Fethiye'de mavi kapak ve metal kutular kütüphane oluyor

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Arkadaşım Kitap Derneği arasında (ARKİD) projesini hayata geçirmek için protokol imzalandı. İmzalanan protokol sonrasında çalışmalar başlatıldı. 'Kütüphanesiz Okul Kalmasın' sloganıyla başlatılan çalışma ile Fethiye'de kütüphanesi olmayan okullara kütüphane kurulacak.

PAYLAŞ
Fethiye'de mavi kapak ve metal kutular kütüphane oluyor
Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Arkadaşım Kitap Derneği arasında (ARKİD) projesini hayata geçirmek için protokol imzalandı. İmzalanan protokol sonrasında çalışmalar başlatıldı. ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ sloganıyla başlatılan çalışma ile Fethiye’de kütüphanesi olmayan okullara kütüphane kurulacak.
Gerçek Fethiye Gazetesi - Esra Kapıcı

Ülkemizde on iki yıl önce ilk kez ‘Kitap Bayramları’nı başlatarak, oyuncak silahları alıp, yerine 100 temel eserlerden seçilmiş kitapları dağıtan Arkadaşım Kitap Derneği, şimdi de yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Fethiye Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan iş birliği protokolü kapsamında, mavi kapak ve metal kutular toplanarak buradan elde edilecek gelir ile okullara kütüphaneler kurulacak.
Protokolün imzalanmasından sonra bir açıklama yapan Fethiye Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya; “Okullarımıza kütüphane kurulması için projesini getiren Arkadaşım Kitap Derneği’ne bu çalışmasından dolayı teşekkür ederim. Mavi kapak ve metal kutuları değerlendirerek, elde edeceğimiz gelirlerle okullarımıza kütüphane kurulacak. Böylesine güzel ve hayırlı bir çalışmanın başarılı olması için Fethiye halkının da destek olması çok önemlidir. Çocuklarımızın kitap okuyabilmesi, onların geleceği için de çok önemlidir. Bu proje ile tüm okullarımızın kütüphane eksiklerini gidereceğimizi düşünüyorum. Elbette ki halkımız da bu çalışmaya destek olacaktır. Bu hayırlı çalışmadan dolayı Arkadaşım Kitap Derneği başkanı Tandoğan Sönmez’e teşekkür ederim” dedi.
Proje hakkında açıklamada bulunan ARKİD Kurucu Başkanı Tandoğan Sönmez; “Yaklaşık 12 yıl önce ülkemizde ilk kez Kitap Bayramları’nı başlatarak, birçok şehrimizde etkinlikler yaptık. 25 binden fazla çocuğumuzu kitaplarla buluşturduk. Amacımız; çocuklarımızın kitap okumalarını özendirmek ve onları kitaplarla buluşturmak. Aslında ülkemizin en büyük yoksulluğu kitaplardır. Çocuklarımızın kitap okumamasından şikâyet ediyoruz ama onların kitap okuyacakları ortamları oluşturmuyoruz. Bakın şehirlerimize. Çocuklarımızın kitap bulabilecekleri yerler yok. Şehir merkezlerinde kütüphaneler var ama ancak mahallelerimizde yok. Kitapevleri yok. Toplumun büyük kesiminin aslında kitap alabilecek durumları yok. Acil ihtiyaçlarını zar zor karşılayabilen aileler, çocuklarına nasıl kitap alabilir ki? Biz de ARKİD olarak, mavi kapak ve kola kutularını değerlendirerek, okullarımıza kütüphaneler kuracak bu projeyi oluşturduk ve Fethiye Milli Eğitim Müdürü Sayın Faruk Kaya projemize sahip çıktı. Okullarımızın projeye destek olması için birlikte hareket etmemiz gerektiğini söyledi ve protokol imzalayarak çalışmalarımıza başladık. Öğrencilerimiz evlerinde topladıkları mavi kapak ve metal kutularını okullarına getirecek, biz de okullardan alarak değerlendireceğiz. Fethiye’de kütüphanesi olmayan okullarımıza kütüphane kuracağız. Ben Fethiye iş dünyasının da bu projeye destek olacağını ve 2022 yılı sonuna kadar, kütüphanesi olmayan tüm okullarımıza, kütüphane kuracağımızı düşünüyorum. Diğer şehirlerimizde de bu çalışmayı hayata geçirebiliriz. Projeyi uygulamak isteyenler, bize ulaşsınlar, o şehirlerde de çalışmamızı yapabiliriz” dedi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN