FETHİYE KÖRFEZİ CARETTA YUVASI

Nesli tükenmekte olan ve bu yüzden uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınan Caretta Caretta kaplumbağaları, Fethiye Körfezi'ni mesken tuttu. Fethiye'de yaz-kış körfezde bulunan ve balıkçılar tarafından balıklarla beslenen Caretta Caretta kaplumbağaları, yavrularla beraber görüntülendi. Fethiye Kordon Boyu'nda turistlerin ve halkın ilgisini çeken 5 Caretta Caretta amatör balıkçıların oltaları arasında gezindiler.

PAYLAŞ

Uluslararası sözleşmelerle korunan, nesli tükenmekte olan canlılar arasında yer alan Caretta Caretta kaplumbağalarını görmek için Fethiye’ye gelenler çok şanslı. Fethiye Körfezi’nde yaz-kış kendini gösteren kaplumbağaların sayısı giderek artıyor. Önceki yıllarda kordon boyunda üç adet olarak görülen ve balıkçıların elleriyle beslediği Caretta Caretta kaplumbağalarının sayısı beşe çıktı. Kordon boyunda gezinen vatandaşlar ve tatilciler, yavrularla birlikte 5 kaplumbağayı aynı anda görünce cep telefonlarına sarılıp bol bol fotoğraf çektiler. Balık tutan amatör balıkçıların oltaları arasında gezinip yosun yiyen Caretta Carettalar, zaman zaman başlarını çıkarıp adeta objektiflere poz verdiler. Kaplumbağaların birinin üzerinin yosunla kaplanmış olması da görenleri hayrete düşürdü.

Caretta Carettaları izleyen vatandaşlar, “Türkiye’de Caretta Caretta kaplumbağası görmek isteyenler, Fethiye’ye gelip kordon boyunda gezerken rahatlıkla körfezde görebilirler. Bizler, bu kadar yakından 5 kaplumbağayı bir arada hiç görmemiştik. Fethiye Körfezi’nde yer alan bu canlılar koruma altında tutulmalıdır. Özellikle pandemi döneminde körfezin canlılığa kavuştuğu söylenebilir” ifadelerini kullandılar.
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN