Fethiye Geçici Hayvan Bakım Merkezi'nin çehresi değişiyor

Fethiye Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Merkezine yeni yapılmakta olan bölümler, hayvan severlere tanıtıldı. Geçici hayvan bakım merkezine kazandırılan, sokak hayvanları ambulansından, yeni ameliyathaneye ve rehabilite bölümünden, geniş bir alana yerleştirilecek köpek kulübelerine kadar, yeni bölümler hayvan severlere tek tek gezdirildi. Fethiye Belediye Meclisi Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Veli Pabuşcu ve Hayvan Hakları Komisyon Üyesi Mürvet Başıhoş Karacan ile Belediye Meclis Üyesi Devrim Öztürk'ün de katıldığı geçici hayvan bakım merkezi, yeni yapılan bölümlerin tanıtımında hayvan severler ve ilgili derneklerin görüşleri de alındı.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Türkiye’nin hemen hemen ilk geçici hayvan bakım merkezi olan ve 2000 yılında dönemin gönüllü hayvan severlerinden Perihan Agnelli’nin hazırladığı proje ile Fethiye Belediyesi tarafından yaptırılan, geçici hayvan bakım merkezine ilave edilmekte olan bazı bölümler hayvan severlere tanıtıldı. Henüz inşa halinde olan bölümlerin en kısa sürede, Fethiye Belediyesi destek birimleri ile gönüllülerin iş birliği içerisinde hayata geçirileceği bildirildi. Açıldığı günden bu yana, binlerce kedi ve köpeğin kısırlaştırılıp, bulunduğu bölgeye salınan, Fethiye’de ki sokak köpeklerinin toplanıp, aşılanmasının da yapıldığı barınakta, köpek ve kediler için ayrı bölümler bulunuyor. Öncelikle barınağa pek çok kamera yerleştirilip çalışmalar bu kameralardan izlenirken, sokak hayvanları ambulansı da gönüllüler tarafından barınağa kazandırıldı. Fethiye Belediye Meclisi Hayvan Koruma Komisyonu Başkanı Veli Pabuşcu, hayvan severlere ve gönüllü hayvan dernekleri başkan ve üyelerine barınağı gezdirip, yapılmakta olan ek birimleri bir bir tanıttı. Barınakta görev yapan veteriner hekimleri de tanıtan belediye meclis üyesi Veli Pabuşcu, ‘Fethiye Belediyesi’nin yardımı ile hayvan barınağımıza yeni alanlar ekliyoruz’ dedi. Pabuşcu, “Hayvan severler ve derneklerimiz bize çok büyük destek oluyor. Barınağımızı 24 saat güvenlik kameralarından, telefonlarımızla takip ediyoruz Barınağımızın veterinerleri gayretle çalışıyorlar. Veterinerlerimizin yetişemediği zamanlarda, özel veterinerlerimiz bize küçük meblağlarla yardımcı oluyor. Biz paraya değmiyoruz. Bu işlere gönül vermiş kişilere çok teşekkür ediyorum. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın destekleriyle 5 dönüm alanı telle çevirdik. Can dostlarımızı boyutlarına göre bu yeni yere kulübeler koyup dağıtacağız. Yeni ameliyathane ve rehabilite için yeni bölüm yapıyoruz. Buraya 3 bölüm halinde modern bir barınak yapmak için hedef koyduk. Hayvan ambulansı konusunda destek olan Sevda Korhan’a teşekkür ediyoruz. Pandemi döneminde de sokak hayvanlarının bakımı konusunda da büyük bir fedakârlık gösterdiler. Hazırlanan bu projemiz, çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından onaylandı.” ifadelerini kullandı.
Fethiye Hayvan Severler Dayanışma ve Yardımlaşma Grubu Başkanı Selda Korhan ise; 3-5 kişi ile başladığımız birlikteliğimize, Belediye Meclisi Hayvan Hakları Komisyonu destek verince belediye ile birlikte şimdi 3 bin 500 kişiye ulaştık. Bölgemizde ki İngiliz uyruklu gönüllülerimizin ve diğer hayvan derneklerimizin, veteriner hekimlerinin inanılmaz desteğini görüyoruz. Buraya modern bir barınak kazandırılacak” dedi.
Belediye destek birimi ilgilileri Ozan Uğurel ve Özbek Akçit’de kısaca, “Barınak ek projeleri hakkında bilgi verip, buraya 3 etaplı proje hazırlandı. İlk etap bitti. Diğer iki etabı da 2021 yılı içinde tamamlanacak” dedi.

Fethiye Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Merkezi Sorumlusu Veteriner Emre Kangal ise “Başıboş hayvan popülasyonlarını en az seviyeye indirmek için kısırlaştırma çalışmalarını yoğun şekilde yapıyoruz. Hayvan severlerden çok ciddi şekilde destek alıyoruz. Kırık ameliyatları için özel veterinerlerden yardım alıyoruz. Yeni yapılan alanlar daha da güzel olacak” diye konuştu. 


 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN