Fethiye'de nikah ve düğünlerde yoğunluk başladı

Haziran ayını kapsayan kademeli normalleşme süreci ile birlikte Fethiye' de nikah törenleri ve düğünlerde yoğunluk arttı. Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerle düğün ve nikâh törenlerine getirilen kısıtlamalar kademeli normalleşme ile kısmen kalkınca nikah başvurularında ve düğünlerde artış görüldü. Fethiye Evlendirme Dairesine Nikah günü almak için başvuran Tüzün çifti, 'Uzun zamandan beri bu dönemi bekliyorduk. Nikah tarihimiz yaklaştığı için mutlu ve heyecanlıyız' dediler.

PAYLAŞ

Haziran ayını kapsayan kademeli normalleşme süreci ile birlikte Fethiye’ de nikah törenleri ve düğünlerde yoğunluk arttı. Pandemi nedeniyle vakaların artması ile birlikte İçişleri Bakanlığının genelgesi gereği uygulanan kısıtlamalar nikah ve düğünlerin defalarca ertelenmesine neden olmuştu. Koronavirüs vakalarının kısıtlama sonrasında azalması ile birlikte İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi ile nikah ve düğünlerin tekrar yapılmasına karar verildi. Kararı duyan nikahlarını ve düğünlerini erteleyen çiftler Fethiye Belediyesi Evlendirme Dairesine koştular. Normalleşme dönemini bekleyen Tüzün çifti,  “Biz 8 aydır nişanlıyız. Uzun zamandan beri bu dönemi bekliyorduk. Nikah tarihimiz yaklaştığı için mutlu ve heyecanlıyız. İnşallah en yakın zamanda birlikteliğimiz gerçekleştirebiliriz. Pandemi kurallarına göre organize olmaya çalışıyoruz. Aile arasında en mantıklı şekilde karar verip, nikahımızı gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandılar.  

Öte yandan kısıtlama döneminde Fethiye Belediyesi "açık hava" uygulaması kapsamında, Fethiye Özer Olgun Kültür Merkezi önünde, sosyal mesafe kurallarını gözeterek, nikah şahitleri ile nikah kıyma işlemlerine devam ediliyor. 

KURALLARA EKSİKSİZ RİAYET EDİLMESİ GEREKİYOR
Kademeli normalleşme süreci içerisinde bir süredir sadece nikah şahitlerle yapılan nikahlar yüzde 50 katılımla tekrar başlatıldı. Genelgede, nikah törenleri ile nikah merasimi şeklindeki düğünlerin; açık alanlarda Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde nikah törenleri ve düğünlerle ilgili belirlenen tüm kurallara eksiksiz riayet edilmesi, masa ve sandalyeler arasında gerekli mesafenin bırakılması ile temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulması, yiyecek-içecek ikramının yapılmaması, kapalı alanlarda ise bu kurallara ilave olarak kişi başı asgari 6 metrekare alan bırakılması, azami 100 davetli ile sınırlandırılması kaydıyla yapılmaya başladı.


 

Onur Çadır

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN