim yapılmış bir yerdir. Arka kesimde de 10 bin m2’lik bir alan var. Önümüzdeki dönemde oraya da lavanta ve altın otu ekimini yapmak istiyoruz. Hem ekonomiye katkı sağlamak, hem de turistleri bu bölgede ağırlamak amacıyla yaptığımız etkinlikler var. Fethiye Belediyesi’ne ait 270 dönüm arazi üzerinde ekimler yapıyoruz ve bunu halkımızla buluşturuyoruz. Vatandaşımız burayı sahipleniyor. Aynı zamanda bakım ve onarımında da bu alanları vatandaşlarımıza tahsis ediyoruz ve burada ürettikleri birçok mahsulü de evlerine götürüp, ailesiyle birlikte ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorlar” dedi.
HALKIMIZA DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ
Başkan Karaca, “Göreve geldiğimizden bu yana tarıma ve kooperatiflere önem veriyoruz. Bölgemizde iki tane kooperatif kuruldu.  Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, yerel ve atalık tohumlarla birlikte güvenilir mahsuller yetiştiriyorlar. Bu mahsulleri halkımızla buluşturuyoruz ve birçok yerde stant satış noktaları oluşturduk. Aynı zamanda kadınlarımıza destek amacıyla da Likya Kadın Kalkınma Kooperatifi’ni kurduk. Onlarla güzel bir işbirliği yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde bunun meyvesini alacağımızı düşünüyorum. Kayaköy ve Üzümlü’de coğrafi işaret aldığımız ürünler var. Bu ürünleri de hem bölge halkının ekonomisine katkı sağlamak amacıyla, hem de bölgemizdeki sosyalleşmeye önem vererek destekliyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere birçok yerle bağlantılar kurmaya başladık. Göreceksiniz ki önümüzdeki dönemde bunların meyvelerini alacağız ve bu bağlantılar bölge halkına ciddi bir ekonomik destek sağlayacak. Bizler halkımızla olmaya ve onlara destek vermeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Onur Çadır

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN