Fethiye'de tesettür plajı

Fethiye'de, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü'nden ihale ile kiralanan Kuleli Mesire Yeri İslami konsept plaj haline getirildiği iddia edildi. Yıllığı 1 milyon TL'den Ovacık Turizm İnşaat Şirketi tarafından 3 yıllığına kiralanan Kuleli Mesire Yerinde, plajın bir bölümü ile denizin yüzeyi tente ile kapatıldı. Kapatılan bölümde kadınların, açık olan bölümde ise erkeklerin denize gireceği öğrenildi. Plajın bölünmüş halini görenler, 'Muhafazakar kesim için iyi bir konsept olabilir ama bu algı artarsa ötekileştirmeler başlayabilir' ifadelerini kullandılar.

PAYLAŞ

Fethiye merkezine yaklaşık 3 kilometre mesafedeki Oyuktepe Yarımadası’ndaki en güzel koylardan birisi olan Kuleli Koyu, İslami konsept plaj haline getirildi. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü’nden 3 yıllığına ihale ile kiralandığı öğrenilen Kuleli Mesire Yeri; tesettür plajı olarak işletilmeye başlandı. Yıllık yaklaşık 1 milyon TL’ye Ovacık Turizm İnşaat Şirketi tarafından kiralandığı öğrenilen Kulem Beach adı verilen plaj, tesettür plajı olarak tatilcileri bekliyor. 37 dönüm alanda muhafazakar kesim için tatil konsepti sağlayacak olan plajda, aileler için köşkler de dikkat çekiyor. Fethiye’de İslami konsepte otelleri de bulunan şirketin, plaj ve deniz isteyen kendi müşterilerini bu plajda misafir edeceği bekleniyor. Plajın yaklaşık üçte biri ile denizin hemen hemen aynı bölümü tente ile kapatılıp, kadınlara özel plaj haline getirilirken; kapatılmayan bölümün ise erkekler tarafından kullanılacağı kaydediliyor.  

Oyuktepe bölgesindeki Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ihale ile kiraya verilen koylar içinde tek İslami konsept plaj haline getirilen Kuleli Koyu, adeta cennetten bir köşeyi andırıyor. Yemyeşil çam ormanları içindeki koyun çevresinde milyarlık yatlar demir atarken; koydaki plajda pandemi tedbirlerinin de uygulandığı, şezlonglar arasının 1,5 metre olduğu gözleniyor. Plaj, Oyuktepe yolundan kuşbakışı rahat şekilde izlenirken; yoldan geçen tatilciler; plajın ve denizin tente ile kapatılmasını cep telefonlarıyla görüntüleyip sosyal medyada paylaşıyor. 

Fethiye’de yaşayan Deniz Aydın gazetecilere yaptığı açıklamada, “Muhafazakar kesimin denize girebilmesi adına iyi bir konsept olabilir. Benim düşüncem uygun değil. Bu bir zihniyet meselesi. İlerleyen zamanlarda eğer bu algı artarsa; muhafazakar kişilerin, ılımlı kişilerle birlikte plajı kullanması ötekileştirme yaratabilir” ifadelerini kullandı. 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN