FETHİYE'NİN EN BÜYÜK KURBANLIĞI GÖZ KAMAŞTIRDI

Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla oldukça hareketlenen Fethiye Belediyesi Kurbanlık Pazarı'nda, yörenin en büyük büyükbaş hayvanı da görücüye çıktı. Çarıklı Kasap'ın Akdağ ve Girdev Yaylaları'nda yetiştirdiği ve bu yaylaların isimlerinin verildiği kurbanlıklar, pazara gelen vatandaşlara 'Maşallah' dedirtti. Bin 600 kilogram canlı ağırlığı ve 800 kilogram et ağırlığı bulunan Akdağ'ın yeni sahibi ise, satıcıyla uzun pazarlıklar sonucu 44 bin TL'ye anlaşan İş Adamı Burak Kılınç oldu.

PAYLAŞ

3 bin 124 rakımlı Girdev Yaylası ve Akdağ’da yetiştirdiği kurbanlıkları, Çatalarık Mahallesi’ndeki Fethiye Belediyesi Kurbanlık Pazarı’nda satışa çıkaran Çarıklı Kasap, görenlerde hayranlık uyandıran iki adet büyükbaş kurbanlığıyla dikkatleri üzerinde topladı. Satılmak için kurbanlık pazarına getirilen Akdağ’ın yanında arkadaşı Girdev de yerini alırken vatandaşlar, Bin 600 kilogramlık Akdağ ile selfi ve fotoğraf çektirmek için kuyruğa girdiler. 
BU İŞİ ATADAN NESLE YAPIYORUZ
Fethiye Belediyesi tarafından Pandemi tedbirlerinin uygulandığı Kurbanlık Satış Pazarı’nda konuşan Çarıklı Kasap Hamit Metiner “Kendi buzağım, kendi üretimimiz. Biz besicilik işine sıfırdan başladık. Fethiye’ye daha iyi hizmet verebilmek için pandemi tedbirlerine uygun olarak besicilik yapmaya devam ediyoruz. Bir annenin yemeğinin içine tüm sevgisini, aşkını koyduğu gibi biz de tüm hayvanlarımızı bu duygularla yetiştiriyoruz. Biz bu işi atadan nesle yapıyoruz ve mutluyuz. Daha da başarılı olacağımıza inanıyoruz. Türkiye Besiciler Birliği adına Türkiye’deki en büyük hayvanları yetiştirmekten gurur duyuyorum” dedi.  
KASAPLIĞI LAYIKIYLA YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ
Akdağ ve Girdev ile ilgili de bilgiler veren Metiner “Bunların canlı ağırlıkları bin 600 ile bin 700 kilogram ağırlığında. Et karkas kiloları ise 800 kilogram ama içlerinde 50 kilogram kemik var mı derseniz yok. Bunlar et ırkı ve et için yetiştiriyoruz. Biz kasaplığı layıkıyla yapmaya çalışıyoruz. Akdağ’da, Girdev Yaylası’nda Batı Toroslar’da göçebe olarak çobanlık yapıp güdüyoruz, getiriyoruz. Oralarda maki bitki topluluğu otlarımızı yediriyoruz. Aromalarıyla her şeyiyle lezzetli olarak yetiştirip sunmaya çalışıyoruz. Akdağ’a 49 bin TL istiyoruz, Girdev’e de 47 bin TL istiyorum. Alıcısı kim olursa Allah kabul etsin, helal hoş olsun. Hisse olarak da alabilirler, bir danayı 7 kişi kesiyor. Bu yıl diğer bayramlara göre çok fazla yoğunluğumuz var. Çarıklı ailesi olarak tüm Fethiyelilerin bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz” diye konuştu. 
AKDAĞ’IN MAŞALLAHI VAR
Etrafta Akdağ ve Girdev’in devasa cüssesini hayretler içinde izleyen vatandaşlar ise “ Çok güzel, Fethiye’ye ilk defa bu kadar güzel bir hayvan geliyor. Çarıklı kasabı kutlamak lazım, böyle büyük bir hayvan yetiştirdiği için. Tanıdığımız, bildiğimiz kişilerin bizim memleketimizde böyle hayvanlar yetiştirmesinden mutluluk duyuyoruz. Çok güzel bir hayvan, maşallahı var” dediler. 
ÇARIKLI AİLESİNE GÜVENİYORUZ
Akdağ’ı pandemiden dolayı sopayla yapılan uzun pazarlık sonrası, Fethiyeli iş adamı Burak Kılıç 44 bin TL’ye aldı. Burak Kılıç “Biz bu hayvanı daha önce de gördük, yetiştirilme tarzını da biliyoruz. Çarıklı ailesine güveniyoruz zaten. Biz her zaman Çarıklı Kasap’tan alışveriş yapıyoruz. Beğendik, aldık. Tüm Fethiyeliler’in ve tüm ülkedeki herkesin bayramlarını kutluyorum, en iyi şekilde geçirmelerini diliyorum” dedi.
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN