Fethiye'de LGS'ye 2 Bin 146 öğrenci katılacak

Fethiye'de Pazar günü (yarın) yapılacak LGS de 2 bin 146 öğrenci ter dökecek. Toplam 30 okulda 500 öğretmenin görev yapacağı LGS'de tüm hazırlıkların tamamlandığı öğrenildi. LGS nedeni ile öğrencilerin olası kimlik kayıtları için sabah 07'den itibaren nüfus müdürlükleri de açık tutulacak. Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, Pazar günü Fethiye'de de yapılacak olan Liseye Geçiş Sınavına (LGS) toplam 30 okulda 2 Bin 146 öğrencinin katılacağını açıkladı. Sınavlarda 500 öğretmenin görev yapacağını söyleyen Kaya, ' Sınav salonlarımız pandemi kurallarına göre hazırlandı' ifadelerini kullandı. 

PAYLAŞ
Gerçek Fethiye Gazetesi -

Pazar günü kendi okullarında sınava girecek öğrenciler kalemden silgiye sınav için gerekli tüm araç-gereçlerini masalarının üzerinde hazır halde bulacak. Fethiye’de 6 Haziran Pazar günü 30 okulda yapılacak sınava 2 bin 146 öğrenci katılacak. Sınavda 500 öğretmen görev alacak. Pandemi nedeni ile hafta sonu yasağında uygulanacağı Pazar günü öğrencilerin velisi dışında okullara fazla kalabalık şekilde gelmemeleri de istenirken,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya “Yine daha hassas bir konuyu hatırlatmak istiyorum. Sınav günü yapılacak şeyler Pazar günü bizler sınavı başlatacağımız zaman her öğrenci kendi okulunda girecek, sınav giriş belgeleri kalemi, silgisi ve maskesi sırasın da hazır vaziyette bulunacak. Her gün geldiği okuluna gelecek, ama biz geçen yıl yaşadığımız bir tecrübeyi paylaşacağım. Bir çocuğumuz veli grubuyla okula geldiği zaman burada okulun giriş-çıkışında, cadde ve sokaklar da maalesef pandemi kurallarını ihlal eden görüntüler ile karşılaşmak durumunda kaldık. Ben tüm velilerimizden istirham ediyorum. O gün çocuklarınızı evinizden gururlayın her gün okula gittiği şekilde okuluna gelsin. Kendi okulu ve kendi öğretmenleri orada olacak çocuğumuz için hiçbir problem yok” dedi.
 “Sınav Salonları Hazır”
Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya okulların sınav salonlarının LGS için hazır hale getirildiğini belirterek “Pandemi gereği okullarımızın hijyen anlamındaki temizlikleri ve ihtiyaçları tamamlandı, her biri giderildi. Sınav salonlarımız sınava tamamen hazır haline getirildi, çocuklarımızın o gün her türlü ihtiyaçlarını karşılamak üzere maske ve beslenme ihtiyaçları pandemi kuralları gereğince yerine getirilecek. Her bir tedbirimiz alınmıştır. Ancak burada bizim açımızdan yapılması gerekenler büyük titizlikle yerine getirildi. Bizler sınavın iyi geçmesi ve daha sağlıklı yaşam olması için özellikle bu pandemi sürecinden hiç kimsenin etkilenmemesi için öğrenci ve velilerimizden bir takım taleplerimiz olacak. Öncelikle bizler Muğla ilinin tüm ilçelerin de yetenek haritası çalışmaları yaptık, 8. Sınıf çocuklarımızın tamamının hangi alan da yeterli olduklarını daha iyi eğitim alabileceklerini tespitini bilimsel yöntemler ile yaptık ve bu karnelerimizi çocuklarımıza ve velilerimize ulaştırdık. Sınavın yol haritasının bu yetenek haritasına göre çizilmesi gerektiğini düşünüyorum. İlçemiz de Fen Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Teknik Lise olmak üzere 3 tane sınavla öğrenci alan okulumuz var. Bu sınav saydığım okullar da okumak isteyen öğrencilerimizin sınava girmesi önem arz ediyor. Ancak sınavsız okullar da okuyacak öğrencilerimizin de kendi yetenekleri doğrultusunda sınavsız okullara yerleşmeleri için de tercihlerini yapmalarını bekleyeceğiz. Yetenekleri doğrultusunda öğrencilerimizin sınavlara girmelerini bekliyoruz. Yine daha hassas bir konu, sınav günü yapılacak şeyler Pazar günü bizler sınavı başlatacağımız zaman her öğrenci kendi okulunda girecek, sınav giriş belgeleri kalemi, silgisi ve maskesi sırasın da hazır vaziyette bulunacak. Her gün geldiği okuluna gelecek, ama biz geçen yıl yaşadığımız bir tecrübeyi paylaşacağım. Bir çocuğumuz veli grubuyla okula geldiği zaman burada okulun giriş-çıkışında, cadde ve sokaklar da maalesef pandemi kurallarını ihlal eden görüntüler ile karşılaşmak durumunda kaldık. Ben tüm velilerimizden istirham ediyorum. O gün çocuklarınızı evinizden gururlayın her gün okula gittiği şekilde okuluna gelsin. Kendi okulu ve kendi öğretmenleri orada olacak çocuğumuz için hiçbir problem yok” dedi.
“Herhangi Bir Kaygıya Mahal Yok”
Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya “30 ayrı ortaokulumuzda 2 bin146 öğrencimiz sınava girecek, bu sınavlar da yaklaşık 500 civarı öğretmenimiz görev alacak. Sınav 2 oturum şeklinde yapılacak, 2 oturum da öğlene kadar bitmiş olacak. Sınav denilince her birimizin tepkileri farklı olabiliyor, bir bakışa göre bu sınavın tekrarı yok, önemli olduğu söyleniyor. Ama işin gerçeğine baktığımızda biz bu sınavın neticesin de hiçbir öğrencimizi açıkta bırakmıyoruz. Tüm öğrencilerimiz ortaöğretim kurumlarına yerleştirilecek. Herkesin hedefin de ve gönlün de bir okul var istedikleri yere gidebilmeleri için de bu sınav gerekiyor.  Yüz yüze eğitim olmasa da bizler okullarımızı uzaktan eğitimle, EBA üzerinden, deneme sınavları ile ve EBA da yayınlanmış olan soruların özellikle öğrencilerimiz tarafından takip edilmiş ve bunlar çözülmüş eksik kalan yerler de okullarımız da telafi edilmiştir. Bu anlam da heyecan ve stres yapacak bir şey yoktur. Bakanlığımız da zaten bu soruları yayınlarken bu sınava göre program yapıldığı için herhangi bir endişeye ve kaygıya mahal yoktur” diye konuştu. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN