FETHİYE'DE SAĞLIKLI TURİZM BELGELİ OTEL KAPILARINI AÇTI

Muğla'nın Fethiye İlçesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, otellerde yeni tip Korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında açıkladığı kriterleri tamamlayan işletmeler için vereceği Sağlıklı Turizm Belgesi, alan oteller sezona başladı. Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı Bülent Uysal, Fethiye'ni 55 bin yatak kapasitesine sahip olduğunu bildirerek , 'Tesislerimizin en az yarısını gerekli önlemler alınarak hizmet vermeye başlayacaktır. Fethiye bölgesine gelmek isteyen misafirlerimiz için her bütçeye ve konfora uygun en lüks tatil köyünden butik otele kadar tatil imkanı sunulmaktadır.' dedi.

PAYLAŞ

Sağlıklı Turizm Sertifikalı 
Fethiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığının otellerde kovid-19 tedbirleri kapsamında açıkladığı kriterleri tamamlayan işletmeler için vereceği sağlıklı turizm sertifikasını alan Barut Otel kapılarını müşterilerine açtı. Fethiye’den sağlıklı turizm sertifikası için 7 otelin müracat ettiği öğrenilirken 586 yatak kapasiteli Barut Otelin girişinde müşterilerin ateşi ölçülüp, elleri dezenfekte edilip otele alınırken otel içerisinde de maske ve sosyal mesafe kuralları geçerli tutuluyor. TUI Sensatori Resort Barut Fethiye Genel Müdürü Ekrem Hepeyiler gazetecilere sağlıklı turizm sertifikası özellikli oteli gezdirip, tesisin tamamen sosyal izolasyon şeklinde yapıldığını belirtti. Gazetecilerle bir toplantı da yapılırken toplantıya Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı Bülent Uysal, FETOB Yönetim Kurulu Üyeleriyle Barut Fethiye Genel Müdürü Ekrem Hepeyiler katıldılar.
Fethiye ve Türkiye’de 2020 sezonunu alınan önlemlerle keyifli bir şekilde geçirmeyi hedeflediklerini belirten Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı Bülent Uysal, "Amacımız Fethiye’ye gelen misafirlerimize en hijyenik sağlıklı ortamda tatil sunmak. İçişleri, Sağlık ve Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeler doğrultusunda otelcilerimiz yatırımlarını ve hazırlıklarını yaptı. İlçedeki bazı otellerimiz Sağlıklı Turizm Belgesini aldı, birçok otelimizin de başvurusu değerlendirmede. Fethiye’deki otellerimiz sağlıklı ve güvenli turizm için hazırdır" ifadelerini kullandı.

Sürekli Denetleniyor
Fethiye’de esnafların yanı sıra belediye ve kaymakamlığın da plajlarda gerekli önlemleri aldığını vurgulayan Uysal, ortak kullanım alanlarınında sürekli denetlendiğini söyledi.

Fethiye’ye Gönül Rahatlığı ile gelebilirler
Pandemi sürecinden sonra Fethiye ve Türkiye’nin birçok bölgesinde açık olan otellerin bulunduğunu hatırlatan Uysal, "Buradaki açık tesislerimizden kimseye virüs bulaşmaması sevindirici. Haziran ayının başından itibaren açık tesislerimiz yayınlanan genelgelerle tedbirlerini aldı. Önlemler, misafir güvenliğini en üst düzeyde tutuyor. O yüzden misafirlerimiz Fethiye’ye gönül rahatlığıyla gelebilirler. Fethiye’ye tatile gelen misafirleri en hijyenik ortamda ağırlayarak daha da sağlıklı ve dinlenmiş şekilde evlerine göndermek istiyoruz. Lise ve üniversite sınavlarının ardından bölgede yoğunluk bekliyoruz, Temmuz, Ağustos aylarında yurt dışı uçuşlarının açılmasıyla hareketlilik devam edecektir.” Diye konuştu.

En Güzel Plajlar Fethiye’de
Fethiye’nin Türkiye’deki en güzel plajları barındırdığını, birçok tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yaptığını belirten Uysal "Fethiye, deniz, kum, güneşin yanı sıra doğal güzellikleriyle de ön plana çıkıyor. Bunların başında Türkiye’nin en iyi yamaç paraşütü merkezi Babadağ’dan vatandaşlarımız uçuş yaparak eşsiz Ölüdeniz manzarasını seyredebiliyor. Paraşütün dışında rüzgar sörfü, rafting, dalış gibi birçok aktivite de tutuklularını bekliyor. Kayaköy, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Af Kule Manastırı, Göcek, Ölüdeniz, Çalış, Paspatur Çarşısı gibi Türkiye’nin tanıtım yüzü bölgelerimiz ziyaretçilerini bekliyor" şeklinde konuştu.
Biz Bize Yeteriz
TUI Sensatori Resort Barut Fethiye Genel Müdürü Ekrem Hepeyiler  “Biz Bize Yeteriz” sloganından çıkarak sağlıklı turizm sertifikası aldık. Tüm denetlemeler yapıldı. Barut Otel olarak müşterilerimizi kabul ediyoruz. Güvenli turizm sertifikası ile birlikte sosyal izolasyonlu tesis haline geldik.” İfadelerini kullandı. TUI Sensatori Resort Barut Fethiye Genel Müdürü Ekrem Hepeyiler, "Turizm Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nın getirmiş olduğu 'Sağlıklın Turizm Sertifikasyon' kıstaslarını tesislerimizi yaklaşık 15 günlük sürede hazırladık ve bu hazırlığın sonucunda denetlemeye gittik. Bu denetlemenin akabinde tüm hazırlıklarımızın meyvesini almış bulunmaktayız. 'Sağlıklı Turizm Sertifikasyon' sürecimiz tamamlanmış olup tesisimiz şuan 'Sağlıklı Turizm Sertifikasını' almaya hak kazandı. 6 Haziran'dan itibaren The Residence at TUI Sensatorı Resort Barut Fethiye, kapılarını yerli misafirlerine açtı. 26 Haziran 2020 tarihi itibariyle de TUI Sensatori Resort Barut Fethiye'nin açılacağını öngörmekteyiz. Ve şuan hali hazırda bunun deglerasyonunu yapmış bulunmaktayız. Önümüzdeki süreçte 2020 temmuz ayının ortalarından itibaren uçuşlarında açılacağına var sayarsak turizmde bir hareketlilik olacağını ön görmekteyiz. İçinde bulunduğumuz tesis konaklama sektöründeki teknolojik uygulamaların tamamını yapılış aşamasında uygulandığından dolayı bir dijital tesis olarak planlanmış ve geçen seneden bugünleri görür bir mahiyette tesis hazırlığı yapmış olduğumuzu pandemi döneminde hissetmekteyiz. Tesisin soyal izolasyon kurallarına uygunluğuna baktığımız zaman yapı itibariyle sosyal izolasyon tesisi olduğu görülmektedir. Şuan içinde bulunduğumuz tesiste yaklaşık 4 bin 500 metrelik bir havuz ve bu havuzların etrafında çok ciddi bir rekrasyon alanlarıyla beraber misafirlerin rahatlıkla burada bir birlerine sosyal mesafe kuralları uygulanacak şekilde güneşlenebilecekler. Havuza girebilecekler. restoranlarda bir birlerini rahatsız etmeden tatillerini yapabileceği tesisimiz açıldı" dedi.
Kriz Ekibimiz Var
Olası bir pandemi döneminde kriz ekibi oluşturduklarını vurgulayan Hepeyiler, "Burada biz belirli odaları pandemi karantina odası olarak tesisin içerisinde ayırmış bulunmaktayız ve bunun içerisinde kriz planımız var. Bu plan içerisinde ambulansın giriş yerlerinden kimin hangi zamanda ve hangi telefon numarasıyla nereyi nasıl arayacağına dair bütün planlarımız hali hazırda yazılı ve bütün eğitimlerinin personelimize verilmiş haliyle mevcuttur. Burada hastanelerle de iş birliği içerisindeyiz. Her hangi bir vaka durumunda doktorumuza hızlı bir şekilde haber veriyoruz. ve gerekli önlemler alınarak hastanın buradan hastaneye sevk edilmesi sağlanıyor" şeklinde konuştu.

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN