Fethiye'de ev sahibi olmak hayal oluyor

Pandemi sürecinde büyük şehirlerden kaçmak isteyenler, başta Fethiye olmak üzere tatil merkezlerini tercih ediyorlar. Bu kapsamda Fethiye ve çevresinde emlak piyasasında yüksek artışlar yaşanıyor. Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz FRT TV'ye yaptığı açıklamada, 'Muğla ve Fethiye bölgesinde artış geçen yılda vardı. Gayrimenkul fiyatlarında aşağı, yukarı yüzde 50 ve 60 civarında bir artış gerçekleşti' dedi.

PAYLAŞ
Fethiye'de ev sahibi olmak hayal oluyor
Pandemi sürecinde büyük şehirlerden kaçmak isteyenler, başta Fethiye olmak üzere tatil merkezlerini tercih ediyorlar. Bu kapsamda Fethiye ve çevresinde emlak piyasasında yüksek artışlar yaşanıyor. Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz FRT TV’ye yaptığı açıklamada, “Muğla ve Fethiye bölgesinde artış geçen yılda vardı. Gayrimenkul fiyatlarında aşağı, yukarı yüzde 50 ve 60 civarında bir artış gerçekleşti” dedi.
Gerçek Fethiye Gazetesi - Onur Çadır

Türkiye genelinde emlak piyasasında yaşanan yükselişte Muğla ve ilçeleri ilk sıralarda yer alıyor. Büyükşehir’in kalabalığından kaçmak isteyenlerin ilk tercihi Ege ve Akdeniz kıyıları olunca, tatil merkezlerinde ki emlak piyasasının yükselişi de rekor kırıyor. Son zamanlarda yaşanan yükselişlerin ana nedenlerinden bahseden Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, büyükşehirlerden bölgemize yaşanan göçlerin ve konut yapımında kullanılan malzemelere gelen zammın konut fiyatlarına yansıdığını kaydetti. Konut fiyatlarındaki artışında otomatik olarak kira fiyatlarına da yansıdığını belirten Başkan Oğuz, bu yükselişin yakın zamanda sabitlenebileceğinin de altını çizdi. 
“GAYRİMENKUL FİYATLARINDA YÜZDE 50-60 CİVARINDA BİR ARTIŞ YAŞANDI”
Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz yaptığı açıklamada, “Muğla ve Fethiye bölgesinde artış geçen yılda vardı. Gayrimenkul fiyatlarında aşağı, yukarı yüzde 50 ve 60 civarında bir artış gerçekleşti. Bu yılda artış Muğla bölgesinde aylık yüzde 2,30-3 civarında seyrediyor, yani yıllık ortalama artışı hesapladığımız zaman yüzde 35 civarında bir artış olacak diye düşünebiliriz” dedi.  
“İNŞAAT MALZEMELERİ FİYATLARINDA CİDDİ BİR ARTIŞ VAR”
Başkan Serdar Oğuz, “Pandemi dolayısıyla memlekette büyükşehirlerden bir göç var, bunun yanında enflasyonla ilgili kaygılar da var. Yaşanan enflasyon insanları faizin yüksekliğine rağmen gayrimenkul almaya teşvik ediyor. İnsanlar yüksek bir enflasyon yaşadığımızı düşünüyor. Bunun yanında inşaat malzemeleri fiyatlarında da ciddi bir artış var. O da aşağı-yukarı yüzde 25-30 civarında değişiyor. Dolayısıyla yıllık bazda yüzde 30-35 civarında bir artış bekleniyor ve gerçekleşiyor diyebiliriz” diye konuştu. 
“SON 2 YILDA BOŞ KONUTLAR DOLDU“
Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, “Fethiye sınırlı bir bölge yani imara konu olan yerler belli. Dolayısıyla büyükşehirlerden olan göçle geçtiğimiz 2 yılda ki boş olan daireler de doldurdu. Bu da kira artışlarını gerekçesi oluyor” dedi.  
“GAYRİMENKUL YATIRIMI ZARAR ETMEZ”
Fiyat artışlarının devam etmeyeceğini düşünen Başkan Oğuz, “Öncelikle bu artışın artarak devam edeceğini düşünmüyorum. B yıl itibari ile dengelenecektir. Bundan sonra ki aylarda enflasyon oranı da dengelenecek. Daha sonra faizlerin düşmesini bekliyoruz. Faizlerin biraz düşmesiyle ki yüzde 17 civarında bir konut faizinden bahsediyoruz yüksek bir rakam. Faizlerin düşmesi neticesiyle gayrimenkule yatırılıp yapılabilir. Yani ciddi bir talep olan bölgede yaşıyoruz, gayrimenkul yatırımı zarar etmez” ifadelerini kullandı. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN