Fethiye'de yaklaşık 10 bin PCR testi 

Korona virüs salgını, alınan tüm tedbirlere rağmen artarken Fethiye'de ayda 9-10 bin kişiye PCR testi yapıldığı öğrenildi. Fethiye Devlet Hastanesi'nde PCR test sonuçlarına göre ayda yaklaşık bin kişinin durumunun pozitif olduğu ve karantina altına alındığı öğrenildi. Devlet Hastanesi Pandemi Servisi'nde son günlerde 50 yatağın dolduğu, yoğun bakım servisinde de 6-7 kişinin tedavi gördüğü belirtildi. Yetkililer mutant virüse dikkat çekerek Kovid-19 tedbirlerine uyulması gerektiğini hatırlattılar. 

PAYLAŞ

Dünyada etkisini hızla sürdüren, ülkemizde de son aylarda hızını arttıran Kovid-19, Fethiye’de de etkisini sürdürüyor. Alınan tüm tedbirlere rağmen, başta taziye, cenaze, düğün ve kalabalık ortamlarda yapılan dikkatsizlikler sonucu; pozitif vaka sayıları giderek artıyor. Tüm okullar ve diğer eğitim kurumlarında çıkan vakalar nedeniyle Fethiye Hıfzıssıhha Kurulu, 14 günlük uzaktan eğitim kararı alırken; bazı kreşler de zaman zaman tedbir amaçlı önlemler alıyor. Bazı kurumlarda da pozitif vakalar yüzünden geçici olarak karantina önlemleri alınırken; açık mekanların Kovid-19 denetlemeleri de aralıksız sürdürülüyor. Hafta sonu kısıtlamaları Fethiye’yi sessizliğe sokarken, cadde ve sokaklardaki araç çokluğu sosyal medyada eleştirilere neden oluyor. Özellikle bazı mahallelerde vatandaşların cadde ve sokaklarda motosiklet ve yaya olarak market bahanesiyle dolaşmaları devamlı eleştirildi. 

GÜNDE 300 TEST 
Türkiye’de vaka sayısı artarken, Fethiye’de de vaka sayılarının arttığı dikkat çekiyor. Fethiye Devlet Hastanesi’nde hemen her gün ortalama 300-400 PCR testi yapıldığı ve 9-10 pozitif vakanın oluştuğu belirtiliyor. Solunun güçlüğü çekenlerin tomografilerinin de çekilmesi sonucu hastanede pandemi servisinde tedavi altına alındığı, solunum güçlüğü çekmeyenlerin ve temaslıların evlerinde karantina altına alındığı ve filyasyon ekiplerince takip edildiği öğrenildi. Fethiye’de son bir ayda 10 bine yakın PCR testi yapıldığı, bine yakın pozitif vakanın tespit edildiği ve karantina uygulamasına geçildiği kaydedildi. Son günlerde daha çok genç bireylerin PCR testlerinin pozitif çıktığı ve Fethiye Devlet Hastanesi Pandemi Servisi’nde tedavi altına alındıkları belirtildi. Devlet Hastanesi’nde geçtiğimiz günlerde 9-10’a düşen Kovid-19’lu hasta sayısı, şu günlerde 50’yi aştı. 

UZMANLAR UYARDI  
Kovid-19’un mutant haline geldiği ve son günlerde özellikle gençlerin de hastalandığına dikkat çeken uzmanlar; maske, mesafe ve temizliğe dikkat edilmesini istediler. Aşı uygulanmış olan 60 yaş ve üstü vatandaşların da maske, mesafe ve temizliğe dikkat etmeleri gerektiği belirtilerek; virüsün taşınmasının önlenmesi için uyarılara dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı. Taziye, cenaze, düğün ve kalabalık ortamlardan uzak durulması gerektiğinin altını çizen uzmanlar; tedbirlere uyulmadığı sürece vakaların artmaya devam edeceğini kaydettiler. 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN