FETHİYE'DE 'COVİD-SİZ YAŞAM' ANLATILIYOR

Fethiye Turizm Tanıtım Eğitim Kültür ve Çevre Vakfı (FETAV)'nın 'Covid-Siz Yaşam' projesi, Kayaköy Mahallesi'nde başladı. Fethiye'nin 22 mahallesinde gerçekleştirilecek projenin açılış toplantısına Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat da katıldı. Kayaköy ve Karakeçililer Mahallelerinden vatandaşlara Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu akademisyenleri tarafından Covid-19 tedbirleri konusunda ayrıntılı eğitim verildi. Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat yaptığı konuşmada 'Covid-19'u doğal afet gibi değerlendirmemiz gerekiyor. Fetav'ın bu projesi beni çok heyecanlandırdı. Maske ve sosyal mesafeye dikkat edelim' ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ

Fethiye Turizm Tanıtım Eğitim Kültür ve Çevre Vakfı (FETAV)’nın “Covid-Siz Yaşam” projesi, Kayaköy Mahallesi’nde başladı. Fethiye’nin 22 mahallesinde gerçekleştirilecek projenin açılış toplantısına Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat da katıldı. Kayaköy ve Karakeçililer Mahallelerinden vatandaşlara Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu akademisyenleri tarafından Covid-19 tedbirleri konusunda ayrıntılı eğitim verildi. Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat yaptığı konuşmada “Covid-19’u doğal afet gibi değerlendirmemiz gerekiyor. Fetav’ın bu projesi beni çok heyecanlandırdı. Maske ve sosyal mesafeye dikkat edelim” ifadelerini kullandı. 
Fethiye Turizm Tanıtım Eğitim Kültür ve Çevre Vakfı (FETAV)’nın “Covid-Siz Yaşam” projesi, Kayaköy Mahallesi’nde başladı. Fethiye’nin 22 mahallesinde yaklaşık 6 ay boyunca gerçekleştirilecek “Covid-Siz Yaşam” projesi kapsamında vatandaşlara 20 bin adet koruyucu maske de dağıtılacak. Kayaköy Mahallesi Çınaraltı Mahallesi’ndeki projenin ilk toplantısına Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Fethiye İlçe Emniyet Müdürü Cemil Emre Süel, İlçe Jandarma Komutanı Rüştü Şen, Fethiye Sağlık İlçe Müdürü Dr. Ruhsar Doyuk, Fethiye İlçe Tarım Müdürü Şaban Sarıkaya, Kayaköy Muhtarı Metin Ekiz, Karakeçililer Muhtarı Ahmet Aybek ile mahalle sakinleri katıldı. Proje sorumlusu Esra Ünsay yaptığı konuşmada; ''Projeyi tanıtıp bu projeyle 22 mahallede 6 ayda Covid-19 ile ilgili alınması gereken önlemler, proje uzmanlarımız tarafından anlatılacak. Özellikle kırsal mahallelere gidilip seminerler verilecek. Proje kapsamında halkımıza 20 bin ücretsiz maske dağıtacağız. Çeşitli afiş ve broşürlerle pandemiye karşı alınacak önlemleri halkımıza anlatıp farkındalığın arttırılmasına çalışacağız. Zorlu bir süreçten geçiyoruz. Sevdiklerimiz için önlem alıyoruz. Hedefimiz Fethiye’nin tüm kırsal mahallelerine ulaşmaktır” dedi.
Fetav Müdürü Dilek Dinçer ise “Proje, 22 mahallede eğitim çalışması olarak gerçekleşecektir. Öncelikle Covidsiz yaşam diliyorum. Bu kötü hastalığa yakalanmadan bu günleri inşallah atlatırız” ifadelerini kullandı.
Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat da yaptığı konuşmada “Covid-19’u doğal afet gibi değerlendirmemiz gerekiyor. Fetav’ın bu projesi beni çok heyecanlandırdı. Maske ve sosyal mesafeye dikkat edelim. Projede görevli arkadaşlara bu çalışmada başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.
MASKE, MESAFE VE HİJYEN
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ali Akgün, Covid-19’un önlenmesi ile ilgili olarak sunum yaptı. Akgün, Covid-19’un belirtilerinden korunma yöntemlerine kadar bilgiler aktararak pandeminin ağız, burun hatta gözlerden de alınabildiğini, elleri yıkarken yüzük, saat gibi şeylerin çıkarılmasını istedi. “Tüm dünyayı etkileyen bu salgın, koronavirüsünün etken olduğu solunum yolu enfeksiyonudur” diyen Akgün; “Çin’de Wuhan kentinde çıktı. Şu anda 27 milyonu geçen vaka var. 1 milyonu Türkiye’de. Bu virüs, iyi yönlü mutasyona uğramadı. İlk başta aldığımız tedbirleri unutup rehavete dönüştük. Hasta olan insanların damlacıklarının etrafa saçılmasıyla yayılmaktadır. Bu yüzden maske, mesafe ve hijyen çok önemli. Bazı sağlıklı gördüğümüz insanların saçtığı damlacıklar da hastalığın yayılmasını arttırmaktadır. Sağlık Bakanlığımızın yayınladığı kurallara mutlaka uyalım” şeklinde konuştu.
SARILIP TOKALAŞMAYIN
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Mahmut Beler ise maske takma ve çıkartma kurallarını uygulamalı olarak anlatıp maskenin kola takılmamasını, cepte taşınmamasını hatta iki saatte bir değiştirilmesini, iplerinden tutarak çıkarıp mutlaka çöp kovalarına atılması gerektiğini söyledi. Pandemi süreci boyunca tokalaşılmamasını isteyen Öğretim Görevlisi Mahmut Beler, aynı evde Covid’li hasta varsa evde yaşayan diğer kişinin maske takarak farklı odada yaşaması gerektiğini de vurguladı. 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN