FETHİYE'DE DE BURSLULUK SINAVI TAMAMLANDI

Bursluluk sınavı olarak da bilinen İOKBS'nin 2020 etabı bugün gerçekleşti. Covid-19 pandemisi nedeniyle ertelenen sınav, cumartesi sabahı yapılan tek oturumla tamamlandı. Fethiye'de 11 sınav merkezi okulunda gerçekleşen bursluluk sınavında, 2 bin 961 öğrenci ter döktü. Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya 'İlçemizde yaklaşık 2 bin 200 öğrenci, 11 ayrı okulumuzda 155 tane salonumuzda sınava girdiler. Sınava mazeretleri dolayısıyla katılamayan yaklaşık 750 öğrencimiz oldu. Sınavlar, ilçemizde sorunsuz bir şekilde tamamlandı' diye konuştu.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Muhabirimiz Gülyüz Yurdagül Sırt'ın haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflara yönelik düzenlenen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) 5 Eylül Cumartesi sabahı, Fethiye’deki 11 ayrı okulun 155 tane salonunda yapıldı. Fethiye’den yaklaşık 2 bin 200 öğrencinin katıldığı bursluluk sınavında, pandemi tedbirleri hat safhada alınırken girişte öğrencilere maske ve dezenfekte desteği sağlandı. 
Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, sınav sonrası yaptığı açıklamada “Sınava katılamayan 750 civarı öğrencimiz oldu. Bunun dışında kalan yaklaşık 2 bin 200 öğrencimiz sınavlarına girdiler. Sorunsuz bir şekilde ilçemizde sınavlar tamamlandı. Okullarımızda gerekli hijyenik ortam zaten sağlanmıştı. Öğrencilerimiz başarılı bir şekilde sorun olmadan sınavlarını tamamladılar. Ülkemize, milletimize ve ilçemize hayırlı olmasını diliyoruz. Burslu öğretimimiz öğrencimiz sınavı kazandığı zaman uzaktan da eğitim alsa, burs onun hesabına yatmaya devam edecek. Yatılılığı kazanan öğrencimiz de yatılılık hakkını elde etmiş demektir. Okullar açıldığı zaman da okulunun pansiyonunda kalmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.
Sınav esnasında; çocukları içerde ter döken öğrenci velilerinde ise okulların bahçelerinde ve çevredeki kafelerde heyecanlı bir bekleyiş vardı. “Çocuklarımızdan daha fazla heyecanlıyız” diyen öğrenci velileri, “Evde çok çalıştılar. İnşallah emeklerinin karşılığını alırlar, ümitliyiz” dediler. 
Sınavdan çıkan öğrencilerden bazıları soruların kolay olduğunu ve ümitli olduklarını ifade ederken kimisi de bazı alanlardaki soruların zorluğundan yakındı. Heyecanlı oldukları gözlenen öğrenciler, sınavdan çıkar çıkmaz bahçede bekleyen yakınlarının yanlarına giderek rahat bir nefes aldılar. 

    
 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN