Fethiye'den 33 bin 221 ton ihracat gerçekleşti

Yılın ilk 6 ayında Fethiye'den başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere 25 ayrı ülkeye 33 bin 221 ton yaş sebze ve meyve ihracatı gerçekleştirildi. Bu rakamın 32 bin 656 tonu domates olarak ihraç edildi. Yetkililer geçtiğimiz yıl aynı dönemde 81 bin ton yaş sebze ve meyve ihraç edildiğini, o dönemde Kaş ve Kalkan bölgesinin ihracatının da Fethiye'den gerçekleştiğini bu yıl ise Antalya'dan yapıldığı için rakamın yarıya düştüğü ifade edildi.

PAYLAŞ

Kovid-19 döneminden ve Kaş ile Kalkan bölgesinin yaş sebze ihracatının bu yıl Fethiye’den yapılmaması nedeniyle ihracat rakamı düşük kaldı. Yılın ilk 6 ayında Fethiye’den başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere 25 ayrı ülkeye 33 bin 221 ton yaş sebze ve meyve ihracatı gerçekleştirildi. Bu rakamın 32 bin 656 tonu domates olarak ihraç edildi. Fethiye’den 25 ülkeye 33 bin 221 ton yaş sebze ve meyve ihracatı gerçekleşirken; ilk 6 ayda Kovid-19 dönemine rağmen 32 bin 656 ton domates, 186 ton yeşil biber, 114 ton nar, 114 ton salatalık, 67 ton kabak, 27 ton patlıcan, 4 ton mısır tohumu ile kuzugöbeği ve diğer sebze ve meyve ihracatı gerçekleşti.

Fethiye’den yaş sebze ve meyve ihracatının çoğunluğu Rusya, Ukrayna, Romanya, Belarus, Almanya, Bosna Hersek, Çekya, Fransa, İngiltere, Kazakistan, Makedonya, Dubai, ABD ve diğer ülkelerle birlikte 25 ülkeye yapılan ihracat ile Türkiye’ye döviz girdisi sağlandı. Yetkililer geçtiğimiz yıl ilk 6 ayda 81 bin ton ihracat yapıldığını, o dönemde Fethiye’ye sınırı bulunan Antalya’nın Kaş ve Kalkan bölgesinden yapılan ihracatın Fethiye’den gerçekleştiğini; bu yıl Kovid-19 döneminde de bir azalmanın söz konusu olduğunu, yıl sonuna kadar ihracatın Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu ve Rusya’ya devam edeceğini umduklarını belirttiler.

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN