Fethiye Camilerinde de yağmur duası yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığınca, son dönemde ülke genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle tüm Türkiye'de olduğu gibi Fethiye ve Seydikemer camilerinde de Cuma namazı sonrası yağmur duası gerçekleştirildi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son üç aylık kuraklık durumu ile ilgili resmi internet sitesi üzerinden yayınladığı haritalarda Türkiye’nin önemli bir bölümünün yağış almadığı ve şiddetli kuraklık yaşandığı görülünce Diyanet İşleri Başkanlığı, tüm Türkiye'deki camilerde, yağmur duası yapılmasını kararlaştırdı.
Diyanet İşleri Başkanlığı'nca, Cuma namazı sonrası tüm Türkiye'de olduğu gibi Fethiye ve Seydikemer'deki bütün camilerde yağmur duası yapıldı. Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, Karaçulha Mahallesi Keskinler Cami'nde yağmur duasında bulunurken Fethiye Merkez Yeni Cami'nde de Cuma namazı sonrası eller, "yağdır Mevlam su" diyerek açıldı. Fethiye Merkez Yeni Cami'nin bahçesinde çok sayıda vatandaş, Covid-19 tedbirleri kapsamında maske ve sosyal mesafeye uyarak ellerini semaya açıp yağmur duasına katıldılar. Camilerdeki Hutbelerde de“Son zamanların en kurak yılını yaşadığımız bugünlerde ülkemizde suya ve yağmura ihtiyaç duyulmaktadır. Siz kıymetli cemaatimizi, Cuma namazının farzından sonra yapacağımız yağmur duasına katılmaya davet ediyorum” denildi. Hutbede "Suyumuz toprağın derinliklerine çekilip gitse, onu bize Rabbimizden başka hiç kimse geri getiremez. Bugün yeryüzünde bir damla berrak ve tatlı suyun hasretiyle yaşayan milyonlarca insan varken, bize düşen sonsuz şükretmektir: Bizi yediren, suya kandıran, ihtiyaçlarımızı gideren ve bizi barındıran Allah'a hamdolsun! Şükrümüzün gereği olarak, nimetin kıymetini bilelim, suyu kullanırken bilinçli davranalım. İhtiyacımızdan fazla su tüketerek geleceğimizi tehlikeye atmayalım. Diğer canlıların da hakkını ihlal ederek vebale girmeyelim." İfadeleri kullanıldı.
Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde dün gece geç saatlerde yağmur yağmasına rağmen bölgedeki Kasım ve Aralık aylarının oldukça kurak geçtiği dile getirildi.

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN