Fethiye'den Hollanda'ya alabalık ihracatı

Fethiye'de 2022 yılının ilk ihracatı Alabalık oldu. Yanıklar'da bulunan alabalık çiftliğinden 23 ton fileto alabalık Hollanda'ya ihraç edildi.

PAYLAŞ
Gerçek Fethiye Gazetesi - Esra Kapıcı

Fethiyeli üreticiler ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.Fethiye’de 2022 yılının ilk ihracatı Hollanda’ya yapıldı.Yanıklar’da bulunan bir alabalık işletmesinden 23 ton fileto alabalık Hollanda’ya ihraç edildi.

Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekimlerimizce 23 ton fileto alabalığa ön sağlık sertifikası düzenlendi. Tırlar mühürlenerek ilgili gümrüklere sevk işlemleri gerçekleştirildi. 

2021 yılında Fethiye’de  bilimsel ve akılcı çalışmalar sonucu elde edilen su ürünleri önemli ihracat kalemlerinden biri oldu. Geçen bir yıl içerisinde yurt dışına Fethiye’den  yaklaşık 11 ton dondurulmuş alabalık yumurtası, 168 ton dondurulmuş alabalık fileto, 1,7 ton taze soğutulmuş alabalık yumurtası ihracatı yapıldı.
 İşletmeler ürettikleri alabalık ürünlerini Amerika başta olmak üzere İspanya, Belçika, Almanya gibi çeşitli dünya ülkelerine gönderdi. Tat ve lezzet açısından bu ülkelerde tüketicilerin sofralarının vaz geçilmezi ve aranan lezzeti halini aldı. Tarım ve Orman Bakanlığı sağlıklı beslenme de önemli bir protein kaynağı olan günlük su ürünleri üretiminde tür çeşitliliğini ve üretim miktarını arttırmak amacıyla avcılık ve yetiştiriciliğe destek veriyor. Bakanlık tarafından  su ürünlerine yapılan desteklemeler de önümüzdeki yıllarda ihracatın ve üretimin artarak devam edeceği ifade edildi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN