Fethiye'de Gaziler Günü Törenle Kutlandı

Tüm yurtta olduğu gibi Fethiye'de de 19 Eylül Gaziler Günü gerçekleşen sade bir törenle kutlandı.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Gerçek Fethiye Gazetesi - Onur Çadır

Törene Kaymakam Eyüp Fırat, Garnizon Komutanı Per. Atğm. Adil Emin Kaya, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ercan Akın, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Namık Ünal,İlçe Emniyet Müdürü İsmail Ayhan, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Çiçek,  Sahil Güvenlik Komutanı SG Binbaşı Erdal Kıreker, AK Parti İlçe Başkanı Turgay Öztürk, CHP İlçe Başkanı Mehmet Demir, İYİ Parti İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban, DEVA Partisi İlçe Başkanı Saniye Parça Kulaç, STK temsilcileri, gaziler  ve vatandaşlar katıldı. 
Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Atatürk Anıtına çelenk sunduktan sonra tüm şehitlerimiz adına saygı duruşunda bulunulup Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşımız okundu. Çelenk sunumlarının ardından öğrenciler tarafından gaziler günü temalı şiirler okundu. Günün anlam ve önemini açıklayan konuşmayı yapan Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Namık Ünal, “Şehitlerine, Gazilerine ve geçmişine değer vermeyen toplum, asaletini kaybeder, soysuzlaştırır, yıkılmaya ve yok olmaya mahkûmdur”  ifadelerinde bulundu. 
“KAHRAMAN GAZİLERİ ANMAK İÇİN TOPLANMIŞ BULUNUYORUZ”
Gaziler Gününün kabul edilişi hakkında bilgiler aktaran Ünal, “19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi, yüce Türk milleti adına vefa duygusunun en güzel örneğini göstererek çağdaş Türkiye Cumhuriyet’imizin kurucusu büyük önder Atatürk’e mareşallik  ve gazilik unvanını vermiştir. Buna atfen, 4768 sayılı yasa ile ülkemizde 19 Eylül Gaziler Günü olarak belirlenmiştir. Bu vesile ile her yıl 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanmaktadır. Bizde bugün; Gaziler Gününü ülkesi ve milleti için çok değerli hizmetler vermiş, gerektiğinde canlarını vermekten asla tereddüt etmemiş kahraman gazileri anmak için toplanmış bulunuyoruz” dedi. 
“İSTİKLAL SAVAŞI GAZİLERİMİZ TÜM YOKLUKLARA RAĞMEN DESTAN YAZMIŞLARDIR”
Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Namık Ünal konuşmasında, “Bugün Gaziler Gününde gazilerimizden söz etmek istiyorum. İstiklal Savaşı Gazilerimiz ülkenin birlik ve beraberliğinin teminatı olan Çanakkale Savaşında destanlar yazmış, Kurtuluş Savaşında bütün yoksulluklara rağmen emperyalist işgalci orduları yenip denize dökmüş, ülkemizin bağımsızlığını sağlamıştır. Bizde bize emanet ettikleri vatan topraklarını canımız pahasına sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. Bu gazilerimizin hepsi ebediyete intikal ettiler. Onlara Allahtan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı. 
“KORE GAZİLERİMİZİN SAYILARI GÜN GEÇTİKÇE AZALIYOR”
Kore Gazilerinin sayılarını gün geçtikçe azaldığına dikkat çeken Ünal, “1950’li yıllarda devletimiz tarafından Kore’ye gönderilen askerlerimiz Kore’de sağladığı üstün başarıları ile Türkiye’yi ve Türk’ün gücünü bütün Dünya’ya tanıtarak, Güney Kore Devletinin kurulmasını sağlamıştır. Kore Gazilerimize günümüzde bile Güney Kore Cumhurbaşkanı minnettarlık duygularını belirten teşekkür belgeleri göndermektedir. Bu gazilerimizin de sayıları gittikçe azalmaktadır. Yaşları 90’ın üstündedir” şeklinde konuştu. 
“KIBRIS BARIŞ HAREKÂTINDAN TÜRK2ÜN GÜCÜ BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKMIŞTIR”
Türk’ün gücünün Kıbrıs Barış Harekatında alınan zaferle bir kez daha ortaya çıktığını ifade eden Namık Ünal, “1947 yılında Kıbrıs da çıkan olaylar dolayısıyla devletimiz Kıbrıs Barış Harekatı adı altında Kıbrıs’a asker göndermiştir. Kıbrıs’a gönderilen askerlerimiz Kıbrıs’lı soydaşlarımızı Rumlar’ın zaliminden ve soykırımından kurtararak yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devletinin kurulmasında büyük katkı sağlamıştır. Türk’ün gücünü bir kere daha Dünyaya duyurmuştur. Kıbrıs Gazilerimizin en küçüğü 70 yaşına gelmektedir. Onlarda birer birer aramızdan ayrılmaktadır” diye konuştu. 
“ONLAR BU VATANIN GERÇEK SAHİPLERİDİR”
Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Namık Ünal, açıklamasını devamında, “Son olarak da genç gazilerimiz; Onlarda vatani görevlerini yaparken işleri çok daha zordu. Çünkü karşılarında belirli bir düşman yok idi. Onlar vatanın bölünmez bütünlüğü için Güney Doğu dağlarında, şehirlerinde ve son zamanlarda da ülkemizin çeşitli yerlerinde, onlara pusu kurarak, tuzak kurarak, mayın döşeyerek, baskın yaparak, uzaktan ateş ederek ve bomba atarak neydiği belli olmayan kalleşçe ve kahpece saldıran bölücü terör örgütü mensupları ile kahramanca mücadele ederek birçoğu şehit oldu. Geriye birçok gazi kaldı. Bu vatan evlatlarıyla ne kadar gurur duysak azdır. Onlarda bu vatanın gerçek sahipleridir. Fetöcü hainlerince 15 Temmuz darbe girişiminde, darbeyi önlemede kahramanca mücadele ederek hayatını kaybeden şehitlerimize Allahtan rahmet diler, gazilerimize sağlıklı uzun ömürler dilerim” şeklinde konuştu. 
“GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN GÖSTERDİĞİ YOLAN İLERLEYECEĞİZ”
“Şehitlerine, Gazilerine ve geçmişine değer vermeyen toplum, asaletini kaybeder, soysuzlaştırır, yıkılmaya ve yok olmaya mahkûmdur”  diyerek sözlerini sürdüren Namık Ünal konuşmasını şu sözlerle tamamladı. Başkan Ünal, “Bizler tüm Gaziler olarak bundan sonra da ülkemize dıştan ve içten gelecek her türlü tehlike karşısında canımız pahasına dimdik durarak savunmaya devam edeceğiz. Asil Türk Milletinin mensupları şehitlerini ve gazilerini unutmaz ve unutturmaz. Milletimizi tarih boyunca asil millet yapan, şehitlerimiz ve gazilerimizdir. Şehitlerine, Gazilerine ve geçmişine değer vermeyen toplum, asaletini kaybeder, soysuzlaştırır, yıkılmaya ve yok olmaya mahkum olur. Bu vatanın gerçek kahramanları vatanımızı bize emanet edenlerdir. Bunlardan en önde gelenleri ise; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıdır. Burada, Ata’mızın huzurunda, minnetle ve şükranla eğilir, onun kurduğu Cumhuriyetin bekçisi olmaya, koyduğu ilke ve inkilapları savunmaya, vatanın bölünmez bütünlüğünü korumaya söz veririz. Türk toplumunun en değerli varlığı hürriyeti, bayrağı, namusu ve üzerinde yaşadığı vatan topraklarıdır. Türk Milletinin ve vatanının savunmasında hainlerle mücadele içindeyken ve şahadeti beklerken gazi olan kahramanlarımızı ve vatan için nurlanan şehitlerimizin en kutsal emanetlerini yüreğimizde taşıyoruz. Bu vesile ile vatan ve millet uğrunda canlarını esirgemeden veren şehitlerimizi ve aramızdan ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şehitlerimizin hayatta olan emanetlerine ve gazilerimize sağlıklı, huzurlu ve uzun ömürler diliyorum” diye konuştu. 
Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Namık Ünal’ın konuşmasının ardından Kaymakam Eyüp Fırat önderliğinde protokol üyeleri dernek binasına giderek gazilerin günlerini kutladı ve son olarak da Şehit Yüzbaşı Özgür Özekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde verilen kahvaltı ile tören sona erdi.
“GAZİLER GÜNÜNÜ TEBRİK EDİYORUM”
Kahvaltı programında konuşan Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, “Bugün gazilerimize devletimizin var olma sebebi olan büyüklerimize gereken hürmeti gösterdiğimizi düşünüyorum. Kendilerini de ziyaret ettik. Resmi programlarımızı yaptık ve bir sofra paylaştık. Her bir gazimize teşekkür ediyor, ellerinden öpüyorum. Bir her zaman her yerde gaza ile övünüyoruz. Gazilikte buradan geliyor. Allah bu millete daha nice zaferler nasip etsin.  Bizim milletimiz gaza milleti. Bundan sonrada böyle olacak. Kanını dökmüş, canını vermiş şehitlerimize bu milletin var olması için savaş meydanlarında kahramanlık göstermiş nice kahraman gazimize ilçe kaymakamı olarak şükranlarımı sunuyorum. Gaziler gününü tebrik ediyorum” dedi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN