Fethiye'de LGS sınavında 2 bin 146 öğrenci ter dökecek

LGS de geri sayım başladı. Pandemi nedeni ile aylardır yüz yüze eğitimden uzak kalan öğrenciler 6 Haziran Pazar günü LGS sınavında ter dökecek. Pazar günü kendi okullarında sınava girecek öğrenciler kalemden silgiye sınav için gerekli tüm araç-gereçleri masalarının üzerinde hazır olacak. Fethiye'de 6 Haziran Pazar günü 30 okulda yapılacak sınava 2 bin 146 öğrenci katılacak. Sınavda 500 öğretmen görev alacak. Fethiye İlçe Milli eğitim Müdürü Faruk Kaya 'Fethiye'de LGS sınavına 2 bin 146 öğrenci katılacak. Öğrenciler kendi okul ve sınıflarında sınava girecekler' ifadelerini kullandı. 

PAYLAŞ
Gerçek Fethiye Gazetesi -

LGS de geri sayım başladı. Pandemi nedeni ile aylardır yüz yüze eğitimden uzak kalan öğrenciler 6 Haziran Pazar günü LGS sınavında ter dökecek. Pazar günü kendi okullarında sınava girecek öğrenciler kalemden silgiye sınav için gerekli tüm araç-gereçleri masalarının üzerinde hazır olacak. Fethiye’de 6 Haziran Pazar günü 30 okulda yapılacak LGS sınavına 2 bin 146 öğrenci katılacak. Sınavda 500 öğretmen görev alacak.  Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sınavın yapılacak olduğu okullarda tüm tedbirleri alırken, sınavın pandemi tedbirleri altında gerçekleştireceğini bildirdi. Sınavın yapılacak olduğu okullarda öğrenci velilerinin geçtiğimiz sınavlarda olduğu gibi okul önlerinde ve okul bahçelerinde kalabalık vaziyette yer alamayacaklarını gerekli tüm tedbirlerin alınacağı ifade edildi. 
BİR SIKINTI YOK
Fethiye İlçe Milli eğitim Müdürü Faruk Kaya “Fethiye’de LGS sınavına 2 bin 146 öğrenci katılacak. Öğrenciler kendi okul ve sınıflarında sınava girecekler” ifadelerini kullandı. Kaya yaptığı açıklamada “6 Haziran 2021 Pazar günü yapılacak olan LGS sınavında sınava girecek öğrencilerimize başarılar diliyorum. Öğretmenlere kolaylık diliyorum ve velilere de çocukların muratlarına ermesi için temenni ediyorum. Bizler 30 okulumuz da sınavlarımızı yapacağız yaklaşık 500 öğretmenimizi sınavlar da görevlendirdik. Bu anlamda hiçbir ilçemiz de sınavların uygulanmasıyla ilgili bir sıkıntımız yok” şeklinde konuştu.  
SALONLAR HAZIR HALE GETİRİLDİ
Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya okulların sınav salonlarının LGS için hazır hale getirildiğini belirterek “Pandemi gereği okullarımızın hijyen anlamındaki temizlikleri ve ihtiyaçları tamamlandı, her biri giderildi. Sınav salonlarımız sınava tamamen hazır haline getirildi, çocuklarımızın o gün her türlü ihtiyaçlarını karşılamak üzere maske ve beslenme ihtiyaçları pandemi kuralları gereğince yerine getirilecek. Her bir tedbirimiz alınmıştır. Ancak burada bizim açımızdan yapılması gerekenler büyük titizlikle yerine getirildi. Bizler sınavın iyi geçmesi ve daha sağlıklı yaşam olması için özellikle bu pandemi sürecinden hiç kimsenin etkilenmemesi için öğrenci ve velilerimizden bir takım taleplerimiz olacak. Öncelikle bizler Muğla ilinin tüm ilçelerin de yetenek haritası çalışmaları yaptık, 8. Sınıf çocuklarımızın tamamının hangi alan da yeterli olduklarını daha iyi eğitim alabileceklerini tespitini bilimsel yöntemler ile yaptık ve bu karnelerimizi çocuklarımıza ve velilerimize ulaştırdık. Sınavın yol haritasının bu yetenek haritasına göre çizilmesi gerektiğini düşünüyorum. İlçemiz de Fen Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Teknik Lise olmak üzere 3 tane sınavla öğrenci alan okulumuz var. Bu sınav saydığım okullar da okumak isteyen öğrencilerimizin sınava girmesi önem arz ediyor. Ancak sınavsız okullar da okuyacak öğrencilerimizin de kendi yetenekleri doğrultusunda sınavsız okullara yerleşmeleri için de tercihlerini yapmalarını bekleyeceğiz. Yetenekleri doğrultusunda öğrencilerimizin sınavlara girmelerini bekliyoruz. Yine daha hassas bir konu, sınav günü yapılacak şeyler Pazar günü bizler sınavı başlatacağımız zaman her öğrenci kendi okulunda girecek, sınav giriş belgeleri kalemi, silgisi ve maskesi sırasın da hazır vaziyette bulunacak. Her gün geldiği okuluna gelecek, ama biz geçen yıl yaşadığımız bir tecrübeyi paylaşacağım. Bir çocuğumuz veli grubuyla okula geldiği zaman burada okulun giriş-çıkışında, cadde ve sokaklar da maalesef pandemi kurallarını ihlal eden görüntüler ile karşılaşmak durumunda kaldık. Ben tüm velilerimizden istirham ediyorum. O gün çocuklarınızı evinizden gururlayın her gün okula gittiği şekilde okuluna gelsin. Kendi okulu ve kendi öğretmenleri orada olacak çocuğumuz için hiçbir problem yok” dedi. 
TÜM ÖĞRENCİLERİMİZ ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA YERLEŞTİRİLECEK 
Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya “30 ayrı ortaokulumuzda 2 bin146 öğrencimiz sınava girecek, bu sınavlar da yaklaşık 500 civarı öğretmenimiz görev alacak. Sınav 2 oturum şeklinde yapılacak, 2 oturum da öğlene kadar bitmiş olacak. Sınav denilince her birimizin tepkileri farklı olabiliyor, bir bakışa göre bu sınavın tekrarı yok, önemli olduğu söyleniyor. Ama işin gerçeğine baktığımızda biz bu sınavın neticesin de hiçbir öğrencimizi açıkta bırakmıyoruz. Tüm öğrencilerimiz ortaöğretim kurumlarına yerleştirilecek. Herkesin hedefin de ve gönlün de bir okul var istedikleri yere gidebilmeleri için de bu sınav gerekiyor.  Yüz yüze eğitim olmasa da bizler okullarımızı uzaktan eğitimle, EBA üzerinden, deneme sınavları ile ve EBA da yayınlanmış olan soruların özellikle öğrencilerimiz tarafından takip edilmiş ve bunlar çözülmüş eksik kalan yerler de okullarımız da telafi edilmiştir. Bu anlam da heyecan ve stres yapacak bir şey yoktur. Bakanlığımız da zaten bu soruları yayınlarken bu sınava göre program yapıldığı için herhangi bir endişeye ve kaygıya mahal yoktur” diye konuştu. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN